Ana Sayfa » Hukuk Filmleri » İlk Canilik-Murder in The First
İlk Canilik - Murder In The First

İlk Canilik-Murder in The First

İlk Canilik-Murder in The First, gerçek bir olaydan esinlenerek çekilmiştir. Sinema eleştirmenleri tarafından başyapıt olarak nitelenen film adalet felsefesi yapmaktadır. Kevin Bacon’un oyunculuğu, diğer oyuncu kadrosunun gücü ve senaryo, filmi başarılı kılan etkenler olarak kabul edilmektedir.

İlk Canilik-Murder in The First
Yönetmen : Marc Rocco
Oyuncular : Christian Slater, Kevin Bacon, Gary Oldman, Embeth Davidtz, William H. Macy
Tür            : Drama, Gerilim
Yapım Yılı : 1995 (122 dk)
Senaryo    : Dan Gordon
Ülke          : ABD, Fransa
Filmin Orijinal Posteri
Beş dolar çaldığı iddiasıyla en azılı mahkumların hapsedildiği meşhur Alcatraz hapishanesine gönderilen Henri Young (Kevin Bacon), buradan kaçmaya çalışırken yakalanmış ve hücreye kapatılmıştır. Henri, karanlık ve soğuk bu hücrede, üç yıl boyunca acımasız gardiyan Milton Glenn’in (Gary Oldman) işkencesine maruz kaldıktan sonra çıktığında bir caniye dönüşmüştür. Henri, bu defa bir mahkumu öldürmek suçundan birinci derece cinayet suçuyla yargılanmaktadır. Kazanma şansı görünmeyen bu davaya atanan ve hukuk fakültesinden yeni mezun olmuş bir avukat olan James Stamphill (Christian Slater) davayı bambaşka bir yöne çekmekte, adalet ve vicdan sorgulaması yapmakta, asıl suçlunun Alcatraz’daki sistem olduğunu savunmaktadır.

Mahkeme Sahnesi

İzleyicinin, içindeki insani hislere, adalet ve vicdan duygusuna hitap eden film, bir süre sonra herkesi farkına varmadan Henri’nin avukatı rolüne sokmaya başlamaktadır.

Filmin Orijinal Posteri

İlk Canilik-Murder in The First, biyografi, hapishane ve mahkeme temalı film kategorisinde oldukça başarılıdır ve önemli bir yapıttır ancak senaryoda gerçek olayın dışına çıkıldığını iddia edenler de olmuştur. Bazı eleştirmenler, Murder in The First filmini, hapishaneden kaçış hikayesi ve sistem eleştirisini konu alan Esaretin Bedeli ile kıyaslayarak yorumlamışlardır.

Film, o dönemlerdeki Alcatraz Hapishanesi ve dünyadaki diğer hapishaneler hakkında insan haklarına aykırılık içeren işkence ve hak ihlallerini eleştirmesi bağlamında önemli bir sistem ve adalet taşlaması olarak kabul edilebilir. Masumiyet karinesi, suçlu bile olsa kimseye işkence yapılmaması gereği ve işkencenin bir insanlık suçu olduğu konusu izleyicinin dikkatine sunuluyor.

Filmin esinlendiği gerçek olay ve olayın kahramanı Henri Theodore Young: 
Henri Theodore Young

“Henri Theodore Young, (20 Haziran 1911 – 1972’den beri kayıp) hükümlü bir banka soyguncusu ve cinayetten hükümlüdür. Hapis cezasına çarptırılmış ve diğer dört tutukluyla birlikte Alcatraz Federal Cezaevi’nden 1939 kaçış girişiminde bulunmuştur. Kaçanlardan ki  kişi vurulmuş ve biri ölmüştür.  Kaçanlardan Henri Young ve Rufus McCain hücre hapsi aldılar ve üç yıl boyunca 1942 sonbaharına kadar Alcatraz Hapishanesinde kaldılar. Alcatraz Hapishanesine tekrar girmesinden üç yıl sonra 1942 yılında yapılan yargılamada Young’ın duruşmaları, hapishanenin nasıl idare edildiği konusunda tartışmalara sahne olmuştur. Alcatraz ve ceza sistemini sorgulayan, duygusal ve yaratıcı bir savunma yapılmıştır. Henri Theodore Young,1972 yılına kadar kaldığı hapishaneden şartlı tahliye olduktan sonra kendisinde bir daha haber alınamamıştır. Kevin Bacon tarafından canlandırıldığı 1995 yılındaki İlk Canilik-Murder in The First filmini ile yeniden gündeme gelen Young’un filmi sinemada izlemiş olabileceği bile iddia edilmiştir.”

Bunu okudunuz mu?

Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı

Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı, 5 Kasım 1992 tarihinde Strazburg’da imzaya açılmış ve şartın …