Yeni
Ana Sayfa » Güncel » Pinochetciler, halka karşı

Pinochetciler, halka karşı

Pinochetciler, halka karşı

Aralarında Rashida Thalib, Noam Chomsky, Jeremy Corbyn, Zarah Sultana, Niki Ashton ve Naomi Klein’ın da bulunduğu hak savunucuları, Pazar günkü seçim öncesinde Şili halkının Pinochetcilere karşı mücadelesinde uluslararası dayanışma çağrısı yaptı.

15 ülkeden parlamenterler ve kamuya mal olmuş kişiler 19 Aralık seçimleri öncesinde Şili demokrasisini savunmak üzere bir araya geldi ve bir çağrı yayınladı: “Bir zamanlar uluslararası dayanışma Şili halkından esirgenmişti, bugün esirgenmemeli” başlığıyla kaleme alınan çağrı metninin, kısa bir özeti, dünya çapında katılım için internette imzaya açıldı.

Pinochetciler, halka karşı

“Şili’nin Bolsonarosu”, Augusto Pinochet’nin mirasını diriltme peşinde. Şili halkı, onu durdurmak için verdiği mücadeleyle dayanışmanızı istiyor.

Şili, 19 Aralık cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yol ayrımında.

Yollardan biri diktatör Augusto Pinochet döneminde yazılan eski anayasayı konut, sağlık, eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği haklarını ve Yerlilerin tanınmasını güvenceye alan yeni anayasayla değiştirmek için ezici çoğunlukla oy kullanan yurttaşlarca açıldı. Öteki yolsa, “Şili’nin Bolsonaro’su”, başkan adayı José Antonio Kast tarafından. Kast, yeni Anayasa Meclisini ezme, Kadın Bakanlığı’nı kaldırma, göçmenleri tutuklamak üzere bir Şili “ICE”si* kurma ve ordunun işkencecilerini af sözü veriyor. Kast, “Pinochet yaşasaydı bana oy verirdi” diyor.

Aralarında Amerika Birleşik Devletleri’nden Rashida Thalib ve Noam Chomsky, Birleşik Krallık’tan Jeremy Corbyn ve Zarah Sultana, Kanada’dan Niki Ashton ve Naomi Klein, İspanya’dan Ada Colau ve Gerardo Pisarello!nun da bulunduğu dünyanın dört bir yanından parlamenterler ve kamuya mal olmuş kişiler bu nedenle tavır alıyorlar.

“Pinochet’nin yükseliş ve egemenliğinin finansmanı, kolaylaştırılması ve eşrulaştırılmasında yabancı devletler aşağılık bir rol oynadı. Biz, dünyanın dört bir yanından parlamenterler ve kamuya mal olmuş kişiler, onların hatalarını tekrarlamayacağız” diye yazıyorlar.

Şimdi siz de onlara katılın ve bu kritik anda Şili halkının yanında olun.”

Bunu okudunuz mu?

13 Haziran – Hukuk Takvimi

13 Haziran – Hukuk Takvimi   1381 Magna Carta‘da  88 yıl sonra, Wat Tyler öncülüğündeki köylü …