Ana Sayfa » Hukuk Filmi » Kelebekler Zamanında – In The Time of The Butterflies

Kelebekler Zamanında – In The Time of The Butterflies

28İlk gösterim tarihi : 21 Ekim 2001
Yönetmen             : Mariano Barroso
Senaryo                 : David Klass, Judy Klass
Film Müziği           : Van Dyke Parks
Oyucular               : Salma Hayek, Lumi Cavazos, Edward James Olmos
Kelebekler Zamanında – In The Time of The Butterflies

Kelebekler Zamanında, çocukluklarından ve sevda hikayelerinden silah kaçırmalarına, hapishanede maruz kaldıkları işkencelere kadar Trujillo diktatörlüğündeki Dominik Cumhuriyeti’nde her gün yaşadıkları korkuların dile getirildiği diktatörlük karşıtı bir filmdir.

Kelebekler Zamanında (In The Time of The Butterflies) isimli filmin konusu oldukça ilgi çekicidir ve tarihi bir olayı, Mirabel Kızkardeşlerin hayatını anlatmaktadır. Üç kardeşi ile birlikte bir çiftlikte yaşamakta olan Minerva’nın kardeşleriyle birlikte okumak isteği vardır. Babasından kendisini ve kardeşlerini bir okula yollamasını ister. Çocuklar okulda tam beş yıl kalırlar. Minerva burada bir okul oyununda rol alır ve hayatını değiştirecek birisinin dikkatini çeker. Filmin başrol oyuncusu Salma Hayek, 2 Eylül 1966 yılında Coatzacoalcos, Veracruz, Meksika’da doğmuştur. Babası Lübnanlı, annesi Meksikalıdır. Oyunculuğu ile bu tarihi olayı güçlü bir şekilde yansıtmıştır.

Mirabel Kızkardeşler Hakkında

25 Kasım tarihi, Dominik Cumhuriyetinde, Trujillo diktatörlüğüne karşı özgürlük mücadelesini yükselten Mirabel kız kardeşlerin, diktatörlüğün askerleri tarafından, tecavüz edildikten sonra vahşi bir şekilde katledildikleri, utanç gününün ve insanlık ayıbının yıl dönümüdür. Mirabel kız kardeşlerden birinin kod adının Kelebek olmasından esinlenerek o günden bu yana bu üç kız kardeş, gerek Dominik’te gerekse bütün dünyada “Kelebekler” adıyla efsaneleştirilerek anılmaya başlamışlardır.

1960 yılının 25 Kasım’ında, Dominik Cumhuriyeti’nin kuzey bölgesinde, bir uçurumun dibinde üç kadının cesedi bulunur. Bunlar Mirabel kardeşlerdir. Ertesi sabah gazetelerde bu ölümlerin bir kaza sonucu meydana geldiğini anlatan bir haber çıkar. Ama gerçek göründüğü gibi değildir. Bu katliam kayıtlara “araba kazası” olarak geçecektir. 25 Kasım 1960 tarihinde 3 kız kardeş, Patria, Minerva ve Maria Terasa Mirabel’in, Trujillo diktatörlüğü tarafından tecavüz edilerek katledilmeleri ve cesetlerinin Dominik Cumhuriyetinin kuzey bölgesinde bir uçurumun dibinde bulunması üzerine, diktatörlük önce bu ölümlerin nedeni olarak “trafik kazasını” göstermiş ancak asıl gerçeğin diktatörlük karşıtı Clandestina hareketinin kurucuları ve kadroları olan bu kadınların “tehlike olarak görülerek tecavüz edilip katledildikleri ortaya çıkmıştır.

Bu üç kadın diktatörlük karşıtı mücadelenin sembolü haline gelmişler, direniş hareketi bu sembollerle güçlenmiş ve bir yılın sonunda diktatörlük, Anti-Trujilo hareketi tarafından iktidardan düşürülmüştür. 25 Kasım Birleşmiş Milletler tarafından “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak kabul edilmiştir.

 

Hakkında hukukbook

Bunu okudunuz mu?

Dünya Tabipler Birliğinin Su ve Sağlık ile İlgili Bildirgesi

Dünya Tabipler Birliğinin Su ve Sağlık ile İlgili Bildirgesi, 2004 yılı Ekim  ayında Japonya’nın başkenti …