Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Filmleri » Hukuk Filmleri
Hukuk Filmleri

Hukuk Filmleri

Hukuk Filmleri Listesi

…And Justice For All/ …Ve Herkes İçin Adalet

Suçluların serbest kaldığı, yargıç ve avukatların anlaşmalar yaptığı ve masumların korumasız bırakıldığı bir adalet sisteminde, genç avukat Arthur Kirkland adaletin nereye gittiğini sorgulamakta ve izleyiciye de bu sorgulamayı yaptırmaktadır. Kült Hukuk Filmlerinden olan yapım, hukuk sistemindeki çarpıklıklara müthiş bir şekilde eleştiriler getirmiş, adaletin göreceliliğini sinematografik ögelerle anlatmış, içinde barındırdığı komedi unsuru ile izleyiciyi keyifli bir hikayenin ortasına sürüklemiştir.

Bülbülü Öldürmek

Bülbülü Öldürmek/To Kill a Mockingbird, Harper Lee’nin yazmış olduğu Pulitzer ödüllü aynı isimli romanın 1960’da yayımlanmasından hemen sonra 1962 yılında sinemaya uyarlanmıştır. Dünya sinema tarihinde eşine az rastlanır bir eserdir ve kült filmler arasında ön sıralarda yer almıştır.

On İki Kızgın Adam-2 Angry Men

Film baştan sona, suçlu olduğuna inanılan ve suçlu bulunması halinde idam edilecek olan bir gencin hayatını ellerinde tutan 12 jüri üyesinin kendi aralarındaki tartışmaları ve birbirlerini ikna etmeleri şeklinde sürmektedir. Siyah beyaz filmin tamamına yakını tek bir sahnede ve bu 12 oyuncunun diyalogları şeklinde devam etmesine rağmen, kesinlikle hiç sıkmadan ilerleyen dikkat çekici detaylarla dolu, iyi tasarlanmış bir senaryoya sahiptir. En çok izlenen hukuk filmlerindendir.

 

12 (Dvenadtsat)

12 (Dvenadtsat) filmi, 12 Kızgın Adam filminin, Rus sineması tarafından 2007 yılında yeniden yapımıdır. Hukuk Filmleri arasında yer alan ve 12 adı verilen yapım, 12 Kızgın Adam özelinde iki farklı sinema geleneği olmasına karşın Rus sinemasının Amerikan sinemasına bir saygı duruşu ve hakkını teslim edişi olarak nitelenmektedir.

 

Baskı (Compulsion)

Baskı (Compulsion) 1959) yılında Leopold-Loeb davası olarak bilinen gerçek bir olaydan hareketle sinemaya aktarılmıştır ve hukuk filmleri arasında önemli bir yere sahiptir. Gerçek bir cinayet davasından yola çıkan ve 1920’lerin eşcinsel aşıklarının ‘mükemmel cinayet’ şımarıklığını aydınlatan Leopold-Loeb davası beyaz perdede birden fazla uyarlama gören hukuk filmlerindendir.

 

Celse Açılıyor (The Paradine Case)

Celse Açılıyor adlı film, gözleri görmeyen amcasını öldürmekle suçlanan Anna Paradine adlı genç kadının, kendini temize çıkarmak için yapmış olduğu uğraşları ele almaktadır. The Paradine Case, kör kocasını öldürmekle suçlanan Anna Paradine adlı bir kadının etrafında şekillenmiştir. Onu savunan avukatı Keane, evli olduğu halde müvekkiline aşık olmuştur ve Anna’nın masumiyetinden en ufak bir şüphe duymaz. Ama her şey gerçekten Anna’nın anlattığı gibi midir? Yoksa kalın bir sis perdesinin ardında bambaşka bir gerçek mi yatmaktadır?

Öldürme Üzerine Kısa Bir Film – A Short Film About Killing (1988)

Öldürme Üzerine Kısa Bir Film  (A Short Film About Killing), 1988 yılında vizyona giren ve hukuk sorgulaması yapan bir filmdir.  Film, Polonya’da ölüm cezasının fiilen uygulamadan kaldırıldığı yıl gösterime girmiştir. Polonya ve dünya sinema tarihinin usta yönetmen ve senaristlerinden Krzysztof Kieslowski’nin başyapıtlarındandır. On Emir’den hareketle film çeken sinema filozofu yönetmenin bu filminde; ölümü, toplumsal değerleri ve idam cezasını masaya yatırmaktadır. Film, komünist rejimin sona yaklaştığı dönemdeki sosyal sınıflar arası ilişkileri ve hukukun bu ilişkilerdeki yerini de sorgulamaktadır.

