Ana Sayfa » Hukukbook » Patricia McGowan Wald

Patricia McGowan Wald

Amerikalı kadın yargıç Patricia Wald 16 Eylül 1928  tarihinde Connecticut’ta doğdu. (Ölümü: 12 Ocak 2019)

Alesinden üniversiteye giden ilk kişi olarak lisans derecesini Connecticut College’den aldı. Üniversiteyi birincilikle bitirdi.

1951 yılında Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu ve 1952’de sınıf arkadaşı Robert L. Wald ile evlendi. 180 kişilik sınıfta on kadından biriydi. Fakültede, Yale Hukuk Dergisi’nin editörlüğünü yaptı.

1951-1952 yıllarında ABD İkinci Temyiz Dairesinden Yargıç Jerome N. Frank’in katipliğini yürüttü.

1967’de Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’nda çalışmaya başladı. Başkan Carter döneminde  Adalet Bakanlığı Yasama İşleri Dairesi’nde başsavcı yardımcısı olarak görev aldı.  1968’den 1970’e kadar Washington DC’de Şiddetin Nedenleri ve Önlenmesi Ulusal Komisyon’nda danışman olarak görev yaptı.

1970 yılında Ford Vakfı’nın Uyuşturucu Bağımlılığı Araştırma Projesi’nin eş-yöneticiliği grevinde bulundu. Daha sonra Hukuk ve Sosyal Politika Merkezi’nde ve 1971-1972 yılları arasında Ruh Sağlığı Hukuku Projesi’nde çalıştı.

1977’de yasama işlerinden sorumlu ABD başsavcı yardımcılığına atandı.

30 Nisan 1979’da Başkan Jimmy Carter tarafından Amerika Birleşik Devletleri Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi yargıcı olarak atandı ve 1986’dan 1991’e kadar baş yargıç olarak görev yaptı. Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesine atanan ilk kadın yargıç ve 1986 yılında da ilk baş yargıç oldu. Uzun yıllar çalıştıktan sonra 1999 yılında emekli oldu.

Yargıç Patricia Wald, 1994 yılında Amerikan Barolar Birliği’nin, eski Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra yeni kurulan demokrasilerde yargı sistemlerinin kurulmasına yönelik tavsiyeler vermek üzere çalışan Orta ve Doğu Avrupa Hukuk Girişimi’nde aktif olarak yer aldı.

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi hakimi Hollanda’nın Lahey kentinde 1999’dan 2001’e kadar görev yaptı.  Yargı alanındaki kariyerini Uluslararası Ceza Mahkemesinde tamamladı

Yargıçlıktan emekli olduktan sonra, yurtdışında insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü destekleyen Açık Toplum Vakfı Adalet Girişimi’nin yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı.

Yargıçlık mesleğinde insancıl hukuk alanındaki kararları ile adından söz ettirdi, bireysel haklar ve anayasal özgürlüklerle ilgili 800’den hukuki mütalaa, karar ve şerhe imza attı.

Amerikan Barolar Birliği Uluslararası Ceza Hukuku Bölümünde çalışmalar yaptı. Amerikan Hukuk Enstitüsü’nde Başkan Yardımcısı ve Amerikan Anayasa Topluluğu yönetim kurulu üyesi görev aldı.

(ALI) ve Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi Üyesiydi.

2004 yılında Başkan Bush tarafından, Kitle İmha Silahları Komisyonuna üye olarak atandı.

2011 yılında Obama tarafından The Privacy and Civil Liberties Oversight Board‘a aday gösterildi ve 2017’ye kadar görev yaptı.

20 Kasım 2013 tarihinde Başkanlık Özgürlük Madalyası’nı aldı.

Amerikan Hukuk Enstitüsü, Amerikan Felsefe Derneği, ve Whitney R. Harris Dünya Hukuk Enstitüsü’nün üyesiydi. Amerikan Barolar Birliği‘nden Amerikan Barolar Birliği(ABA) Margaret Brent Kadın Avukatlar ödülünü aldı.

Yargıç Wald, hukuk alanında kadınlar için bir öncüydü . Avukatlık yapan Robert Wald’la evli ve beş çocuk annesiydi. 12 Ocak 2019’da pankreas kanseri nedeniyle Washington, DC’de yaşamını yitirdi.

Hukuki konularda geniş bir yelpazede çok sayıda makalesi yayınlanmıştır. Ulusal ve uluslararası ceza hukuku, anayasa hukuku ve insan haklarına ilişkin 100’ün üzerinde makalesi ve 4 kitabı bulunmaktadır.

Patricia Wald, Başkan Obama ile birlikte

Bunu okudunuz mu?

Ahlâksız Hukuk: Ahlâki Anomi, Amoral Bireycilik ve Siyâsi Otoriter Zihniyet Karşısında Yargı Etiği İlkeleri Hayata Geçebilir mi?

Ahlâksız Hukuk: Ahlâki Anomi, Amoral Bireycilik ve Siyâsi Otoriter Zihniyet Karşısında Yargı Etiği İlkeleri Hayata …