Ana Sayfa » Hukuk Filmleri » İlk Korku- Primal Fear
İlk Korku (Primal Fear)

İlk Korku- Primal Fear

Film, Altın Küre ödülünü kazanmış ve Oscar’da da en iyi yardımcı erkek oyunculuğa aday olmuştur. İlk korku, Edward Norton’un kariyerinin başlangıcındaki ilk filmidir. Primal Fear, Akademi’de kendisine Yardımcı Erkek Oyuncu adaylığı getiren Edward Norton’ın performansıyla da göz dolduruyor.

Hukuk sistemini sorgulayan, adalet, suçlu ve masum kavramlarının gerçekliğini araştıran Edward Norton’a performansından dolayı birçok filmin kapısını açacak olan İlk Korku sinema tarihinin en iyi filmlerinden biridir.

Filmi unutulmaz yapan bir çok etken vardır, bunların başında oyunculuk , kurgu , müzik, gerçek hayattan esinlenme, yaşanmışlık ve bütün film boyunca öngörülemez sonların gerçekleşmesidir. Filmin birçok yerinde izleyici ters köşe olmakta ve şok yaşamaktadır.

Filmin Konusu

Tanınmış bir piskoposun öldürülmesi büyük yankı uyandırmıştır. Bu cinayet sırasında olay yerinden kaçmakta olan Aaron, görgü tanıkları tarafından suçlu olarak ilan edilmiş ve suçu işlediği neredeyse kesinleşmiştir. Son derece prestijli bir avukat olan Martin Vail, ise olayların bu şekilde geliştiğinden tam olarak emin değildir ve Aaron’ı savunma görevini üstlenmiştir. Savcı olarak atanan kişi ise eskiden beri rakip oldukları Janet Venable’dır. Aaron’ın suçluluğu o derece nettir ki Vail’in bu göreve atanması çevrede beyhude bir uğraş olarak kabul edilmiştir. Ancak kısa bir süre sonra davanın seyri tam anlamıyla değişmiştir. Kendine güvenen, başarılı avukat Martin Vail (Richard Gere), medyanın da ilgi odağı bu davada aynı zamanda bir takım yolsuzlukları da ortaya çıkarabilecektir ve davanın savcılığını da Martin’in eski kız arkadaşı yapmaktadır. Martin’in bu davayı kazanması hukuk çevrelerince imkansız gibi görülmektedir. Dava görgü tanıklarının odada üçüncü bir kişi olduğu yönündeki çelişkili ifadelerinden dolayı daha da karmaşık bir hal almıştır.

Sürpriz sonu ile kendine hayran bırakan yapım toplum nezdinde itibarı olan kişi ve kurumların hukuk karşısındaki tutumlarını ve psikolojilerini de ele almaktadır.

Edward Norton’un canlandırdığı Aaron karakteri için 2100 kişi seçmelere katılmış ve rolü 27 yaşında olan Edward Norton almıştır. Seçmelerde Matt Damon’da katılmış, yıllar sonra verdiği bir röportajda “Bu rolü alan kişinin kariyerinin uçacağını biliyorduk. Bu nedenle elimizden gelen her şeyi yaptık ancak rolü Edward kaptı. O zaman rolü alamadığım için çok üzülmüştüm ama yıllar sonra baktığımda doğru insana gitmiş” demiştir.

Edward Norton’ı sahneye çıkartan film olarak bilinen “İlk Korku”, ‘sanık-avukat ilişkisi” üzerine en yetkin sinema eserlerinden biridir. Norton-Gere arasındaki dönüşümlü ve psikolojik çekişme etkisini halen yitirmemiştir.

Replik: “Orada kalsaydım ya savcı olurdum ya da hakim, Top oynamak varken neden hakem olayım ki? “

Richard Tiffany Gere

Amerika’nın önde gelen oyuncularından Richard Gere ilk olarak müzisyenlik üzerine eğitim almış ve bu alanda çalışmış, 40 civarında filmde rol almıştır. Gere’in en sevilen filmleri arasında Subay ve Centilmen, Özel Bir Kadın, Kızıl Köşe, Çakal, Chicago, Amerikan Jigolo filmleri yer almaktadır.  Chicago filmi ile En İyi Erkek Oyuncu Altın Küre Ödülü’nü almıştır. Budizm inancına sahip olan Gere’in bir çocuğu vardır.

Filmin Müzikleri: Cibavit Eos, As Time Goes By, Lacrimosa, Incidental Source Music, Chez What, Pammy Slam, Canção Do Mar, Don’t Deceive Me, Please Don’t Go

Bunu okudunuz mu?

Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı

Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı, 5 Kasım 1992 tarihinde Strazburg’da imzaya açılmış ve şartın …