Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Mehmet Durakoğlu

Mehmet Durakoğlu

Mehmet Durakoğlu, 1956’da Sivas’ta doğmuş ve Ankara Atatürk Lisesini bitirmiştir.

Avukat Mehmet Durakoğlu, 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş, 1986 yılında İstanbul Barosu‘na bağlı olarak serbest avukatlığa başlamış, İstanbul Barosu bünyesinde birçok komisyon, merkez ve kurulda çeşitli görevlerde bulunmuş, son olarak baro başkanlığına seçilmiştir.

Mehmet Durakoğlu ve Metin Feyzioğlu bir arada
İstanbul Barosu İnsan Hakları Yürütme Kurulu Üyeliğinde bulunmuştur. 2004 yılında İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçilmiş, 2006’da Baro Başkan Yardımcısı olmuştur.

İstanbul Barosunun eski başkanları Kazım Kolcuoğlu ve Ümit Kocasakal’ın yardımcısı olarak görev yapmıştır.

2010-2012 ve 2012-2014 dönemlerinde İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2016 yılında, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Adayı olarak girdiği seçimde % 54,42 oranında ve 13 bin 19 oy alarak baro başkanı seçilmiştir. Durakoğlu, 2018 ve 2021 yıllarında yapılan genel kurul toplantılarında yeniden baro başkanlığına getirilmiştir.

Mehmet Durakoğlu ve Ümit Kocasakal bir arada
Durakoğlu, Baro başkanı seçildiği seçim sonuçları açıklandıktan sonra şu açıklamayı yapmıştır: “İstanbul Barosunda yaşanan seçim yarışı sonucu itibariyle çizginin başarısıdır. İstanbul Barosu’da aydınlanma devriminin temsilcileri kazanmıştır. Bu çizgi, özellikle Türkiye’de yaşanan siyasal konjonktür itibariyle bize yaşatılanlara yaptığımız direnmenin ifadesidir. Biz öncelikle yargı bağımsızlığının olmadığı hukuk devleti olmayı beceremediğimiz, hukukun üstünlüğünü içimize sindiremediğimiz için bu mücadeleyi başlattık. Bunu yaparken çok daha önemlisi avukata dokunduk, savunma hakkının kutsallığını savunurken meslektaşlarımızın mutlu olmasını temin edecek somut işler yaptık. O teminatı vermeye çalışacağız. Aynı çizgide devam edeceğiz. En küçük değişiklik olmayacaktır. Herkes bunu bilmeli. Şu anda kazandığımız zaferlerin başarısıyla kibirlenmeden bir hizmetin inancın sonucu olarak gerçekleştirdiğimizi bilerek yürüteceğiz. Hukuk devleti olabilmemizin mücadelesidir. Avukatların gerçekten avukatlık yapabilecekleri bir Türkiye yaratabilmektir mücadelemiz. Asla Atatürkçülüğümüzden bir adım sapmayacağız. Mücadeleyi devam ettireceğiz.”
Ankara Manifestosu
İstanbul Barosu Başkanı Avukat Mehmet Durakoğlu, 24 Şubat 2018 tarihinde Türkiye Barolar Birliğinin Ankara’da yapılan “Türkiye Barolar Birliği ve Barolar Türkiye’dir” sloganıyla düzenlenen Olağanüstü Genel Kurul toplantısında önemli bir konuşma yapmış, bu konuşma Türkiye’nin her yerinden genel kurula katılan avukatlar tarafından dakikalarca ayakta alkışlanmıştır. Konuşma bir manifesto olarak tarihe geçmiştir.

 

Durakoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Beşiktaş İlçe Başkanı olarak görev yapmış, 1995, 1999 ve 2002 genel seçimlerinde İstanbul 2. seçim çevresi milletvekili aday listesinde yer almıştır.

Mehmet Durakoğlu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği(ÇYDD), Sosyal Demokrasi Vakfı(SODEV) veTürkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı(TÜSES)‘nda  üyelik ve yöneticilik yapmış, birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu, üye ve yönetici olarak yer almıştır.

Durakoğlu, Dış Ticaret alanında sertifika programlarında dersler vermiş ve aynı konuda birçok makalesi yayınlanmıştır.

Avukat Ahmet Durakoğlu

Mehmet Durakoğlu’nun babası Avukat Ahmet Durakoğlu, TBMM 3. ve 4. Dönem Sivas Milletvekilliği ile 3. Dönem Millet Meclisi Başkanvekilliği yapmıştır. Sivasspor Kulübünün İlk Başkanlığını yapan Ahmet Durakoğlu aynı zamanda Eski Sivas Belediye Başkanıdır.

İstanbul Barosu Başkanı Avukat Mehmet Durakoğlu evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

 

 

 

Bunu okudunuz mu?

Kadınların Çalışmasını Kocalarının İznine Bağlayan Hükmün İptali

Kadınların Çalışmasını Kocalarının İznine Bağlayan Hükmün İptali, Hatice Albayrak’ın İzmir 4. Sulh Hukuk Mahkemesinde açmış …