Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Felsefesi » İskender Özturanlı

İskender Özturanlı

M. İskender Özturanlı 1923 yılında Söke’de doğmuş, 1946’da İstanbul Hukuk Fakültesini bitirerek 1949 yılında İzmir’de avukatlık yapmaya başlamıştır. Avukatlık mesleğindeki kariyerinin yanında önemli bir yazar olarak tanınmaktadır.

İskender Özturanlı’nın yazmış olduğu Büyük Hukukçular isimli kitap Cumhuriyet döneminin büyük hukukçularını konu edinmiştir.

Ali Fuat Başgil‘in kurmuş olduğu Hür fikirleri yayma cemiyeti” İzmir Örgütünün kurucuları arasında yer alan İskender Özturanlı, 1970’de İzmir Barosu Başkanlığına seçilmiştir. Özturanlı, 12 Mart 1971’de gerçekleşen askeri muhtıradan sonra zamanın iktidarına ve özgürlükleri kısıtlayan anayasa değişikliklerine karşı çıkmış, demokratik ilkeleri savunmuştur.

M. İskender Özturanlı, bir sivil toplum önderi olarak ülkedeki hukukun üstünlüğü ve hukuk devletinin egemen olması yolunda çaba harcamış, 1978-1980 yılları arasında Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu Başkanlığını üstlenmiştir. Özturanlı, 1990 yılında İzmir Atatürkçü Düşünce Derneğini kurmuş ve uzun süre bu derneğin başkanlığını yürütmüştür.

İskender Özturanlı
M. İskender Özturanlı

M. İskender Özturanlı, 1983 yılına kadar kapatılan Atatürk’ün kurduğu “Türk Dil Kurumu”nun üyesi olarak görev yapmış, kurumun kapatılmasından sonra kurulan “Dil Derneği”nin kurucuları arasında görev almıştır.

M. İskender Özturanlı,, Yeni Asır, Sabah Postası, Demokrat İzmir, Ege Ekspres, Vatan, Yeni Ortam, Milliyet, Cumhuriyet Gazetelerinde ve Varlık, Türk Dili, Çağdaş Türk Dili, Sanat Çevresi, Müdafaa-i Hukuk dergilerinde çeşitli konularda yazıları, eleştirileri, denemeleri yayımlanmıştır.

Emeklilik yaşamını Urla’da sürdüren Özturanlı birikimlerini değişik gazetelere, dergilere ve toplum katlarına ulaştırmakta iken 01.10.2008 tarihinde yaşamını yitirmiş, Urla İskele Mezarlığı’na defnedilmiştir.

M. İskender Özturanlı Ege TV’de katıldığı bir programda
M. İskender Özturanlı’nın Eserleri 

Denizden Bir Avuç Su

Bombalı Demokrasinin İflası

Büyük Hukukçular

Devler ve Cüceler

Gecenin Neresindeyiz

Laik Devlet ve Sarıklı Siyaset

Nerdesin Ey Atatürk

Savaşı Atatürk Kazanacak

Türkiye’de laikliğin Serüveni

Uygarlık, Özgürlük ve Atatürk

Anma Törenine ilişkin bir haber

Türkiye’de Laikliğin Serüveni

M. İskender Özturanlı, “Türkiye’de Laikliğin Serüveni” adlı bu yapıtıyla 1923 devrimcilerinin “cumhuriyetin onsuz olmaz ilkesi” olarak benimsedikleri laikliğin nereden nereye geldiğini, nereye götürülmek istendiğini irdelemeye çalışmaktadır.

Cumhuriyetin temel taşı olan laiklik ilkesinin saygı görmemesi halinde, tüm cumhuriyet kurum ve kuruluşlarının yok olma olasılığını dile getirmekte, laiklikten vazgeçmenin çağdaşlıktan, uygarlıktan ve insanlıktan vazgeçmek olacağını vurgulamaktadır.

Nerdesin Ey Atatürk

“Atatürk’ten sonra gelmiş geçmiş tüm devlet adamlarından ve siyasi iktidarlardan yakınmalar bulacaksınız elinizdeki kitapta. Çünkü Türkiye’yi yönetenlerin hemen hemen tümü Atatürk ilkelerinden ödün üstüne ödün ler vererek, devrimin hızını kesmişler, çoşkusunu söndürmüşlerdir. Kimileri de devrimle demokrasi arasında bocalayıp durmuşlardır. Devrimi bir yana atıp demokrasiye yönelmişlerdir.

Demokrasiye ancak devrimle birlikte gidilebileceğini sezinleyemedikleri için demokrasiye de ulaşamamışlardır.”

