Ana Sayfa » Hukukbook » İsmet Ocakçıoğlu

İsmet Ocakçıoğlu

İsmet Ocakçıoğlu, 1930 yılında Malatya’nın Darende ilçesinde doğmuş, ilk ve orta öğrenimini Tokat ilinde tamamlamış, Konya Lisesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ne girmiştir. fakülteyi 1952 yılında bitirdikten sonra aynı yıl Fransa’ya giderek Kamu Hukuku dalında doktora çalışmalarına başlamış ve 1955 senesinde Paris Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nden Hukuk Doktoru unvanını kazanmıştır. Ocakçığlu, askerliğini, yedek subay olarak Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı Protokol Şubesinde yapmış; 1957 yılında hakimlik stajına başlamış ve stajını Yargıtay Dördüncü Hukuk Dairesinde tamamlamıştır. Ankara Hâkim Yardımcısı olarak mesleğe başlamış ve sırasıyla; Yargıtay Dördüncü Hukuk Dairesi Raportörlüğü, Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı, Adalet Bakanlığı Tetkik Hakimliği ve Yargıtay Yetkili Üye Yardımcılığı ile Anayasa Mahkemesi Raportörlüğü görevlerinde bulunmuştur.

Ocakçıoğlu, 16 Eylül 1973 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilmiş, 2. Hukuk Dairesi ve 9. Hukuk Dairesinde çalıştıktan sonra, 1 Haziran 1981 tarihinde kurulan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu‘na yedek üye olarak atanmıştır. Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından Yargıtay Birinci Başkanvekilliğine getirilmiş, bu görevi 25 Eylül 1984 – 4 Temmuz 1989 tarihleri arasında  tarihleri arasında yaptıktan sonra Ahmet Coşar‘dan boşalan Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilmiştir. Yargıtay başkanlığı görevini 4 Temmuz 1989 – 5 Temmuz 1993 yıllarında yürütmüş, 5 Ocak 1995 tarihinde Yargıtay üyeliğinden emekli olmuştur. Kendisinden sonra Yargıtay başkanlığına Müfit Utku seçilmiştir.

Yargıtay Onursal Başkanı İsmet Ocakçıoğlu – 2015

Ocakçıoğlu, Yargıtay başkanı olarak 6 Eylül 1990 tarihindeki Adli Yıl açılış töreninde dönemin Anamuhalefet Partisi lideri ve Sosyal Demokrat Halkçı Parti genel başkanı Erdal İnönü‘yü selamlamaması ve konuşması sırasında muhalefeti sert şekilde eleştirmesi nedeniyle Erdal İnönü toplantıyı terk etmiştir.  7 Eylül 1992 tarihli Adli Yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada ise “Devletin terörü önlemek için teröristlerin kullandıkları vasıta ve yöntemleri kullanması demokratik hukuk devleti kurallarına da tamamen uygundur” cümlesini kullanması kamuoyunda çeşitli tartışmalara neden olmuştur.

Ocakçıoğlu, 16.02.2017 tarihinde vefat etmiş, Yargıtay üyeleri tarafından uğurlanan Ocakçıoğlu’nun cenazesi, Kocatepe Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından, Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Cenaze Töreni – Yargıtay – 2017
Yargıtay Onursal 1. Başkanı Sayın Dr.İsmet OCAKÇIOĞLU’nun 1992-1993 Adli Yıl Açılış Konuşması

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [272.03 KB]

Yargıtay Onursal 1. Başkanı Sayın Dr.İsmet OCAKÇIOĞLU’nun 1991-1992 Adli Yıl Açılış Konuşması

Yargıtay Onursal 1. Başkanı Sayın Dr.İsmet OCAKÇIOĞLU’nun 1990-1991 Adli Yıl Açılış Konuşması

Eserleri 

Fransızca bilen Yargıtay eski başkanı Dr. İsmet Ocakçıoğlu’nun, “La Neutralite de la Turquie” ile “Anayasa ve Anayasa Mahkemesi” adlı eserleri bulunmaktadır. Ayrıca, Yargıtay Dergisi, Adalet Bakanlığı ile Ankara ve İstanbul Üniversiteleri Hukuk Fakültelerinin yayınlarında otuzdan fazla inceleme ve çeviri yazıları yayınlamıştır.

Anayasa ve Anayasa Mahkemesi – İsmet Ocakçıoğlu

Bunu okudunuz mu?

Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı

Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı, 5 Kasım 1992 tarihinde Strazburg’da imzaya açılmış ve şartın …