Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Filmleri » Nuremberg Mahkemesi (Judgment At Nuremberg)
Nuremberg Mahkemesi mahkeme sahnesi

Nuremberg Mahkemesi (Judgment At Nuremberg)

Nuremberg Mahkemesi (Judgment At Nuremberg), yada Nuremberg Duruşması adıyla bilinen yapım, sinema tarihinin en çarpıcı hukuk filmlerinden biridir. Filmin yapımcılığını ve yönetmenliğin Stankey Kramer üstlenmiş, mükemmel oyunculuk ve gerçek bir hikaye ile kült bir film çekilerek tarihe dipnot düşülmüştür.

İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek olaylara odaklanan film, emir komuta zincirinde suç işleyen kişileri konu almaktadır. Nuremberg Mahkemesi (Judgment At Nuremberg) izleyiciyi sarsan bir sinematografi ile Hitler’in emrinde çalışan faşist rejime mensup, savaş suçlusu dört yargıcın yargılanmasını ve arka plandaki soykırımı işlemektedir. Nazi rejimi döneminde yaptıkları insanlık suçlarının görüşülmesi için mahkemeye çıkan dört hakim, dönemin meşhur kurumu Nürnberg Mahkemeleri’nde yargılanmaktadır. Soğuk savaş sürmektedir ve birçok insan II. Dünya Savaşı’nda yaşanan acı olayları unutmak istemektedir. Suçları hakkında hiçbir şüphe olmamasına rağmen politik baskılar nedeniyle tereddüt geçiren yargıç Haywood, II. Dünya Savaşı’nda Nazi eylemlerini yasal hale getiren dört yargıç hakkında en doğru kararı vermek zorundadır.

Nuremberg Mahkemesi (Judgment At Nuremberg)

Vizyon Tarihi : 19 Aralık 1961

Yapımı           : 1961 – ABD

Tür                 : Dram ,  Tarih

Süre               : 186 Dak.

Yönetmen      : Stanley Kramer

Oyuncular      : Burt Lancaster,  Judy Garland,  Spencer Tracy,  Marlene Dietrich,  Montgomery Clift

Senaryo         : Montgomery Clift,  Abby Mann

Yapımcı          : Stanley Kramer

Diğer Adı       : Nüremberg Duruşması

Nuremberg Mahkemesi mahkeme sahnesi

Nuremberg Mahkemesi (Judgment At Nuremberg), 1946-1949 arasında Nürnberg’teki 12 yargılamadan 1947’de yapılanı anlatmaktadır. Spencer Tracy, Burt Lancaster, Richard Widmark, Maximilian Schell, Judy Garland, Marlene Dietrich, William Shatner gibi oyuncuların varlığı filme güç katmıştır. Son derece başarılı bir mahkeme filmi olan sinemacılar tarafından başyapıt olarak kabul edilen film, iki dalda Oscar kazanmıştır. Filmin süresi  3 saatten fazladır ve klasik Amerikan filmlerinde olduğu gibi sadece avukatlar ön plana çıkmamakta, yargıç rolündeki karakterler geri planda kalmamaktadır.

Nuremberg Mahkemesi (Judgment At Nuremberg), ikinci dünya savaşından galip çıkan devletlerden olan ABD yapımı olmasına karşın objektif bir şekilde çekilmiş bir sinema yapımı olarak değerlendirilmekte, oyuncuların performansı ve türünün en iyi örneklerinden olması nedeniyle kült film olarak kabul görmektedir. İyi ve kötü kavramlarını derinlemesine inceleyen film, Nazi Almanyası döneminde işlenen insanlık suçlarından tüm dünya ülkelerinin ve insanlığın sorumlu olduğu mesajını vermekte, izleyiciye, savaşın günahlarının sadece Nazilerin üzerine yıkılmasının doğru bir sonuç doğurmayacağı tezini önermektedir. Gerçekte kimin suçlu olduğunun felsefi tartışmasını yapılırken gerçek olaylar üzerinden hareket edilmekte, mahkeme kayıtlarının repliğe döküldüğü izlenimi yaratılmaktadır.

