Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Filmleri » Hapishane Müdürü

Hapishane Müdürü

Hapishane Müdürü, modern İran’ın uyguladığı ölüm cezasına ve adaletsizliğe meydan okuyan uzun metraj bir hukuk filmidir. İdam cezası ve otoritenin kötüye kullanılması konuları hakkında sade bir yapım olan film, yerel hikayesi üzerinden evrensel mesajlar vermektedir. Filmin neredeyse tamamı film için inşa edilmiş eski bir hapishanede geçmektedir.

The Warden, 1966’da yılında Güney İran’da, havalimanı genişletme projesine yer açmak için tahliye edilen bir hapishanenin tahliye edilmesi hikayesinden hareketle sinemaya aktarılan olaylar zincirini ve yaşanan dramı işlemektedir.

Film, Rıza Şah Pehlevi’nin İran’ı yönettiği ve erkeklerin kravat ve takım elbise, kadınların döpiyes giydiği, İranlıların Batılı bir yaşam tarzı yaşadıkları bir dönemde geçen sürükleyici hikayeye dayanmaktadır. Filmin içinde bir aşk hikayesi de bulunmaktadır.
Polis şefliğine terfi eden ve hayatında yeni bir sayfa açtığını düşünen hapishane müdürü, yeni görevini devralmadan önce mahkumları yeni bir binaya nakletme görevini yerine getirmek zorundadır. Hapishane müdürü Binbaşı Jahed, emrindeki tüm mahkumları yeni hapishaneye transfer etmiş ancak “Hintli” adlı bir mahkum ortalıklardan kaybolmuştur. Müdür, mahkumu bulmak zorundadır.
Sıradan bir köylü olan Hintli, toprak sahibini öldürmekle suçlanmış ve idam cezasına çarptırılmıştır. Hapishane Müdürü, hem itibarını korumak hem de kariyerini kurtarmak için, amirleri öğrenmeden önce Hintli’yi bulmalıdır. Bir süre sonra bir vicdan ve adalet muhasebesine girişecektir.
Jahed, siyasi sisteme bağlı biridir ve görevini ihmal etmek istememekte, “rütbe için değil, gerçek değerler için” ilerlemekte, katı bir görev duygusu ve adanmışlığıyla gurur duymaktadır. Jahed, zorlukla kazandığı terfinin parmaklarının arasından kayıp gittiğini hissetmektedir.
Filmin Sinematografik Özellikleri  ve Aldığı Ödüller

Javidi tarafından yazılan senaryo, seyirciyi hikayenin sonuna kadar takip etmeye zorlamakta ve heyecanlı iniş çıkışlarıyla koltuğa bağlamaktadır. Şimşek sesiyle başlayan film karanlık bir atmosferle başlamakta ve gökyüzünden aşağı süzülen kamera bir hapishaneye odaklanmakta, izleyici de kamerayla birlikte hikayeye katılmaktadır. Özenli bir tasarıma sahip hapishane sahneleri, anlatılacak hikaye için en mükemmel atmosferi oluşturmuştur. Hapishane müdürü olan ana karakter üzerinden tanımlanan diğer figürler film ile amaçlanan sorgulama ve arayışa hizmet etmektedir.

Yerel bir hikaye etrafında evrensel insan hakları ögelerine vurgu yapan film belirsizlikle son bulmaktadır.

Set, kostüm, makyaj tasarımları ve özel efektlerin tamamı senaryoya hizmet edecek ustalıkla kullanılmıştır. Karakterlerin tasarımı mükemmel bir işçilikle yansıtılmıştır. Sağanak yağmur altında kurulan bir darağacı, filmin ilk vurucu sahnesidir. Sonu belli olmayan bir hikaye etrafındaki gerilim, bilinmezlik ve romantizm filme denge katmaktadır. Filmin odağındaki mahkum film boyunca hiç görülmemekte, adeta yokluğuyla kendini var etmekte, oyunculuğun gücü ile görünmeyen asıl karakter resmedilmektedir. Üstelik yobazlığa meydan okuyarak !

The Warden, 37. Fajr Film Festivali’nde en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu ve en iyi senaryo dahil olmak üzere altı kategoride aday gösterilmiş ve özel jüri ödülünü almış ancak Hollywood  tarzında olmakla eleştirilmiştir.

2019 yılında Suç ve Ceza Film Festivali’ne katılan tek İran filmi  Hapishane Müdürü olmuştur.

Film; São Paulo Uluslararası Film Festivali, BFI London Film Festivali, Golden Horse Film Festivali ve Tallinn Black Nights Film Festivaline katılmış; an iyi oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi kadın oyuncu ve  en iyi film kategorilerinde bir çok ödüle aday gösterilmiştir.

Film Özeti / The Warden – Hapishane Müdürü (Sorkhpoost)
Yönetmen
Nima Javidi
Vizyon Tarihi
1 Şubat 2019
Yönetmen
Nima Javidi
Süre
100 Dakika
Ülke
İran
Yapımcı
Mehdi Badrloo
Hikâye
Nima Javidi
Oyuncular
Navid Mohammadzadeh, Mani Haghighi, Habib Rezaei, Atila Pesiani, Parinaz Izadyar, Setareh Pesyani, Ismaeel Pourreza, Yadollah Shademani
Müzik
Ramin Koosha
Görüntü yönetmeni
Houman Behmanesh
Senaryo
Nima Javidi
Stüdyo
Dağıtıcı
Iranian Independents
Türü
Dram , Gizem , Romantik
Renk
Renkli
Yapım yılı
2019
Süre
100 dakika
Dil
Farsça

 

 

Bunu okudunuz mu?

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu, 6771 Sayılı Kanunla Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Yapılan …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin