Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Edith Kindermann
Edith Kindermann - Alman Barolar Birliği Başkanı
Edith Kindermann - Alman Barolar Birliği Başkanı

Edith Kindermann

Edith Kindermann 16 Mayıs 1962 tarihinde Almanya’nın Vestfalya bölgesine doğmuştur. 21 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimde Alman Avukatlar Birliği (Deutschen Anwaltverein-DAV)  Başkanlığına gelen ilk kadın olmuştur.

Kindermann, 1988 yılında Bielefeld Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuş ve 1988 yılında 1992 yılına kadar aynı fakültede Ticaret Hukuku ve Vergi Hukuku bilim dallarında araştırma görevlisi olarak çalışmış; 1992 yılı Nisan ayında avukat olarak baroya kabul edilmiş ve mesleğe bağlamıştır. Aile Hukuku uzmanı olarak 1999 yılından beri çalışmaktadır. 2007 yılında noter olmuştur. Avukatlık Hukuku, Vergi Hukuku ve Aile Hukuku alanlarında yoğun çalışmalarda bulunmuştur. 

Kindermann, 1998 yılında Bremen Barosu yönetim kurulu üyesi olmuştur. 2005 yılından beri Alman Avukatlar Birliği komisyon ve çalışma gruplarında görev almaktadır. Tarım Hukuku, Avukat Hakları, İnşaat Hukuku, Aile Hukuku, Sigorta hukuku komisyon ve çalışma gruplarında görev almıştır. 2009 yılından itibaren Alman Avukatlar Birliği yönetim kurulunda ve icra kurulunda yer almış, 21 Mart 2019 tarihinde Alman Avukatlar Birliği  başkanı olmuştur.

Kindermann, Avukatlar Birliği başkanlığına seçilmesinden hemen sonra avukatlık ücretleri ile ilgili çalışmalara başlamış bu konuda mevzuatın iyileştirilmesi için girişimlerde bulunmuştur. Avukatlık mesleğinde reform yapılmasını, yeni teknolojilere uyumun sağlanmasını, dönüşümünü ve dijitalleşmenin hızlandırılmasını, avukatlara dijitalleşme yolunda desteklenmesini, adil bir ücretlendirme sistemi kurulmasını ve vatandaşların adalete erişiminin önündeki engellerin kaldırılmasını savunmaktadır.

Kindermann, voleybol oyuncusudur ve dövüş sanatlarına ilgi duymaktadır. 2010 yılında basılan Die Abrechnung in Ehe- und Familiensachen  isimli eseri bulunmaktadır.

Alman Avukatlar Birliği Başkanı Edith Kindermann, Türkiye Barolar Birliği, Mitchell Hamline School of Law ve Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) tarafından gerçekleştirilen “21. Yüzyılda Hukuk Eğitimi” konusunu tartışmak üzere 26 Temmuz 2019 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesinde düzenlenen çalıştaya katılmış ve bir sunum yapmıştır. Çalıştayda Türkiye’de avukatlık sınavı yapılması konusunda fikir birliği oluşmuştur.

Edith Kindermann: “Hukuk devleti günlük ekmek, içilecek su ve solunacak hava gibidir. Avukatın özgürlük hakları vatandaşın hukuku katılımını sağlar. Avukatın icraatı hukuk devletinin gerçekleşmesine yarar. Avukat müvekkilini hak kaybından korumalıdır. Avukat, müvekkilini, çatışmalardan uzak tutarak ve ihtilaflardan uzaklaştırarak refakat eder. Mahkemelerin vereceği yanlış kararlardan korur ve anayasaya ve devlet ilkelerine aykırı etkilere karşı güvenceye alır.” 

Alman Avukatlar Birliği (DAV)
Deutschen Anwaltverein – Almanya Avukatlar Birliği

Alman Avukatlar Birliği, Almanya genelindeki avukat birliklerinde görev yapan 63.000’den fazla avukatı temsil etmektedir. 1871 yılında kurulmuştur. Yönetim Kurulu; Edith Kindermann, Eckertz-Tybussek, Martin Schafhausen, Herbert Peter Schons, Claudia Seibel,Vanessa Pickenpack ve Ulrich Schellenberg‘den oluşmaktadır. Birliğin amacı, avukatlık mesleğinin ve avukatın tüm mesleki ve ekonomik çıkarlarının korunması ve desteklenmesidir. Bünyesinde 30’dan fazla çalışma grubu bulunmaktadır. 

Alman Avukatlar Birliği Başkanı Edith Kindermann, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile birlikte

Bunu okudunuz mu?

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu, 6771 Sayılı Kanunla Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Yapılan …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin