Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Hasan Fehmi Güneş
Hasan Fehmi Güneş

Hasan Fehmi Güneş

Hukukçu, Senatör ve İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, 1934 yılında Sakarya ili Karapürçek ilçesinde doğmuş, 23 Kasım 2021 tarihinde, Ankara’da yaşamını yitirmiştir.

Güneş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ni bitirdi. Nallıhan Cumhuriyet Savcılığı yaptı ve Sakarya Mühendislik Akademisi Öğretim Görevlisi olarak dersler verdi.

Bir süre serbest avukatlık icra etti.

Akabinde siyasete atıldı. 1961 Anayasası uyarınca ihdas edilen Senato’da görev aldı ve 12 Ekim 1975 – 12 Eylül 1980 tarihleri arasında Cumhuriyet Senatosu Sakarya Üyeliği yaptı. XVIII. ve XXII. dönem İstanbul Milletvekilliği görevlerini yürüttü.

16 Ocak 1979 – 5 Ekim 1979 tarihleri arasında İçişleri Bakanı olarak görev yaptı, oyuncu Aynur Aydan ile aralarında geçen bir aşk skandalı sonucu hükûmetten istifa etti.

Kamu Yönetimi Uzmanı ve sosyal demokrat politikaları takip eden bir siyasetçi idi. Evli ve iki çocuk babasıydı.

Güneş, 23 Kasım 2021’de 87 yaşında Ankara’da tedavi gördüğü Özel Güven Hastanesinde hayatını kaybetti. 24 Kasım 2021’de Türkiye Büyük Millet Meclisinde düzenlenen törenin ardından toprağa verilmek üzere doğduğu yer olan Adapazarı’na doğru yola çıkarıldı. Törene, onuncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz, eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve siyasi partilerin temsilcileri ile eski bakan ve milletvekilleri katıldı.

Eski İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş için TBMM’de yapılan tören

Güneş, 2018 yılında, Beylikdüzü Belediyesi tarafından düzenlenen Vefa gününde ödüle layık görülmüş ve yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullanmıştı: “Cumhuriyetin savcısı olarak ilçelerde görev yaptım. Cumhuriyet Halk Partisi ile tanıştım. Partiye katıldım, senatör seçildim, milletvekili seçildim. İçişleri Bakanı olarak görevlendirildim. Bu süre boyunca başarı sayılabilecek her aşama Cumhuriyet Halk Partisi’ne aittir. Beni ben yapan Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Ben Cumhuriyet Halk Partisi’nin ürünü olan bir siyasetçiyim. Asıl olan Cumhuriyet Halk Partisi’dir.”

Bunu okudunuz mu?

Prof.. Dr. Şebnem Korur Fincancı Savunması

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın ‘örgüt propagandası’ yaptığı …