Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Ergin Cinmen

Ergin Cinmen

İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1975 yılında mezun oldu. Askerlik görevini yaptıktan sonra 1979’da İstanbul Barosu’na kaydoldu.

Baro’nun çeşitli komisyonlarında görev aldı. 1990-1992 döneminde, Turgut Kazan başkanlığındaki yönetim kurulunda yer aldı. Avukat kimliğinin yanında aktivist kimliğiyle öne çıktı. Çeşitli sivil toplum yapılanmalarında ve derneklerde yöneticilik yaptı.

1996 yılında, Susurluk Skandalı olarak tarihe geçen olaydan sonra tüm Türkiye’de ses getiren, “Sürekli Aydınlık için bir dakika karanlık” eyleminin sözcüsü ve mucidi olarak bilindi.

2000 yılında düzenlenen “Hapishaneler Gerçeği Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri Kurultayı”nın organizasyonunda görev almış, kurultay sonrasında hazırlanan aynı isimli derleme kitabın bölüm yazarlığını yaptı.

1997 yılında yayına başlayan “Açık Sayfa” isimli aylık aktüel hukuk dergisinin yayın kurulu üyeliğini yürüttü.

Kamuoyunca bilinen birçok davada avukat ve müdahil olarak bulundu. Yüzlerce panel ve konferansta organizatör ve konuşmacı olarak yer aldı.

Uzun yıllar İstanbul’da serbest avukat olarak çalıştıktan sonra 2012 yılında Bodrum’a yerleşti.

Avukat Ahmet Dindar ve Aydan Barım ile birlikte 20015 yılında kaleme aldıkları, “Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Kararları- Notlu Konu Esaslı Sistematik Derleme” isimli eseri bulunmaktadır. Dindar ile birlikte www.bireyselbasvurukararlari.com adlı web sitesini yönetmektedir.

Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi olan Ergin Cinmen, yazı ve makalelerini Serbestiyet.com internet sitesinde yayınlamaktadır.

 

Bir Hayalim Var – Avukat Ergin Cinmen / Hukukçular Diyor ki!

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et