Ana Sayfa » Hukukbook » İhsan Berkhan

İhsan Berkhan

Avukat İhsan Berkhan 1965 yılında Çeçen bir ailenin çocuğu olarak Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde doğdu.

1990 Yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Barosu’na 17687 sicil no ile kayıt olarak 1991 yılında  serbest avukatlığa başladı.

2003-2005 yıllarında, İstanbul Ticaret Üniversitesi‘nde Uluslararası Ticaret ve Avrupa Birliği Hukuku dalında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

2014 yılında Arabulucu, 2017 yılında da Uzlaştırmacı oldu. İstanbul Barosu’nun bir kaç dönem Sirkeci ve Bakırköy Bölgesi Baro Temsilciliği görevlerini üstlendi.

2023 yılı itibariyle Bakırköy Adalet Sarayı Arabuluculuk Merkezi Koordinatörlüğü görevini sürdürmektedir. Marka ve patent vekilliği, sosyal güvenlik uzmanlığı, site ve iş merkezi yöneticiliği, Sınai Haklar alanında ceza ve hukuk bilirkişiliğinin yanı sıra, İş Hukuku, Kat Mülkiyeti Hukuku, İş Güvenliği Hukuku, Şirketler Hukuku, Aile Hukuku, Kira Hukuku, İcra-İflas Hukuku, Fikri ve Sınai Haklar Hukuku başta olmak üzere birçok alanda avukat ve hukuk danışmanı olarak hizmet vermektedir.

Okan Üniversitesi GSF’nde Öğretim Görevlisi olarak bulundu ve fikri ve sınai haklar dersi verdi. Beykent Üniversitesi ve Altınbaş Üniversitesi’nde arabuluculuk eğitmeni olarak görev aldı. Çeşitli barolarda ve adliyelerde seminerler verdi. Toplumsal ve hukuksal konularda manifesto ve bildirilerde imzacı oldu.

Sivil Toplum Çalışmaları 

Avukat İhsan Berkhan, birçok sivil toplum kuruluşunda üyelik, kuruculuk ve yöneticilik yaptı. Arabuluculuk Gönüllüleri Derneği ve Uzlaşı Kültürü ve Hukuk Derneği’nin kurucu Yönetim Kurulu Başkanı, Kafkas Çeçen Kültür Derneği’nin 2005-2006 dönemi Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Barosu Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Komisyonu(HFSK) üyesidir.

Uzlaşı Kültürü ve Hukuk  Derneği

Eserleri 

Berkhan‘ın; “Arabuluculuk Şirketi”, “Marka ve Patent Vekilliği Sınavına Hazırlık Soru Bankası”, “Arabuluculuk Soru Bankası”, “Dava Şartı Arabuluculuk”, “Taşıma Sigortalarında Arabuluculuk Alternatif Çözüm Yolları”, “Tahkim ve Arabuluculukta Tarafsızlık İlkesi” ve “Fikrî Mülkiyet ve Arabuluculuk” isimleri ile Aristo Yayınevi tarafından basılan kitapları bulunmaktadır. 

Hakemli ve hakemsiz dergilerde yayımlanmış hukuki makaleleri (Marka Lisans Sözleşmeleri, Markanın Hükümsüzlüğü vb. ) bulunmaktadır.

Katliamların Olmaması İçin Neler Yapmalıyız

 

Uzlaşı Hukuku ve Etik

Bunu okudunuz mu?

Ahlâksız Hukuk: Ahlâki Anomi, Amoral Bireycilik ve Siyâsi Otoriter Zihniyet Karşısında Yargı Etiği İlkeleri Hayata Geçebilir mi?

Ahlâksız Hukuk: Ahlâki Anomi, Amoral Bireycilik ve Siyâsi Otoriter Zihniyet Karşısında Yargı Etiği İlkeleri Hayata …