Nuremberg Uluslararası Askerî Ceza Mahkemesi Hakkında
Nuremberg Mahkeme Salonu

İkinci Dünya Savaşı son edikten sonra, insanlığa verilen zararlar ve çekilen acılar nedeniyle daha önce uygulanmamış olan Uluslararası Ceza Mahkemesi Kurulması fikri uluslararası toplumda kabul görmüş, savaşı kazanan devletler tarafından verilen karar sonucunda, geçici ve özel yetkiye sahip mahkeme kurulması kararlaştırılmış, Birleşmiş Milletlerin almış olduğu karara dayanarak Nürnberg Uluslararası Askeri Savaş Suçları Mahkemesi kurulmuştur.

Sovyetler Birliği yargılamanın Berlin’de yapılmasını istemesine karşın yargılamalar yıkılmış olan Berlin yerine Nürnberg’de yapılmıştır. Nürnberg’in nazilerin propaganda merkezi olması sembolik açıdan da öneml bulunmuştur. Nürnberg’de birden fazla mahkeme kurulmustur ve en bilineni International Military Tribunal of Nurnberg’dir. Dört Müttefik devlet, ABD, Britanya, Sovyetler Birliği ve Fransa, birer yargıç ve savcı ekibi göndermiştir.

Mahkeme kuralları, Kıta Amerikası ve Anglo-Amerikan yargı sistemlerinin birlikte uygulanması sonucu oluşmuştur. Yargılamalar sırasındaki tüm konuşmalar, tercümanlar yoluyla İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rusça’ya tercüme edilmiş, kulaklıklı simultane çeviri sistemi tarihte ilk kez Nürnberg Uluslararası Askeri Savaş Suçları Mahkemesinde uygulanmıştır.  Nazilerin üst düzey yetkililerinin yargılanmalarına, Almanya teslim olduktan sonra, 20 Kasım 1945’te Nuremberg’de başlanmıştır. Adolf Hitler, Heinrich Himmler ve Joseph Goebbels, savaş sona ermeden önce intihar ettikleri için asla yargılanamamış, Hermann Goering, intihar etmesi nedeniyle idam edilememiştir.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin, aldığı karar sonucunda her galip ülke kontrolü altındaki bölgede askeri mahkeme kurma hakkı elde etmiş, ABD bu mahkemeyi Nürnberg’de kurmuştur.

Nuremberg(Nürnberg) Uluslararası Askerî Ceza Mahkemesi yargılamaları, Uluslararası Ceza Hukukunun başlangıcı olarak kabul edilebilecek uygulamalar yapmış, sanıklar, “barışa karşı suç işlemek”, “savaş suçları” ve “insanlığa karşı suçlar” kapsamında, cinayet, kitle imha, köleleştirme, sürgün, insanlık suçları, eziyet ve işkence eylemleri ile itham edilmiş ve yargılanmışlardır.

Politik nedenlerle veya ırk ve din ayrımcılığına dayanılarak herhangi bir halka karşı gerçekleştirilen cinayet, toplu öldürme, sürgün ve benzeri tüm insanlık dışı eylemleri tanımlamakta kullanılan “İnsanlığa Karşı Suçlar” kavramı ilk defa bu mahkemelerde kullanılmış, mahkemelerin bazı uygulamaları ise, ceza hukukunun yerleşik bazı prensiplerini çiğnediği yönünde eleştirilmiştir.

Nuremberg (2000)

İkinci Dünya Savaşının bitiminde Nürnberg’de Nazileri yargılamak için savaşı kazanan devletler tarafından kurulan Nürnberg Uluslararası Askeri Ceza Mahkemesinin öyküsü 2000 yılında Yves Simoneau’un yönetmenliğinde Kanada yapımı Nuremberg isimli film ile ikinci kez beyaz perdeye aktarılmıştır.

Bunu okudunuz mu?

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu, 6771 Sayılı Kanunla Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Yapılan …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin