Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Filmleri » Kelebekler Zamanında – In The Time of The Butterflies

Kelebekler Zamanında – In The Time of The Butterflies

Kelebekler Zamanında, Trujillo diktatörlüğündeki Dominik Cumhuriyeti’nde her gün yaşanan trajedileri resmeden diktatörlük karşıtı bir filmdir. Film, tarihi bir olayı, Mirabel Kızkardeşler’in hayatını anlatmaktadır. Varlıklı bir ailenin çocukları olan üç kardeşin trajik yaşamına ayna tutmaktadır. Mirabel kız kardeşlerden birinin kod adının Kelebek olmasından esinlenerek o günden bu yana bu üç kız kardeş, gerek Dominik’te gerekse bütün dünyada “Kelebekler” adıyla efsaneleştirilerek anılmaya başlamışlardır

Kız kardeşlerden Minerva’nın kardeşleriyle birlikte okumak isteği vardır. Babasından kendisini ve kardeşlerini bir okula yollamasını ister. Bu istekleri kabul edilen çocuklar okulda beş yıl kalırlar. Minerva burada bir okul oyununda rol alır ve hem kendisinin hem de kardeşlerinin hayatını değiştirecek olaylar başlar.

Filmin Künyesi  
Vizyon Tarihi          21 Ekim 2001
Süresi 95 dakika
Ülke Amerika Birleşik Devletleri, Meksika
Yönetmen Mariano Barroso
Senaryo David Klass, Judy Klass,
Müzik Van Dyke Parks
Oyucular Salma Hayek, Edward James Olmos, Mía Maestro, Demián Bichir, Pilar Padilla, Lumi Cavazos, Geraldine Bazán, Pedro Armendáriz, Jr. Ana Martín,  Marc Anthony
Kelebekler Zamanında – In The Time of The Butterflies

1930’da Rafael Trujillo adlı diktatör, askeri darbe yaparak Dominik Cumhuriyeti’nde iktidarı ele geçimiş ve Dominik halkı, 31 yıl baskı ve zulüm altında yaşamak zorunda kalmıştır. İktidarda olduğu süre boyunca 50 bin kişinin ölümüne neden olan Trujillo şehirlerin, dağların isimlerini dahi kendi adıyla değiştirmiştir. Mirabel Kızkardeşler Amerika kıtası tarihinin en kanlı diktatörlerinden biri olarak tarihe geçen Trujillo’nun kabusu haline gelmiştir.

1960 yılının 25 Kasım’ında, Dominik Cumhuriyeti’nin kuzey bölgesinde, bir uçurumun dibinde üç kadının cesedi bulunur. Bunlar Mirabel kardeşlerdir. Patria 36, Minerva 34 ve Maria Teresa 24 yaşlarındadır.Ertesi sabah gazetelerde bu ölümlerin bir kaza sonucu meydana geldiğini anlatan bir haber çıkar. Ama gerçek göründüğü gibi değildir. Bu katliam kayıtlara “araba kazası” olarak geçecektir.

25 Kasım 1960 tarihinde 3 kız kardeşin cesetlerinin Dominik Cumhuriyetinin kuzey bölgesinde bir uçurumun dibinde bulunması üzerine, diktatörlük önce bu ölümlerin nedeni olarak “trafik kazasını” göstermiş ancak asıl gerçeğin diktatörlük karşıtı Clandestina hareketinin kurucuları ve kadroları içinde olan bu kadınların tehlike olarak görülerek tecavüz edilip katledildikleri ortaya çıkmıştır.

Bu üç kadın diktatörlük karşıtı mücadelenin sembolü haline gelmişler, direniş hareketi bu sembollerle güçlenmiş ve bir yılın sonunda diktatörlük, Anti-Trujilo hareketi tarafından iktidardan düşürülmüştür. Trujillo 30 Mayıs 1961’de uğradığı bir suikast sonucu öldürülmüş ve diktatörlük “Kelebekler”in öldürülmelerinden bir yıl sonra çökmüştür.

Film, Mirabel Kızkardeşleri sinemaya aktarmıştır. 

25 Kasım tarihi, Birleşmiş Milletler tarafından “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak kabul edilmiştir.

25 Kasım, Dominik Cumhuriyetinde, Trujillo diktatörlüğüne karşı özgürlük mücadelesini yükselten Mirabel kız kardeşlerin, diktatörlüğün askerleri tarafından, tecavüz edildikten sonra vahşi bir şekilde katledildikleri, utanç gününün ve insanlık ayıbının yıl dönümüdür.. Çocukluklarından ve sevda hikayelerinden silah kaçırmalarına, hapishanede maruz kaldıkları işkencelere kadar tüm hikaye trajedinin bir parçasıdır.

1981’de Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın Kurultayı’nda Mirabel kardeşlerin öldürüldükleri gün olan 25 Kasım, “Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” olarak kabul edilmiş, 1999 yılında ise, 25 Kasım, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak belirlenmiştir. .

Dominik Cumhuriyeti’nde ve Amerika’da çok satanlar listesinde olan yazar olan Julia Alvarez; Mirabel kız kardeşlerin hayatını anlattığı romanını “In the Time of The Butterflies” (Kelebekler Zamanı) yayımlamıştır. Bu kitap, Mirabel kız kardeşlerin kelebekler olarak tanınmasına neden olmuştur. 2000 yılı 25 Kasım’ında Mirabel Kardeşlerin cesetleri kadın örgütleri tarafından doğdukları köye taşınmıştır. 2001 yılında “In the time of the butterflies-Kelebekler Zamanında” filmi çekilmiş ve büyük ilgi görmüştür.

Filmin başrol oyuncusu Salma Hayek, 2 Eylül 1966 yılında Coatzacoalcos, Veracruz, Meksika’da doğdu. Babası Lübnanlı, annesi Meksikalıdır. Oyunculuğu ile tarihi bir olayı güçlü bir şekilde yansıttı.

 

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et