Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Firuz Çilingiroğlu

Firuz Çilingiroğlu

Hukukçu Firuz Çilingiroğlu 1924 yılında, Van’ın Erciş ilçesinde doğdu. Ankara Atatürk Lisesindeki lise eğitiminin arından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ne kaydoldu ve 1946 yılında lisans derecesini kazandı.

Askerliğini Ankara ve Erzurum’da Askeri Hakim olarak yaptı. 1946 yılında Ankara Hakim adayı olarak mesleğe başladı. Daha sonra sırasıyla, Ardahan Hakimliği, Ardahan Cumhuriyet Savcılığı, Tekman Sulh Hakimliği, Çivril Cumhuriyet Savcılığı, Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı, Adalet Müfettişliği, Zeytinburnu Cumhuriyet Savcılığı, Ankara Cumhuriyet Savcılığı ve Ankara Ticaret Mahkemesi Üyeliği yaptı.

1970’te Yargıtay üyeliğine seçildi. 11.ve 15. Hukuk Daireleri üyeliği ile Yargıtay Birinci Başkanvekilliği görevlerinde bulundu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçildi ve 4 Temmuz 1981 – 1 Temmuz 1989 tarihleri arasında bu görevi yürüttü. Yaş haddinden emekli oldu.

31 Ekim 1995 – 6 Mart 1996 tarihleri arasında, Tansu Çiller Hükümetinde(52.Hükümet) Türkiye Cumhuriyeti Anayasası‘nın 114.maddesi gereğince 24 Aralık 1995 Türkiye genel seçimleri öncesi tarafsız Adalet Bakanı olarak görev yaptı.

15 Mart 2015 tarihinde yaşamını yitirdi. Kocatepe Camiindeki dini merasimin ardından Karşyaka Kabristanına defnedildi.

Adalet Bakanı iken Mecliste yapmış olduğu bir konuşmadan: İşkence, insanlık suçudur, insanlık ayıbıdır. Ne yazık ki, azalıp çoğalmakla beraber, zaman zaman Türkiye’nin gündemini işgal etmekte, yurtiçinde yankılar uyandırdığı gibi, yurtdışında da Türkiye aleyhinde kampanya yürütülmesine neden olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti, çağdaş devlet olma azminde ve kararlılığındadır. Türkiye’de, demokrasi, bütün kurum ve kurallarıyla işlemektedir; devletimiz bir hukuk devletidir ve hukukun üstünlüğü ilkesini benimsemiştir. Bu bakımdan, konunun bütün açıklığıyla ele alınması gerektiği kanısındayım,

Bunu okudunuz mu?

27 Ocak – Hukuk Takvimi

27 Ocak – Hukuk Takvimi 98 Roma’da kendisinden sonra göreve gelecek kişiyi aile bağlarına bağlı …