Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Filmleri » Dr. Ölüm – You Don’t Know Jack
Doktor Ölüm - You Don’t Know Jack

Dr. Ölüm – You Don’t Know Jack

Doktor Ölüm – You Don’t Know Jack, gerçek olaylara dayanan bir hikayeden sinemaya uyarlanmıştır. Televizyon kanalı HBO tarafından sinemaya uyarlanan film, biyografik bir TV yapımıdır.

Doktor Ölüm, modern hukukta çok tartışmalı bir konu olan ötenaziyi işlemektedir. Eleştirmenler tarafından, ötenaziye karşı olsun ya da olmasın herkesin izlemesi gereken bir film olarak tanımlanmıştır.

Doktor Ölüm – You Don’t Know Jack, iyileşme umudu kalmayan hastaların ölmesine yardım ederek kamuoyunun gündemine oturan, ölüm meleği lakaplı meşhur Doktor Jack Kevorkian’ın hayatını anlatmaktadır. Doktor Ölüm – You Don’t Know Jack filminde ünlü aktör Al Pacino, ötanazinin çaresiz hastalar için bir hak olması gerektiğini savunan Jack Kevorkian adında bir doktoru canlandırmakta, bu düşüncesi yüzünden doktor meslektaşları ve çevresi tarafından dışlanmakta ancak ama pes etmemektedir.

Film Künyesi
Yönetmen Barry Levinson
Yapımcı Scott Ferguson
Lydia Dean
Steve Lee Jones
Hikâye Adam Mazer
Oyuncular Al Pacino – Jack Kevorkian

Danny Huston – Geoffrey Fieger

Susan Sarandon – Janet Good

Brenda Vaccaro – Margo Janus

John Goodman – Neal Nicol

James Urbaniak – Jack Lessenberry

Eric Lange – John Skrzynski

John Engler – Himself (filmde hazır)

Richard E. Council – Yargıç David Breck

Sandra Seacat – Janet Adkins

Müzik Marcelo Zarvos
Görüntü yönetmeni Eigil Bryld
Kurgu Aaron Yanes
Stüdyo Bee Holder Productions
Dağıtıcı ABD: New Line Cinema
ABD dışı: Warner Bros
Türü Dram
Renk Renkli
Yapım yılı 2010
Süre 134 dakika
Dil İngilizce
Dr. Ölüm – You Don’t Know Jack
Filmin Aldığı Ödüller
  • Emmy Üstün Erkek Oyuncu Ödülü, 2010
  • Emmy Dramatik Üstün Yazma Ödülü, 2010
  • Altın Küre En İyi Aktör Ödülü, 2011
  • Altın Küre En İyi Drama Ödülü, 2011
  • Screen Actors Guild Ödülü, 2011

Doktor Ölüm – You Don’t Know Jack, 15 Emmy Ödülüne aday olmuş ve ikisini kazanmıştır. Al Pacino, canlandırdığı Jack Kevorkian karakterinden ötürü Altın Küre Ödülü ve Screen Actors Guild Ödülü’nü kazanmıştır. Sinema eleştirmenleri Al Pacino hakkında bu filmden sonra küllerinden yeniden doğduğu yorumlarını yapmıştır.

Doktor Ölüm – You Don’t Know Jack

Doktor Ölüm-You Don’t Know Jack; “Ölüm ve Ölüler Arasında: Dr. Jack Kevorkian’ın Hayatı ve Ötenaziyi Yasallaştırma Savaşı” adlı kitaptan esinlenerek gerçek olaylara dayanan bir hikayeden uyarlanmıştır. Film, halen süren tartışmalar sonucunda çözülememiş bir problemi, ötanaziyi ele almış, 2010 yılında Televizyon kanalı HBO tarafından çekilmiştir. Filmin, yönetmenliğini Barry Levinson üstlenmiş, senaryosunu Adam Mazer yazmıştır. Filmin başrollerinde Al Pacino, Brenda Vaccaro, John Goodman ve Danny Huston bulunmaktadır.

