Yeni
Ana Sayfa » Hukuk tarihi » Nihal Erdener Uluocak

Nihal Erdener Uluocak

Uluocak ve Ümit Kocasakal

Prof. Dr. Nihal Erdener Uluocak, Modern Türkiye’nin ilk kadın hukukçularından ve kadın profesörlerindendir. Babası Atatürk’ün ordu kumandanlarından olan Uluocak 30.06.1924 tarihinde İstanbul, Şehzadebaşı’nda doğmuştur. İlk çocukluk yılları annesi, babası, teyzesi ve ağabeyi Orhan Erdener ile birlikte geçmiş, çocukluk yaşlarında Kınalıada’da yaşamış, babasının görevi nedeniyle ilkokulu Ankara Yenişehir’de okumuştur. Ailesi tarafından bir Fransız okuluna yazdırılan Uluocak daha sonra Notre Dame De Sion’a kaydını yaptırmış, dört yıl orta okul, üç yıl lise okuduktan sonra 1944 yılında bu okuldan mezun olmuştur. Fransızca, İngilizce ve Latince bilen Prof. Dr. Nihal Erdener Uluocak lise eğitiminden sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlamış, hukuk fakültesini 4 yılda bitirdikten sonra hocalarının talebi üzerine aynı okulda Yüksek Lisans ve Doktora yapmıştır. Avukatlık stajını Sirkeci’de Avukat Hamdi Haluk Bey’in yazıhanesinde yaptıktan sonra İstanbul Barosuna 2430 sicil numarasıyla 26.01.1951 tarihinde kaydolmuş ve avukatlık ruhsatını almıştır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Devletler Hukuku öğretim üyesi olan Uluocak; Amerika’da Columbia Law School’da doktora yapmış ve emekli olduğu 1991 yılına kadar pek çok öğrenci yetiştirmiş, yüksek lisans ve doktora dersleri vermiş, Hollanda Lahey Akademisi’nde ve ABD’de Columbia Hukuk Fakültesinde de görev yapmıştır. Uluocak, 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Devletler Hukuku Enstitüsü Müdürlüğü döneminde “Uluslararası Özel Hukuk İlişkileri” konusunda ilk pozitif yasanın çıkarılmasını sağlamıştır. Türk Hukuk Camiasında, Türk Devletler Özel Hukuku’nun kurucularından biri olarak anılmaktadır.

Uluocak ve Süreyya Ağaoglu bir kokteylde

Prof. Dr. Nihal Erdener Uluocak, Türkiye’nin ilk kadın avukatı olan Süreyya Ağaoğlu ile birlikte, 1968 yılında faaliyete başlayan Türk Hukukçu Kadınlar Derneği’nin kurucuları arasında yer almış, derneğin 1972-1974 ve 1974-1976 dönemlerinde başkanlığını yürütmüş, Uluslararası Hukukçu Kadınlar Federasyonunda Fransızca, İngilizce ve Latince dilleri ile Türkiye’yi temsil etmiştir.

Akademik çalışmaları yanında kadın hakları ve modernleşme hareketleri içinde yer alan Nihal Uluocak, Atatürk İlke ve Devrimleri Derneği, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Soroptimistler Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve birçok sivil tolum kuruluşunda çalışmalar yürütmüş, konferans ve panellerde konuşmalar yapmış, kamu yararına bir dernek olan Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun 1978 – 1980 yılları arasında başkanlığını yürütüştür.

Uluocak, vermiş olduğu bir röportajında hayat felsefesini, derneklerde burs vermek, çocukların başarılı olduğunu görmek ve başarılı evlatlar yetiştirmek şeklinde özetleyerek bunları öncelikli görevleri olarak tanımlamıştır.

Kadın Araştırmaları Derneği ödülü ve İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği tarafından verilen “Aydınlanmanın Kadınları” ödüllerinin sahibidir.

İstanbul Barosu tarafından her yıl 5 Nisan avukatlar günü nedeniyle hukuka önemli katkılarda bulunmuş kişilere verilen Mahmut Esat Bozkurt Hukuk Ödülü 2013 yılında Baro Yönetim Kurulu’nun kararı ile Prof. Dr. Nihal Erdener Uluocak’a verilmiştir.

İstanbul Barosu Mahmut Esat Bozkurt Hukuk Ödülü Prof. Dr. Nihal Erdener Uluocak’a verilmişti. 

Ödül, İstanbul Barosu Başkanı Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal tarafından Ulucak’a Nişantaşı’ndaki evinde sunulmuş, Av. Hüseyin Özbek, Av. Aydeniz Alisbah Tuskan, Av. Süreyya Turan ve Av. İsmail Altay törende hazır bulunmuştur.

Prof. Dr. Nihal Erdener Uluocak, İstanbul Nişantaşı’ndaki ikametgahında 29.12.2017 tarihinde hayata veda etmiştir.

Bunu okudunuz mu?

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu, 6771 Sayılı Kanunla Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Yapılan …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin