Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Fakülteleri » İsviçre’de Hukuk Eğitimi

İsviçre’de Hukuk Eğitimi

İsviçre’de hukuk eğitimi, kıta Avrupa’sı hukuk sistemleri arasında önemli role ve köklü bir geçmişe sahiptir. Bu ülkede uygulanan özellikle Medeni Hukuk ve Borçlar Yasası Türkiye’deki birçok yasanın da dayanağı ve menşe-i olmuştur. Türk Yargısal ve Bilimsel içtihatları İsviçre hukuk sistemine sıklıkla atıf yapmış ve İsviçre geleneğini sıklıkla takip etmiştir.

İsviçre’de hukuk eğitimi önemli ve saygın bir konumdadır. Hukuk eğitimi almak isteyenler için cazip bir seçenek olan hukuk fakülteleri, dünyada da bilinen saygın üniversitelerde açılmıştır. Türkiye’de olduğu gibi İsviçre’de de Hukuk fakültelerinin tercih edilme oranı sürekli artış halindedir. Ülke, farklı kantonlardan oluştuğu ve genel olarak kantonlarda da farklı diller konuşulduğu için 4 ayrı resmi dil vardır ve Üniversitelerdeki Hukuk Fakültesi öğrencileri Almanca, Fransızca, İtalyanca ve  Romanş dillerini bilmekte yada öğrenmekte, bu durum diğer fakülte ve ülkelerdeki hukukçulara göre avantaj oluşturmaktadır.

Hukuk fakültesi diploması alana mezunlar, mesleki tercihlerini kendileri yapmaktadır. Mezunlar, avukatlık, hakimlik, savcılık veya noterlik stajlarından birini tercih edebilmektedir. Mezunlar, Türkiye’de olduğu gibi bir çok memurluk ve bürokratik pozisyonlarda da çalışabilirler.  Önemli oranda mezun finans sektöründe çalışmaktadır.

İsviçre Hukuku Kıta Avrupası Hukuk Sisteminin bir parçasıdır. Kıta Avrupası Hukuk Sistemi, kaynağını Roma Hukukundan almaktadır.  Roma Hukuku, İsviçre gibi bütün Avrupa ülkelerinin hukuklarını etkilemiş, Avrupa Hukukunun oluşmasına da temel olmuştur.  Kıta Avrupası Hukuku, Anglosakson Hukuk Sisteminden farklı olarak yazılı hukuk kurallarına dayanmaktadır.

Bologna sürecini yürürlüğe sokan Avrupa Birliği, AB içinde ve üye ülkelerde geçerli olan Ortak Yüksek Öğretim Alanı hedeflemiş ve kademeli olarak uygulamaya başlamıştır. Program birtakım AB adaylarında ve geçerlidir. Bu hedef aynı zamanda AB’nin bir “bilgi toplumu” ve “bilgi ekonomisi” oluşturma hedef ve amaçlarının da bir unsuru olmaktadır.  Bologna Süreci AB’nin Lizbon Stratejisinin de özünü oluşturmaktadır ve tüm eğitim sistemini olduğu gibi hukuk eğitimini de önemli oranda etkilemiştir.

İsviçre’deki fakülteler diğer Avrupa ülkeleri gibi Erasmus Programı‘na tabidir. Ülkelerin ilgili resmi kurumlarınca yüksek öğretim kurumu olarak kabul edilen üniversite, enstitü, akademi ve benzeri kurumlar, Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürlüğü‘nün ilgili birimi olan Komisyon Yürütme Ajansı’na (The Education, Audiovisiual and Culture Executive Agency – EACEA) başvurarak Erasmus Üniversite Beyannamesi – EÜB (Erasmus University Charter – EUC) almaya hak kazandıkları takdirde, bu kurumların öğrenci ve personeli Erasmus programından faydalanabilir.

Basel Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Universität Basel, Juristische Fakultät Basel)
• Bern Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Universität Bern, Juristische Fakultät Bern)
• Fribourg Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Université de Fribourg, Faculté de droit)
• Cenevre Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Faculté de droit Université de Genève)
• Lozan Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Faculté de droit et des sciences criminelles Université de Lausanne)
• Luzern Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Universität Luzern, Rechtswissenschaftliche Fakultät Luzern)
• Neuchâtel Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Université Neuchâtel, Faculté de droit Neuchâtel)
St. Gallen Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Universität St.Gallen, Rechtswissenschaftliche Abteilung St. Gallen)
• Zürih Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Universität Zürich, Rechtswissenschaftliche Fakultät Zürich)

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et