Dr. Ölüm – Savunma Sahnesi

Film, Doktor Kevorkian’ın, ötanazinin yasallaşması için verdiği hukuk mücadelesini anlatmakta ve doktor destekli intihar fikrini savunmaktadır. Filmde hekim destekli intihar savunucusu Jack Kevorkian’ın yaşamı ve çalışmaları üzerinde durulmuş, ötenazinin amacının ağrısız ve acısız şekilde umutsuz hastaların zahmetsizce intihar etmesine yardımcı olmak olduğu fikri işlenmiştir.

Patolog Doktor Jack Kevorkian, kızkardeşi Margo, arkadaşı Neil ve ölme hakkını savunan dernek başkanı Janet Good’un desteği ile; iyileşme umudu kalmayan ve hayat kalitesi olmayan ölümcül hastaların yaşamlarına son vermek için ötenazi uygulayarak Michigan eyaleti yasalarını ihlal etmiş ve kamuoyunun gündemine oturmuştur. Doktor Jack Kevorkian 1990 yılından başlayarak 130 ölümcül hastalığı olan hastaya kendi geliştirdiği bir karışımı damar içi sıvı ilaç uygulaması yaparak ötanazi ile yaşamlarını sonlandırmasına yardım etmiştir.

Doktor Ölüm, 62. Emmy Ödülleri‘nde 15 Emmy Ödülleri’ne aday olmuş ve iki ödül kazanmıştır. Adam Mazer enaryo ödülü Al Pacino da filmdeki performansıyla erkek oyuncu dalında Emmy kazanmıştır. Al Pacino, 2011 yılında Doktor Jack Kevorkian rolüyle Altın Küre Ödülü ve Screen Actors Guild Ödülü‘nü kazanmıştır.

 Jack Kevorkian
Ünlü doktor Jack Kevorkian

Jack Kevorkian, ABD’nin en ünlü doktorlarından birisi, Ermeni asıllı ABD’li patolog, ressam, besteci ve enstürmanisttir. Kevorkian, Birinci Dünya Savaşı başlamadan hemen önce 1912 yılında Anadolu’dan kaçan Ermeni bir ailenin, Levon ve Satanig’in çocuğu olarak Michigan eyaletinin Pontiac kasabasında 26 Mayıs 1928 tarihinde doğmuş, Dr. Ölüm isimli filmin çekiminden bir yıl sonra 3 Haziran 2011 tarihinde ölmüştür. Doğduğunda adı Murad’dır. Jack adını sonradan almıştır. Ailenin üyelerinden bir kısmı önce Paris’e gelmişler, oradan da ABD’nin Michigan eyaletine gitmişlerdir. Murad’ın çocukluğu bu büyük acıları dinleyerek geçmiş, ölüm ve çaresizlik üzerine düşünme fırsatı bulmuştur.

Jack Kevorkian, Dr. Ölüm diye anılmış, ötenaziyi bir insan hakkı olarak savunmuş, yıllarca isteyenlere bu yöntemi uygulamıştır. Amerikan toplumu, Kevorkian’ın kişiliğinde ikiye bölünmüş ve ölme hakkı yıllarca gündemi meşgul etmiştir. Kevorkian, bir hastasının ölüme gidişini filme çekmiş, kaydettiği DVD’yi televizyondan 15 milyon Amerikalı izlemiştir.

Hastalarının istekleri üzerine uyguladığı ötenazi yüzünden yargılanmış ve 8 yıl hapiste kalmıştır. Hapisteyken bir daha ötenazi yapmayacağına ilişkin verdiği söz üzerine serbest bırakılmıştır.

“Ölüm ve Ölüler Arasında: Dr. Jack Kevorkian’ın Hayatı ve Ötenaziyi Yasallaştırma Savaşı” isimli kitap

 

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et