Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Friedrich Carl von Savigny

Friedrich Carl von Savigny

Friedrich Carl von Savigny 21 Şubat 1779’da doğdu. Marburg Üniversitesi’nde hukuk eğitimi gördü. Lorraine’den Almanya’ya göç etmiş toprak sahibi soylu bir aileden gelmesi ve zenginliği bilimsel çalışmalara odaklanmasına olanak sağladı.

Friedrich Carl von Savigny

Prof. Anton Bauer ve ortaçağ hukuk bilimi çalışmalarıyla tanınan hocası Philip Friedrich Weiss’in yanında çalıştı. 1800 yılında aynı üniversiteden doktorasını aldı ve ceza hukuku ile Pandekt Hukuku konusunda ders verdi.

1803’te ünlü tezi “Das Recht des Besitze’i (Zilyetlik Hukuku) yayınladı. Bu eseri ünlü hukukçu Thibaut tarafından bir baş yapıt ve Roma hukuku otoritesinin bu anlamda sonu olarak nitelendirildi.

1808’de Bavyera Hükümeti tarafından Landshut Üniversitesi’ne Roma hukuku profesörü olarak atandı. 1810’da Berlin Üniversitesi’ne Wilhelm von Humboldt’un başkanlığını yaptığı Roma hukuku kürsüsüne davet edildi. Roma, Ceza ve Prusya hukuku alanında dersler verdi ve fakültenin en etkili bilim insanlarından biri oldu. Akademik kariyerinin geri kalanını bu üniversitede tamamladı.

Bağımsızlığını 1814’te kazanmış olan Almanya’da medeni hukuk biliminin gelişmesine ve hukuk metodolojisi alanına yoğunlaştı.

Gustav Hugo’nun (23 Kasım 1764 – 15 Eylül 1844) kurucusu olduğu kabul edilen Tarihsel Hukuk Okulu geleneğinin en önemli isimlerinden olan Savigny, hukuk anlayışını tarihe ve özellikle Roma Hukuku kaynaklarına dayandırarak mevcut hukukun içeriğinin tarihsel araştırma biçimlendirilebileceğine inandı. Hukukun sistematik ve doğru biçimde analiz edilebilmesi için aynı anda tarihin, mantığın, felsefenin ve sosyolojinin yöntemlerinin kullanılmasının içsel tutarlılık bakımından gerekliliğini savundu.

Das Recht des Besitzes  (The Law of Property – Zilyetlik hukuku) yanı sıra, “Günümüzdeki Kanun Koyma ve Hukuk Bilimi Mesleği” ve “Çağımızın Yasama ve Hukuk Bilimi Konusundaki Görevi Üzerine” isimli eserleri bulunmaktadır.

Hayatı, fikirleri ve eserleri hakkında bir çok kitap yazılmıştır. Ali Acar tarafından yazılan ‘Friedrich Karl von Savigny’nin Hukuk Anlayışı” başlıklı yüksek lisans tezi, Kasım Akbaş tarafından yazılan ‘Friedrich Carl Von Savigny: Tarihsel Hukuk Okulu Geleneği’  başlıklı makale ve Osman Vahdet İşsevenler’in “Çağımızın Yasama ve Hukuk Bilimi Konusundaki Görevi Üzerine” başlıklı makaleleri bulunmaktadır.

Dr. Kasım Akbaş tarafından, 19. yüzyıl Alman hukuk düşüncesine en köklü etkiyi yapmış olan hukukçu olarak tanımlanmıştır.

Ali Acar’ın hakkındaki yorumu iseFriedrich Carl von Savigny, bu tartışmanın köşe taşlarından birisi olarak, üzerinde etkili olduğu dönem itibarıyla, günümüz Kıta Avrupası hukuk geleneği açısından önemli, belki de en önemli hukukçudur.” şeklindedir.

25 Ekim 1861’de yaşamını yitirmiştir.

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et