Ana Sayfa » Dergiler » Felsefi Düşün Dergisi
Felsefi Düşün Dergisi

Felsefi Düşün Dergisi

Felsefi Düşün Dergisi, Ekim ve Nisan aylarında yılda iki kez yayınlanan akademik felsefe dergisidir. Derginin İmtiyaz Sahibi Mahmut SEVER ve Yazı İşleri Müdürü Çiğdem DEMİR’dir. Dergi, The Philosopher’s Index,  Tübitak Ulakbim ve  EBSCO Humanities International Index tarafından indekslenmektedir.

Felsefi Düşün Dergisi Türkiye’de yayınlanan sayılı felsefe dergilerindendir

Felsefi Düşün Dergisi, ulusal ve uluslararası akademisyenlerden oluşan danışma ve hakem kurullarının denetiminden geçebilecek akademik kıstas ve yeterlikte makaleler yayınlamakta, temalı her sayısı için konunun uzmanı olan yerli ya da yabancı bir akademisyen misafir sayı editörü olarak ağırlanmaktadır.

Dergiye gönderilen Yazıların Onay Süreci ve Kör Hakemlik Sistemi

Felsefi Düşün Dergisi, kör hakemlik sistemi uygulanan hakemli bir dergidir. Derginin hakem ve danışma kurulları, Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli üniversitelerinde görev yapan akademisyenler topluluğundan oluşmaktadır. Dergiye ulaştırılan makalelerin değerlendirilme süreçleri bilimsel bir disiplinle yürütülmektedir.

Felsefi Düşün Dergisine yazarlar tarafından gönderilen yazılar yayın kurulu tarafından onaylandıktan sonra belirlenen iki hakeme gönderilmekte ve değerlendirilmeleri istenmektedir. Her iki hakem raporunda da kabul gören yazılar yayınlanmakta, hakemlerden birinin onaylamadığı durumlarda makale üçüncü bir hakeme göndermektedir. Üçüncü hakemin olumlu yanıtı ile makale yayınlanmakta, olumsuz ise yazı reddedilmektedir. Hakemler, makalelerin akademik yayın kriterlerine uygun hale gelebilmesi için düzeltme talep edebilirler. Düzeltme istenen makaleler yazarlara bildirilmekte, yazarın istenen düzeltmeleri yapmasının ardından onay süreçlerinin tamamlanması ile makalenin yayınlanmasına karar verilmektedir.

Felsefi Düşün Dergisinde, felsefenin her alanıyla ilgili yayınlanmamış telif-özgün eserler ile kitap değerlendirme yazıları yayımlanabilmektedir. Felsefi Düşün, Türkçeye daha önce kazandırılmamış olan temel felsefe eserlerinin veya filozofların felsefelerine açıklık getirebilecek otantik mektup, günlük ve benzeri metinlerden parçaların çevirilerini de yayın kurulunun onaylaması halinde yayınlamaktadır.Gönderilen makaleler 10.000 kelimeyi geçmemelidir.

Derginin Yayın ve Danışma Kurulu

Yayın Kurulu, Uğur EKREN, Gökhan MURTEZA ve Enver ORMAN’dan oluşmaktadır.

Derginin Danışma Kurulu, Murat BAC, Tülin BUMİN, Sergio CREMASCHI, Betül ÇOTUKSÖKEN, Zeynep DİREK, Dionysis DROSOS, Çiğdem DÜRÜŞKEN, Doğan GÖÇMEN, Richard GUNN, Mehmet GÜNENÇ, Özgüç GÜVEN, M. Ertan KARDEŞ, Aliye KOVANLIKAYA, Zekiye KUTLUSOY, Fania OZ-SALZBERGER, Örsan K. ÖYMEN, Seçkin SERTDEMİR ÖZDEMİR, Harun TEPE, Nilgün TOKER KILINÇ, Ahu TUNÇEL, Ş. Halil TURAN, Sadık TÜRKER, Muhsin YILMAZ, Jure ZOVKO ve Eylem YOLSAL MURTEZA’dan oluşmaktadır.

Dergi,Pandora Kitabevi, Mephisto Kitabevi, Robinson Crusoe Kitabevi ve Nezih Kitabevinde satışa sunulmaktadır. Derginin online satış ağlarından satın alınması da mümkündür

Felsefi Düşün Dergisi İletişim

E-mail: info@pinhanyayincilik.com

 Telefon: (212) 259 27 60

 Faks: (212) 259 27 61

 Adres: Litros Yolu Fatih Sitesi No:12 / 214-15 Z. Topkapı – İstanbul

www.felsefidusun.com

Bunu okudunuz mu?

18 Ekim – Hukuk Takvimi

18 Ekim – Hukuk Takvimi 1922 Osmanlı devlet adamı, Ahmed Şefik Midhat Paşa doğdu. (Ölümü: …