Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Mahkemelerin Yükselişi

Mahkemelerin Yükselişi

Mahkemelerin Yükselişi(Yasamanın Gerileyişi ve Hukuk Üzerine), eski bir avukat, yargıç ve tarihçi olan Jonathan Sumption tarafından kaleme alınmış, Türkçe’ye Anıl Aygen tarafından kazandırılmıştır. Eser, LYKEION Yayıncılık tarafından 2021 yılı ocak ayında  basılmıştır.

Mahkemelerin Yükselişi isimli eserin tanıtım bülteni 

“Yargıçlardan kanunları yorumlamaları beklenmekte, ancak onlar giderek artan bir şekilde kanun koyucu gibi davranmaktalar.

Son birkaç on yıldır, dünyanın her yerindeki yasama organları tıkanıklıktan muzdarip. Demokrasilerde yasalar ve politikalar yapılır yapılmaz kaldırılmakta. Görünen o ki yasama meclisleri ilerleme veya fikir birliği sağlayamamakta; dahası mahkemeler seçilmişlerin almış olduğu kararları sıklıkla bozmaktadırlar.

Etkin siyasilerin yokluğu karşısında, pek çok kişi, siyasi ve ahlaki sorunların çözümünde mahkemelerden medet ummaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’taki Yüksek Mahkemelerin veya Strazburg’daki Avrupa Mahkemesinin kararları tartışmayı sona erdiriyor gibi görünse de bölünme ve tartışmalar azalmamakta. Esasen, demokratik hesap verebilirliğin yokluğu radikalleşmeye yol açmaktadır. Yargı erkinin altından kalkamayacağı kadar iş üstlenmesi, siyasilerin eksikliklerini gidermeye yetmemektedir. Bu durum özellikle insan hakları alanında akut hale gelmiş durumda. Örneğin, kürtaj ve mahkumların oy kullanma hakları konularında kim karar vermeli? Seçilmiş siyasiler mi yoksa atanmış yargıçlar mı?

İlk olarak 2019 senesinde BBC Reith Derslerinde ortaya konan görüşlerini genişleten Jonathan Sumption, bazı sorunları siyasilere geri döndürmenin zamanının geldiğini savunuyor.”

Yazar Jonathan Philip Chadwick Sumption Hakkında

Jonathan Philip Chadwick Sumption, Lord Sumption , 9 Aralık 1948 tarihinde doğmuştur. Eski bir avukat olan İngiliz yazar, ortaçağ tarihçisidir ve 2012 ile 2018 yılları arasında Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesinde yargıç olarak görev yapmıştır. Zorunlu emeklilik gereğince 70 yaşına ulaştığında 9 Aralık 2018 tarihinde yüksek mahkemeden emekli olmuştur. Yüz Yıl Savaşlarını anlatan eseri ile tanınmaktadır. Avukatlık yaptığı yıllarda The Guardian Gazetesi tarafından , yılda bir milyon poundun üzerinde para kazanan avukatlar arasında gösterilmiştir. Sumption, Fransızca ve İtalyanca’yı akıcı bir şekilde konuşmakta, İspanyolca, Hollandaca, Portekizce, Katalanca ve Latince’yi de orta düzeye bilmektedir. Yayınlanmış birçok eseri yanında 2021 yılında Kriz Zamanında Hukuk isimli eseri kaleme alarak yayınlamıştır. Hukuka katkıları nedeniyle hakkında yazılmış kitaplar da bulunmaktadır. Covit19 nedeniyle yapılan kısıtlamalar karşısında insan hakları savunucularını sessiz kalmakla eleştirmiştir.

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et