Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Dava: Sokrates’ten O. J. Simpson’a Yargılamanın Tarihi

Dava: Sokrates’ten O. J. Simpson’a Yargılamanın Tarihi

Dava: Sokrates’ten O. J. Simpson’a Yargılamanın Tarihi, Avukat Sadakat Kadri tarafından yazılmış, Gökhan Arıkan tarafından Türkçe’ye tercüme edilmiş  ve KOLEKTİF KİTAP’tan basılmıştır. 

Yeryüzünde hüküm verme hakkı tam olarak kime tanınmıştır?”

Uluslararası insan hakları davalarıyla tanınan avukat ve gazeteci Sadakat Kadri, Sokrates’in meşhur savunmasından engizisyona, cadı avından hayvanların yargılandığı mahkemelere, Nürnberg’den Stalin döneminin düzmece duruşmalarına, ırkçı önyargılardan savaş suçlarının yargılanmasına uzanan hattı izleyerek farklı hukuk sistemlerini ve tarihin ünlü ceza davalarını masaya yatırıyor. Alice’in harikalar
diyarında çalıntı turtalar için kurulan mahkemeyi, toprağı eşelemekten yargılanan üç köstebeği ya da bir kan davasını anlatan Kuzey’in ünlü destanı Yanık Njall’ı unutmadan, ayrıntıları ciddiye alarak, mizahı da ihmal etmeksizin yargılamanın tarihini usta bir hikayeci diliyle aktarıyor.

Sokrates’ten O. J. Simpson’a Yargılamanın Tarihi

Farklı dönem ve konular ekseninde ilerleyen Dava cezalandırma yöntemlerini sorgulayıp ceza davalarını takip ederken günümüze de damgasını vuran cadı avları, hukuksuz yargılamalar ve haksız kararlar üzerine yeniden düşünmeye vesile oluyor.

Sadakat Kadri ceza davasının asırlar süren gelişimini zeka ve mizahla örülmüş berrak bir dille takip ediyor.
Etkileyici bir eser.

– The Times

Büyüleyici, rengarenk ve hikayelerle dolu. Kadri’nin panoramik bakışı okura günümüzün karmaşık dünyasını anlamakta yardımcı olacak ahlaki ve siyasi kavrayışlar sunuyor. Gerçek bir başarı.

– Guardian

Yazar Sadakat Kadri Hakkında

 Yazar, 1964 yılında Pakistanlı ve Finli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya  geldi. Trinity College’da tarih ve hukuk okuyarak birincilikle mezun oldu ve Harvard Hukuk Fakültesinden yüksek lisans derecesi kazandı. New York Barosu’na kaydını yaptırarak serbest avukat olarak çalışmaya başladı. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nde gönüllü olarak çalıştı. 2005 yılında “The Trial: A History, from Socrates to OJ Simpson” isimli eserini yazdı. 2012 yılında “Heaven on Earth” adlı eserini kaleme aldı. Halen Londra’da yaşamakta,  New Statesman ve London Review of Books adlı dergilerde hukuk temelli makaleler yazmaktadır.  

Bunu okudunuz mu?

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu, 6771 Sayılı Kanunla Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Yapılan …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin