Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Filmleri » Masumiyetin Bedeli (Trial by Jury)

Masumiyetin Bedeli (Trial by Jury)

Vizyon Tarihi   :28 Temmuz 1995

Yapımı             :1994-ABD

Tür                   :Dram, Gerilim, Suç

Süre                 :107 Dak.

Yönetmen       :Heywood Gould

Oyuncular  :Gabriel Byrne, William Hurt, Armand Assante, Kathleen Quinlan,  Joanne Whalley

Senaryo           :Heywood Gould, Jordan Katz

Yapımcı          :Mark Gordon,  James G. Robinson

Heywood Gould imzalı eser, Türkçe anlamı olarak ‘jüri davası’na denk gelen ‘Trial By Jury’ teriminden beslenmesiyle de aslında bir hedef belirlemiştir. “Masumiyetin Bedeli”nde Joanne Whalley, Armand Assante, William Hurt, Kathleen Quinlan ve Gabriel Bryne rol alıyor.

Eşinin cinayeti üzerine büyük bir şirkete dava açan dul bir kadının milyon dolarlık davasında dürüst bir avukat kadının davasına bakıyor. Davanın sonucu önceden belli ve hukuk dünyasının arka planındaki olaylar ilgi çekici gelişmelere sebep oluyor.

Mahkeme karşısına çıkacak olan ünlü mafya babası Rusty Pirone, işini şansa bırakmaz ve jüri üyelerinden biri olan Valerie Alston’a kendisini suçsuz bulması yönünde baskı yapar. Valerie işbirliği yapmadığı takdirde, genç oğlunun hayatını tehlikeye atacağının bilincindedir. Ancak Pirone’yi suçlu bulan 11 jüri üyesini aksi tarafa yönlendirmek hiç de kolay olmayacaktır. Üstelik Pirone’yi hapse tıkmaya kararlı olan Savcı’nın da şüphelerini üzerine çekmiştir.

Valerie’nin (Whalley) bu konumunu suiistismal etmek isteyen mafya patronunun tehditleriyle karşı karşıya gelmesi de bu filmin yönelimini belli etmiştir. Büyük oranda jürinin gerçekliği sorgulamaya tabi tutulur. Çünkü, Jüri üyeleri mahkemelerin bir parçasıdır.

Jüri Sistemi

Jüri Sistemi, adli olaylar hakkında karar verecek olan mahkemelerin bir bütün olarak olumsuzluk doğurucu kararlarını azaltma amacı taşımaktadır. Sistem, yargılamaya demokratik bir unsur katması, yargılamanın üzerindeki gizlilik, gizem ve soğukluğun kaldırılmasını kaldırmayı, doğru ve adil kararları çoğaltmayı amaçlar. Jüri, yargılama aşamalarına yurttaşların katılımını sağlamayı amaçlar, ancak Jüri bu sistem içerisinde yargılama yapan bir organ değildir ve yargılamayı yapacak yargıcın yetkilerini azaltmaz. Yurttaşlar, adalet sisteminin Yargıçlara yardımcı roldedirler. Ceza mahkemelerinde ve birçok birinci dereceden hukuk mahkemesinde bir jüri bulunmaktadır. Ceza işlerinde jüri, bir suçun işlenip işlenmediğine veya zanlının suçlanıp suçlanamayacağına kara verebileceği gibi sanığın suçlu olup olmadığına da karar verebilir. Genellikle ceza yargılamasında uygulanmakta olup, eğer jüri üyeleri sanığı suçsuz bulursa yargılama sona ermekte, sanık suçlu bulunursa verilecek cezayı yargıç belirlemektedir. Jürinin doğru karar verebilmesini çapraz sorgu yöntemi sağlamaktadır.”

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et