Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Konrad Hermann Josef Adenauer

Konrad Hermann Josef Adenauer

Konrad Hermann Josef Adenauer 5 Ocak  1876’da, Köln’de dünyaya geldi. (Ölümü: 19 Nisan 1967)

Freiburg, Münih  ve Bonn’da Hukuk ve Ekonomi Politikası tahsili gördü. Hukuk alanında
doktora yaptı. Daha sonra Köln’de stajyer hakim olarak çalıştı. Köln Eyalet mahkemesinde yardımcı hakim olarak görev aldı.

1906’da Köln Belediye Meclisi üyesi oldu. 1917’de Almanya’nın en genç Belediye Başkanı oldu ve Köln Belediye Başkanlığına seçildi. 16 yıl boyunca bu görevi sürdürdü. 13 Mart 1933 yılında Nasyonal-sosyalistler tarafından Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırıldı. Kısa bir süre hapiste kaldı.

İşçi ve Asker Kurulu tarafından disiplin görevlisi olarak atandı. 1946’da yeni kurulan CDU’nun ilk başkanı seçildi ve 1966 yılına kadar da bu görevde kaldı. 1949’da Alman Federal Meclisi üyesi oldu ve 1966 yılına kadar bu görevini sürdürdü. 15 Eylül 1949 – 16 Ekim 1963 tarihlerinde Federal Almanya Cumhuriyeti’nin ilk şansölyesi olarak görev yaptı. Hristiyan-sosyal, muhafazakar ve liberal gelenekleri birleştirerek CDU’yu 20. yüzyılda Almanya’nın en başarılı partisi olması için temellendirdi.

Batılı devletlerle diplomatik ilişkileri yeniden kurma ve uluslararası organizasyonlara üye olma hakkı tanıyan Petersberg anlaşmasını imzaladı.

Konrad Adenauer 4 Ocak 1954 tarihli Time Dergisi kapağında

1963’te De Gaulle ile Paris’te Alman-Fransız İşbirliği Antlaşmasını imzaladı. Onlarca yıl süren Fransız-Alman düşmanlığından sonra iki ülke arasında ilk anlaşmayı yapan devlet adamı oldu. Fransa ile kurulan dostluk Avrupa Birliği’nin temellerini oluşturdu.  9 Mayıs 1950’de Schuman Deklarasyonu ve Mart 1957’de imzalanan Avrupa Ekonomik Topluluğu Antlaşması ile başlatılan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu’nun savunucusu oldu. Almanlar tarafından “Yaşlı Adam” lakabı takılan Adenauer’in ismi, Almanya’nın yeniden yapılanması, dış politika açısından Atlantik ötesi değerler topluluğu ile bütünleşme, Avrupa’nın birleşmesi ve sosyal piyasa ekonomisine yönelim ile özdeşleşti.

1963 sonbaharında Federal Şansölyelikten istifa etti. 87 yaşına kadar devlet, hukuk, siyaset, dış politika ve strateji alanlarında danışmanlık yaptı.

Köln Üniversitesi’nin kurulmasına olan katkılarından dolayı; Politika, Tıp, Hukuk ve Felsefe alanlarında Köln Üniversitesi fahri doktorluğuna layık görüldü.

Son yurtdışı ziyaretini 1967 yılında İspanya’ya yaptı.

İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanya’yı Nazi yıllarından parlamento hayatına taşıyan, modern ve demokratik Almanya’nın mimarı olarak sayılan hukukçu ve Alman Şansölyesi Adenauer19 Nisan 1967 tarihinde Bonn yakınlarındaki Rhöndorf’ta 91 yaşında iken yaşamını yitirdi. İki kez evlendi ve 21 torun sahibi oldu.

Konrad Adenauer Stiftung (Konrad Adenauer Vakfı (KAS), Almanya çapında ve yurt dışında faaliyet göstermek üzere 20 Kasım 1955’te kuruldu. Vakfın dünya çapında 78 ofisi bulunmaktadır ve 100’den fazla ülkede programlar yürütmektedir.1983 yılından itibaren Ankara ve İstanbul’da da faaliyet göstermektedir. 2020 yılında dünya çapında düşünce kuruluşları arasında 15. sırada yer alıştır.

“Umarım bir daha İsa bile gelse tüm yetkiyi tek kişiye verecek kadar aptal olmayız.”

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et