Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Göze Göz: Suç ve Cezanın Küresel Tarihi

Göze Göz: Suç ve Cezanın Küresel Tarihi

Göze Göz: Suç ve Cezanın Küresel Tarihi, Mitchel P. Roth tarafından yazılmış ve Barışhan Erdoğan tarafından Türkçe’ye çevrilerek 2017 yılında Can Yayınları tarafından okuyucu ile buluşturulmuştur.  

Suç ve cezalandırma sistemlerinin tarihsel gelişimi üzerine çalışan araştırmacı Mitchel P. Roth, Texas’taki Sam Houston Eyalet Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Cezaevleri, seri cinayetler, organize suç ve terörizm gibi konuları ele alan çok sayıda kitabı ve makalesi bulunmaktadır.

Mitchel P. Roth

Göze Göz: Suç ve Cezanın Küresel Tarihi / Kitabın Sunuş Yazısı 

Suç ve ceza… İnsanlık tarihinin başlangıcından gelip günümüzün dijital dünyasına bağlanan iki kavram. Ve bu uzun yolculuk boyunca cinayetler, hırsızlıklar, tecavüzler, yolsuzluklar, savaş suçları, bunların yanı başında idam, hapishane, sürgün, toplumsal baskı, linç…

Göze Göz: Suç ve Cezanın Küresel Tarihi / Mitchel P. Roth 

Göze Göz’de Mitchel P. Roth oldukça güç, büyük ölçekli bir işe soyunuyor, suç ve cezanın farklı farklı coğrafyalarda, farklı farklı zaman dilimlerinde izini sürerek evrensel bir tarihini yazmaya gayret gösteriyor. Bu çalışmada Hammurabi Kanunları’na da Roma hukukuna da şeriata da Anglosakson hukuk geleneğine de yer var; yazar değişen zaman ve mekan içinde suçun tanımının yaşadığı evrimi, belli bir kültürde veya bir dönemde suç kabul edilenin bir başkasında nasıl normale dönüştüğünü, bununla birlikte doğal olarak suç karşısındaki yaptırımların da farklılaşıp yeni bir kimliğe büründüğünü incelikli, ayrıntılı bir biçimde ele alıyor.

Bunu okudunuz mu?

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu, 6771 Sayılı Kanunla Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Yapılan …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin