Ana Sayfa » Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi » İskenderiyeli Hypatia
İskenderiyeli Hypatia

İskenderiyeli Hypatia

Roma İmparatorluğu hâkimiyetindeki İskenderiye’de milattan sonra 350 yılında doğduğu tahmin edilen Antik Çağ’ın en önemli kadın felsefecilerinden biri İskenderiyeli Hypatia’dır. Kendisi hem felsefeci hem astronomi bilimci hem de matematikçidir.

Yunan tarihçi Socrates Scholasticus‘a göre Hypatia bir pagandır. Filozof Socrates ile karıştırılmaması gereken Konstantinapolus’lu Socrates, Historia Ecclesiastica adlı eserinde, Hypatia’nın İskenderiye Valisi Orestes ile İskenderiye piskoposu Cyril arasında kavgaya sebep olması ve politikaya karışması nedeniyle M.S. 415 yılında Kıptî Hristiyanlar tarafından taşlanarak öldürüldüğü yazılıdır.

Hypatia, o dönemde İskenderiye Kütüphanesi’nin bilinen son yöneticisi ve matematikçisi Theon’un kızı ve kütüphanede her dinden öğrencisine Batlamyus (Ptolemy), Öklid ve Diophantus etkisinde felsefe ve matematik dersleri veren bir pagan bilim insanıdır.

 

İskenderiyeli Hypatia’nın yaşamı 2009 yılında İspanya yapımı olan Agora filmi ile sinemaya aktarılmıştır. O, tarihin gördüğü en etkileyici ve ilgi çekici kadınlardan biriydi.Hem belinden aşağıya kadar uzanan sarı saçlarıyla göz kamaştıracak, nefes kesecek kadar güzel, hem de adını matematikçi, filozof ve astronom olarak tarihe yazdıracak kadar zeki bir kadın. Ve ne trajiktir ki ölümüyle bile unutulmayacak bir kadın. Üzerine çullanan onlarca erkeğin darbeleriyle son nefesini veren, cesedi sokaklarda sürüklenip, eti kemiklerinden midye kabukları yardımıyla ayrılan ama ne olursa olsun tarihin unutulmazları arasına giren bir kadın. Yani bu dünyadan göçüp giden İskenderiyeli Hypatia.


 

Hakkında hukukbook

Bunu okudunuz mu?

Hukuk Eğitimi Alan Gazeteci ve Yazarlar

Hukuk Eğitimi Alan Gazeteci ve Yazarlar Gazeteci – Yazar  Okuduğu Hukuk Fakültesi Abdi İpekçi İstanbul …