 

Öldürme Üzerine Kısa Bir Film – A Short Film About Killing (1988)

 

Philadelphia

Philadelphia (1993), işinde başarılı ancak eşcinsel olan bir avukatın (Tom Hanks) birgün AIDS virüsü taşıdığının fark edilmesi ve çok geçmeden çalıştığı hukuk bürosundaki işine sudan bir sebeple son verilmesi üzerine gelişen hukuk mücadelesini anlatmaktadır.

Belle(2013)

Gerçek bir öyküye dayanan film, 18. yüzyılda yaşayan Dido adındaki melez bir kadının başından geçenleri konu edinmektedir. Film, Belle’nin yaşamı üzerinden köleliliği ve kölelik sistemini işlemekte ve ırkçılığı eleştirmekte, 250 yıl önceki İngiliz toplumunu ve toplumdaki katı sınıf farklarını konu edinmektedir.

Şeytanın Avukatı-The Devils-Advocate

Şeytanın Avukatı, baş karakterler Al Pacino ve Keanu ile birlikte soluksuz izlenecek bir sinema başyapıtı olarak öne çıkmaktadır. Davaların zorluk seviyesi ne kadar yüksek olursa olsun, başarıya alışkın Kevin, bir şekilde jüriyi tesiri altına almakta ve müvekkillini temize çıkarmayı başarmaktadır.

Bir Ceza Avukatının Anıları

“Bir Ceza Avukatının Anıları” adlı tv dizisi önce 4 bölüm olarak planlanmış daha sonra sekiz bölüme çıkarılmıştır. Daha sonraları bürokratik engeller nedeniyle dizi sayısı tekrar dörde indirilmiştir. Bölümler şu şekildedir: 1-Emekli Başkan-1979, Çekiç ve Titreşim-1979, Kuma-1979, Isı-1979 ,Mertlik, Suçlular ve Ötekiler, Kan ve Mayın

Liar Liar-Yalancı Yalancı(1997)

Liar Liar-Yalancı Yalancı(1997) komedi ağırlıklı hukuk filmlerindendir. Los Angeleslı savunma avukatı Fletcher Reede yalan makinesi gibidir.  Sürekli yalan söyleyen avukat Fletcher’in küçük oğlu Max bu durumdan sıkılınca doğum gününde babasının yalan söylememesi için bir dilek tutar.

Bir Cinayetin Anatomisi (Anatomy of a Murder)

“Bir Cinayetin Anatomisi”, ahlak, adalet, dürüstlük gibi kavramların yanı sıra Amerikan ordusunun zeminini incelemiştir.

 

Deliberate Intent

Gizemli biri tarafından “Kiralık Katiller için Cep Kitabı” isimli kitabı yazılmıştır. Kitabın konusu adam öldürmenin incelikleri ve iyi bir cinayetin nasıl işlenebileceğidir. Kitap 1999 senesinde yayıncısı tarafından imha edilmiş ve piyasadan çekilmiştir. Nedeni ise 3 kişiyi öldüren bir kiralık katilin aynen yazarın öğrettiği şekilde cinayetleri işlemesidir.

Deliberate Intent

Masumiyetin Bedeli (Trial by Jury)

Eşinin cinayeti üzerine büyük bir şirkete dava açan dul bir kadının milyon dolarlık davasında dürüst bir avukat kadının davasına bakıyor. Davanın sonucu önceden belli ve hukuk dünyasının arka planındaki olaylar ilgi çekici gelişmelere sebep oluyor.

The Client(Müvekkil)

 The Client(Müvekkil), John Grisham’ın kitabından aynı isimli kitabından senaryolaştırılarak uyarlanan bir filmdir. Film, oyuncu performansları ile göz dolduran heyecanlı ve gerilimli bir yapımdır.

 

The Star Chamber

Görmeye Alışkın Olduğumuz Olayları Hatırlatacak Son Derece Sürükleyici Ve Gerçekçi Bir Macera!Genç bir yargıç olan Steve Hardin mahkeme salonunda, kurnaz avukatların kanundaki boşluklardan yararlanması sayesinde azılı suçluların serbest kaldığını görür ve bu nedenle vicdanıyla savaşmak zorunda kalır. Ta ki “The Star Chamber” adında kendi adalet anlayışlarıyla kararlar veren güçlü bir toplulukla karşılaşana dek.

