Yeni

Pardon

Pardon, başrollerini Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin ve Ali Çatalbaş’ın paylaştığı Türk yargı sistemindeki aksaklıkları ve sorunları trajikomik şekilde anlatan bir yapımdır. Ferhan Şensoy’a ait Çok Tuhaf Soruşturma adlı tiyatro oyununun sinemaya uyarlanmış hali olan filmin çekimleri Sinop Cezaevi‘nde gerçekleştirilmiştir.

 

Film Özeti
Vizyon Tarihi
4 Mart 2005
Yapımı
2004 – Türkiye
Tür
Komedi, Dram
Süre
94 dakika
Yönetmen
Mert Baykal
Oyuncular
Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin, Ali Çatalbaş, Bülent Kayabaş
Zeki Alasya, Erol Günaydın, Şahnaz Çakıralp
Senaryo
Ferhan Şensoy
Yapımcı
Sinan Çetin

 

Filmin Konusu 

Gerçek bir olaydan sinemaya aktarılan filmde üç arkadaşın talihsiz hayatları anlatılmaktadır. Sıradan birer vatandaş olan üç arkadaşın yaşamı, içlerinden birinin bir hatası yüzünden tamamen değişecektir. Vaktinden çok sonra askerliğini yapan İbrahim, nerede bir resmi kıyafet görse hemen oradan kaçar hale gelmiştir. Sadece masum bir korku gibi gözüken bu fobisi yüzünden arkadaşları ve kendisinin başına gelmeyen kalmayacaktır.

İbrahim dağıtım için İstanbul’a gelmiştir ve geceyi arkadaşı Muzaffer’de geçirecektir. Fakat otobüs garajında nedensiz yere polisten kaçmaya başlayan İbrahim, Muzaffer’in evinde yakalanır ve birlikte göz altına alınırlar. Sorgulama sert geçer ve işlemedikleri bir suç yüzünden işkence görürler. Polisin, diğer suç ortağını söylemeleri halinde serbest kalacaklarını söylemesi üzerine İbrahim, aklına ilk gelen ismi söyler. Sorgulamayla başlayan kördüğüm Taksim’de büfe işleten arkadaşları Aydın’ın da gözaltına alınmasıyla iyice karmaşık bir hal alır. Aydın’ın işkenceyle alınan ifade sonucunda tüm asılsız suçlamaları kabul etmesi üzerine ise yargılama süreci başlayacaktır.

İbrahim, arkadaşlarıyla beraber kendini mahkeme salonlarından hapishaneye kadar uzanan bir yolculukta bulur. Neler olup bittiğini anlayamadan cezaevine düşen üç arkadaşın akılları hep dışarıdadır. Ama geride kalanlar yavaş yavaş kendi yollarını çizmektedir. Üç arkadaş birlikte hiç beklemedikleri yargı sistemi sorunlarıyla karşılaşacaktır. Suçsuz olmalarına rağmen 6.5 yıl hapis yatarlar ve sonunda “pardon” denilerek serbest kalırlar. Dışarı çıktıklarında artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Pardon

Pardon filminin senaryo yazarı, usta sanatçı Ferhan Şensoy iç kanama geçirmesi nedeniyle, 31 Ağustos 2021’te tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir. Sanatçının Pardon filminde kullandığı ‘Benim artık illaki bir cigara içmem şart’ repliği sosyal medyada viral olmuştur.

Çok Tuhaf Soruşturma

Yanlışlıkla hapse düşen ve suçsuz olarak altı yıl içeride yatan, bu süre sonunda suçsuzluğu anlaşılarak salıverilen bir adamın başından geçen tutuklanma, soruşturma ve hapis sergüzeşti çerçevesinde, ülkemizdeki adalet mekanizmasının işleyiş biçimindeki yanlışlar, hapishanelerdeki uygulamalar ve insan hakları ihlalleri, kara mizah tarzında anlatılıyor.

Çok Tuhaf Soruşturma

Bunu okudunuz mu?

Yargıcın Davranış İlkeleri

Yargıcın Davranış İlkeleri / Dr.Enver Kumbasar, Yargıç      Kavram ve Tanım Kökenini eski Yunanca “ethos” sözcüğünde …