Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Kanun Adamı

Kanun Adamı

Kanun Adamı, senaristliğini Erdoğan Tünaş’ın, yönetmenliğini Cüneyt Arkın’ın yaptığı 1985 yapımı Türk hukuk filmidir. Başrollerini Cüneyt Arkın ve Bahar Öztan paylaşmıştır. Türk sinemasında, 900’e yakın filmde oynayan Cüneyt Arkın, Avukat Murat rolündedir.
Film, arkadaşını idamdan kurtarmaya çalışan bir adamın yaşadıklarını anlatmakta ve bir avukatın, kanun dışı adamlarla mücadelesinin öyküsünü sunmaktadır. 1980’lerin en başarılı ve en unutulmaz yapımlarından biri olarak nitelendirilmiştir. Eleştirmenler filmin müziğine özel vurgu yapmışlardır.
Sürükleyici hikayede Avukat rolünde olan Murat’ın yakın arkadaşı Kemal cinayetten yargılanmaya başlanmıştır. Bir süredir hastanede tedavi gören Kemal, suçu kabul etmiş ancak Avukat Murat, Kemal’in cinayet işlemeyeceğini iddia ederek davaya dahil olmuştur. İftiraya uğrayan dostunun hapse girmesine engel olup onun suçsuzluğunu ortaya çıkarmaya çalışan Avukat Murat, onun suçlu olduğuna asla inanmamaktadır. Büyük bir hukuki mücadeleye girer ve davanın ertelenmesini sağlar. Murat, dava boyunca arkadaşı Kemal’in suçsuz olduğunu kanıtlamaya çalışacak ve hakikatin peşinde koşacaktır.

Kanun Adamı – Film Afişi – 1985

Bunu okudunuz mu?

49’lar Davası

49’lar Davası, İleri Yurt gazetesini çıkaran Musa Anter, Canip Yıldırım ve Yusuf Azizoğlu’nun yayımladığı Kürtçe …