Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Friedrich Meinecke

Friedrich Meinecke

Alman tarihçi ve akademisyen Friedrich Meinecke, 30 Ekim 1862’de, Almanyanın Saksonya Eyaleti’ndeki Salzwedel’de doğdu. Bonn Üniversitesi ve University of Berlin’de eğitim gördü.

1887-1901 yıllarında Alman Devlet Arşivlerinde arşivci olarak çalıştı.

Strasbourg Üniversitesi’nde profesör olarak görev yaptı. Free University of Berlin‘in kurulmasında önemli katkıları oldu ve ilk rektörlüğünü yaptı.

1896 yılından itibaren 1935’e kadar Almanya’nın en önemli tarihi dergisi olan Historische Zeitschrift’in editörlüğünü yaptı; baskıcı rejimin güçlenmesi sonucunda görevine son verildi. 1933-1945 yıllarında yaşanan faşizm dönemi, tüm Alman düşünürleri için olduğu kadar onun için de zor ve öğretici bir dönem oldu. Nazilere açık bir muhalefet anlamına gelecek düşünceler ileri sürdü.

Düşünce Tarihi’nin kurucusu ve 20. yüzyılın önde gelen Alman tarihçilerinden biri olarak kabul edildi. Zeitgeist düşüncesinden etkilendiği ve zamanın ruhunun topluma egemen olduğu fikrine sahip olduğu öne sürüldü.

 Öğrencilerinden Heinrich Brüning, Şansölye olarak görev yaptı.

Devlet Aklı Modern Çağda Devlet Aklı Düşüncesi” isimli eseri M. Sami Türk tarafından Türkçe’ye çevrildi ve Albaraka Yayınları tarafından 1 Kasım 2021 tarihinde basıldı. Alman-İngiliz Ortaklık Sorunlarının Tarihi, Devlet ve Kişilik, Radowitz ve Alman Devrimi, Yeni Bir Tarihsel Görünümün Yükselişi ile “Kozmopolitlik ve Ulus Devleti: Alman Ulus devletlerinin Başlangıcında Çalışmalar” isimli kitapları bulunmaktadır. Die Deutsche Katastrophe (Alman Felaketi) isimli eseri, devlete atfedilen yüce değer ile yaşamın hakikati ve hümanizm arasında bir uzlaşma arayışıdır.

6 Şubat 1954  tarihinde, 91 yaşında iken Batı Berlin’de yaşamını yitirdi.

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et