 

CONVICTION-(Mahkumiyet-2010)

Film, Betty Anne Waters’ın gerçek hayat hikayesinden uyarlanmıştır. Bekar bir anne olan Waters, suçsuz yere hüküm giymiş olan erkek kardeşinin serbest kalması için büyük mücadeleler vermektedir.

Reis Bey

Reis Bey, görevinde hiç taviz vermeyen kanunlara son derece bağlı ve kararlarında acımasız bir hakimdir. Sanıkların suçlu olduğuna kanaat getirirse, onları idam sehpasına göndermekten çekinmeyen Reis Bey’in hayatı bir katil zanlısıyla ilgili dava sonucu değişir. Tüm deliller, mahkemeye gelen zanlının suçlu olduğunu göstermektedir ve Reis Bey, onu da idam ettirecektir.

Reis Bey

 

The Firm(Şirket)

The Firm(Şirket), son yılların en büyük film yıldızlarından olan Tom Cruise ile son dönemin en çok satan yazarlarından biri olan ve 30 dan fazla kitabı olan John Grisham‘ı bir araya getirmiştir.

Eşitlik Savaşçısı – On the Basis of Sex

Eşitlik Savaşçısı (On the Basis of Sex), 2018 yılında gösterime giren, büyük kadın hukukçu Ruth Bader Ginsburg’un hayatından esinlenilerek beyaz perdeye aktarılmış Amerikan yapımı biyografik bir filmdir.

Eşitlik Savaşçısı - On the Basis of Sex

Soraya’yı Taşlamak – The Stoning of Soraya M.

Gerçek bir hikayeye dayanan filmde, kocası tarafından iftiraya uğradığı için haksız bir şekilde recm edilme cezasına çarptırılan bir kadının hikayesi anlatılmaktadır. Filmin İran karşıtı bir propaganda olduğu yönünde eleştiriler yapılmış, bunun aksini düşünenler hikayenin gerçekliğini ileri sürmüşlerdir.

Agora (Hypatia-2009)

Bilim, felsefe ve aklın dogmaya yenilgisine en büyük örnek Hypatia

Bilimde geri kalmanın, yobazlığa teslim olmanın tarihteki izdüşümü

İnsanoğlunun barbarlıkta ne kadar ileri gidebileceğinin sembolü

A Separation (Bir Ayrılık)

Film, İran hukuk sistemi üzerine yapılmış önemli bir eleştiridir.

A Separation (Bir Ayrılık), 2011 yılının en çok ses getiren filmlerinden olup, aynı zamanda da En İyi Yabancı Film dalında Oscar kazanmıştır. Film, hukuk filmleri kategorisinde ağır bir dram filmidir. İran’ı terk etmek konusunda ikileme düşen bir karı kocanın bundan sonraki sancılı sürecini anlatmaktadır.

Güneşin Karanlığında(The Linkoln Lawyer)

Güneşin Karanlığında(The Linkoln Lawyer), aynı ismi taşıyan ve çok satanlar listesinde yer alan kitaptan sinemaya uyarlanmıştır. Zamanının çoğunu Los Angeles’ta ofisi olarak kullandığı Lincoln marka arabasında geçiren yakışıklı ve karizmatik avukat Mick Haller (Matthew McConaughey) kariyeri, önemsiz suçlar işlemiş suçluları savunmakla geçmiştir.

 

 

Doktor Ölüm – You Don’t Know Jack

Doktor Ölüm-You Don’t Know Jack; “Ölüm ve Ölüler Arasında: Dr. Jack Kevorkian’ın Hayatı ve Ötenaziyi Yasallaştırma Savaşı” adlı kitaptan esinlenerek gerçek olaylara dayanan bir hikayeden uyarlanmıştır. Hukuk Filmleri arasında kendine özgür bir yer edinen film, halen süren tartışmalar sonucunda çözülememiş bir problemi, ötanaziyi ele almış, 2010 yılında Televizyon kanalı HBO tarafından çekilmiştir.

 

Rüzgarın Mirası (Inherit the Wind)

Rüzgarın Mirası, ünlü maymun davasından esinlenerek çekilmiştir. Film, Darwin teorisini öğrettiği için tutuklanan bir öğretmenin öyküsünü anlatmaktadır.