Büyük Hukukçular

Devlet gücünü hukukun gücünden alır. Yöneticiler “konuşan yasalar”; yasalar da “konuşmayan yöneticiler”dir. Hukuka önem ve değer vermeyen uluslar, herzaman ve her dönemde yıkımla karşılaşmışlardır. Bu kitapta İzmir Barosu ve Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu Başkanlıklarını bir süre üstlenmiş olan M. İskender Özturanlı’nın Türkiye’nin yetiştirdiği 12 büyük hukukçuyu kendi biçemince nasıl anlattığını göreceksiniz. Kitaptaki yazılar 1994 – 1999 tarihleri arasında İzmir Barosu dergisinde yayımlanmıştır.

 

Denizden Bir Avuç Su

Deneyimli hukukçu M. İskender Özturanlı Cumhuriyetle yaşıt bir kişi. Halkevlerinde ve Atatürk’ün kurduğu Türk Dil Kurumu’nda yetişmiş bir yazar. Yıllardır gerçekleri savunuyor. Karanlığa çekilmek istenen Türkiye’nin aydınlığa nasıl çıkacağını göstermeye çalışıyor. “Elinizdeki kitapta, anayasal düzen, Atatürk ilkeleri ve demokrasi yolunda Türkiye’nin nereden nereye getirildiği anlatılmaya çalışılmış, ülkenin siyasal ve ekonomik yönden ne durumlara düştüğü dile getirilmiştir. Türk devrimcilerinin zaman zaman neden hançerlendiği ve kurşunlandığı belirtilmiş, laiklikten vazgeçmenin toplumumuz için çılgınlık olacağı vurgulanmıştır. Atatürk’ün özenle kurduğu laik devletin sarıklı siyasetçilere ne denli kuşatıldığı, ileri atılımların hızının nasıl kesildiği gözler önüne serilmiştir.”

Bombalı Demokrasinin İflası

M. İskender Özturanlı, Bombalı Demokrasi’nin İflası adını verdiği son kitabında ülke ve dünya barışını tehdit eden olaylar dizisini irdelemekte ve tehlikenin boyutlarını göstermeye çalışmaktadır. Kitabın her satırında şu çarpıcı gerçekle karşılaşırsınız.l Çağdışı bir kapitalizm ve doymak bilmez bir emperyalizm dünyayı kana boyamaktadır. Ülkemizde beliren bağnaz bir düşüncesizlik, toplumumuzu karınlık Ortaçağa götürmeye çalışmaktadır. Bu tehlikelerden kurtulabilmek için yüreklilik, yüreklilik ve gene yüreklilik gereklidir. Dünya barışını yok etmek isteyenlere savaşmak dünya insanının, Atütürk’ün çağdaşlık ve laiklik yürüyüşünü durdurmak isteyenlere direnmek, Türk insanının görevi haline gelmiştir.

İnsanlığın Serüveni

Bu kitapta dünyanın ve insanlığın acıklı durumu ile karşılaşacaksınız. Ölümsüz barışa niçin bu türlü ulaşılmadığı, toplumsal erincin niçin yaratılmadığı sorunlarıyla yüz yüze geleceksiniz. Vahşi bir kapitalizmin ve doymak nedir bilmeyen silah endüstrisinin nelere mal olduğu gerçeği çıkacak karşınıza. Türkiyemizde meydana gelen olumsuz olayların, siyasal, kültürel ve eğitsel alandaki geriliğin nedenleri gelecek gözlerinizin önüne. M. İskender Özturanlı, bu kitabında kimi zaman kötümser, kimi zaman da iyimser tablolar sergilemektedir. Ne var ki salt kötümser değildir.

Devler ve Cüceler

Atatürk, gün geçtikçe daha çok büyümekte, daha da devleşmektedir. Düşünceleri devleşmekte, eylemi devleşmiştir. Onu yok etmek isteyenler, kendileri yok olmuşlardır. Düşüncelerini öldürmek için silaha sarılanlar, sonunda silahı kendilerine çevirmişlerdir. O bir dağdır, parçalanamaz. O bir meşaledir, söndürülemez. O bir devdir, yıkılamaz. Kitapta Atatürk’ün önemle üzerinde durduğu hukuk, politika, sanat edebiyat konuları işlenmiş, niçin Atatürkçü olmamız gerektiği vurgulanmıştır.

 

Savaşı Atatürk Kazanacak

M. İskender Özturanlı, en aşağı elli yıldan beri hukuk, özgürlük, uygarlık, çağdaşlık yolunda savaş veren, Atatürk ilkelerini savunan bir yazarıdır. Kitap, Türkiye’nin elli yıllık serüvenini anlatmaya çalışmakta, nereden nereye geldiğini ya da getirildiğini gözler önüne sermektedir…

Bunu okudunuz mu?

25 Ocak – Hukuk Takvimi

25 Ocak – Hukuk Takvimi 1579 Fransa, İspanya, Büyük Britanya, Savoya Dükalığı ve Hollanda arasında …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin