Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Kemal Canbolat
Kemal Canbolat

Kemal Canbolat

Hukukçu ve siyasetçi Kemal Canbolat 6 Aralık 1917 tarihinde doğdu. (Ölümü: 16 Mart 1977) Sorbonne Üniversitesinde felsefe sanat, psikoloji, sosyoloji, hukuk ve vatandaşlık eğitimi aldı. Daha sonra Lübnan’a döndü ve Saint-Joseph Üniversitesi’nde hukuk okudu.

1941-1942 yılları arasında avukat olarak çalıştı ve Lübnan hükûmetinin resmi avukatı oldu.

1946 yılında ekonomi, tarım ve sosyal ilişkiler bakanı oldu. 1947 yılında, ikinci kez Lübnan Parlamentosunda milletvekili seçildi fakat hükûmeti, genel seçimlerde hile karıştırdığı sebebiyle suçlayarak istifa etti. İkinci Dünya Savaşının sonuna tekabül eden bu dönemde Dürziler, Lübnan’da resmi olarak ayrı bir mezhepsel grup olarak ilan edildi.

1949 yılında, İlerici Sosyalist Partiyi kurdu ve liderliğini yürüttü.((El-Hizb El-Takadummi El-İştiraki) Lübnan Dürzilerinin liderliğini yüzyıllardır süren aile mirası gereğince Canbolat yaptı.

1972’de Lenin Barış Ödülünü kazandı.

1975 yılında başlayan iç savaşta Canbolat liderliğindeki  Dürziler, Lübnan Ulusal Hareketi adı altında,
Marunilerin Lübnan Cephesi ile mücadele etti.

Lübnan Ulusal Hareketinin oluşturulmasında önemli rol rol oynayan Kemal Canbolat, 16 Mart 1977 tarihinde Suriye kontrol noktasının yakınlarında öldürüldü ve kendisi dört yaşında iken öldürülen babası Fuad Canbolat gibi bir suikasta kurban edildi.

Lübnan Dürzilerinin şimdiki lideri olan oğlu Velid Canbolat, Suriye Gizli Servisi’ni babasını öldürmekle suçladı. . Günümüzde Lübnan’daki Dürzileri, Lübnan’ın güneydoğusundaki Şuf Dağı’ndaki sarayından Velid Canbolat yönetmektedir. Azınlıkların oldukça fazla olduğu Lübnan’da, Dürzilerin dinî inançları, siyasî tavırlarını etkilemekte, siyasî tavırları da bölgesel ve yerel politikaları şekillendirebilmektedir.

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et