İnsanlık bilim yolunda bir hayli ilerlemesine rağmen geri kafalılık ve dogmatizm hala ilerlemenin önüne bir set çekmekle meşgul; dün, bugün ve yarın. İşte Jerome Lawrence ve Robert E. Lee’nin Broadway’de büyük tartışma yaratan aynı adlı oyunlarından beyazperdeye uyarlanan ‘Rüzgarın Mirası’; evrim tartışmasının işlendiği, sürükleyici ve mahkeme draması niteliğindeki hukuk filmlerindendir.

 

Kelebekler Zamanında – In The Time of The Butterflies

25 Kasım tarihi, Dominik Cumhuriyetinde, Trujillo diktatörlüğüne karşı özgürlük mücadelesini yükselten Mirabel kız kardeşlerin, diktatörlüğün askerleri tarafından, tecavüz edildikten sonra vahşi bir şekilde katledildikleri, utanç gününün ve insanlık ayıbının yıl dönümüdür. Mirabel kız kardeşlerden birinin kod adının Kelebek olmasından esinlenerek o günden bu yana bu üç kız kardeş, gerek Dominik’te gerekse bütün dünyada “Kelebekler” adıyla efsaneleştirilerek anılmaya başlamışlardır.

 

İlk Korku- Primal Fear

Hukuk sistemini sorgulayan, adalet, suçlu ve masum kavramlarının gerçekliğini araştıran Edward Norton’a performansından dolayı birçok filmin kapısını açacak olan İlk Korku sinema tarihinin en iyi hukuk filmlerinden biridir. Filmi unutulmaz yapan bir çok etken vardır; bunların başında oyunculuk, kurgu , müzik, gerçek hayattan esinlenme, yaşanmışlık ve öngörülemez sonların gerçekleşmesidir.
Amistad

Amistad, her hukukçu ve sinemaseverin izlemesi gereken, insanlık, eşitlik, özgürlük ve hukuk adına en iyi yapımlardan biridir. Film, yaşanmış gerçeklerden yola çıkan ve etkileyici sahneleriyle izleyiciyi ekrana kilitleyen bir Steven Spielberg filmidir. Konusu gerçekte yaşanmış bir olaya dayanan filmde, 1830 yıllarının ABD’sinde sanayileşme yanlısı kölelik karşıtları ile güneyli toprak sahiplerinden oluşmakta olan kölelik yanlıları arasında hızla yükselen ve ilerleyen senelerde Amerikan İç Savaşı’na yol açacak olan gerginliği anlatan bir filmdir.

La Ley De Herodes-Herod’s Law (Herod’un Kanunu)

La Ley De Herodes-Herod’s Law (Herod’un Kanunu), Meksika hükumetinin zaman içinde yozlaşmasını anlatan bir yapımdır.

 

Suikast(The Conspirator)

Suikast(The Conspirator), usta oyuncu ve yönetmen Robert Redford’un çektiği, yıldızlarla dolu hukuk içerikli aksiyon ve gerilim filmidir. Ailesini korumak için her şeyi yapmaya hazır bir kadının ve onu korumak için her şeyi riske eden bir adamın gerçek hikayesini anlatmaktadır. 19. yüzyıl Adalet sisteminin sorunlarının üstüne giden yapım masumların katledilmesine yol açan bürokratik sorunları tespit etmesi yönüyle alkışı hak eden hukuk filmlerindendir.

The Negotiator- Arabulucu

Bir rehine kurtarma uzmanı olan Danny Roman hiçbir suç işlememesine rağmen polis tarafından ele geçirilmeye çalışılmaktadır. İspatlamaya çabalıyor olsa da, bir türlü suçsuzluğunu kanıtlayamamaktadır. Tek çaresi bir şekilde insanların onu dinlemesini sağlamaktadır. Bu nedenle Danny birilerini rehin almak durumundadır.

The Rainmaker

The Rainmaker, önemli hukuk ve adalet filmlerindendir. Film bir roman uyarlamasıdır. Eski bir film olmasına rağmen sinema izleyicisinin ilgisini çekmeye devam eden filmlerdendir.  Rudy Baylor, henüz okulu yeni bitirmiş olan çiçeği burnunda bir hukuk mezunudur. Genç yaşına rağmen mesleğine karşı son derece idealist bir tavırla yaklaşmakta ve hukuksal haksızlıklara karşı gelmeye çalışmaktadır.

The Rainmaker-Yagmurcu

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et