Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Bahri ÖZTÜRK
Bahri Öztürk

Bahri ÖZTÜRK

Prof. Dr. Bahri Öztürk, Denizli’nin Kızılhisar ilçesinde doğmuş, 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girmiş ve Hukuk Fakültesini dereceyle bitirmiştir.

Prof. Dr. Bahri Öztürk, 31 Ocak 1977 tarihinde mezun olduğu fakültenin Ceza ve Ceza Usulü Hukuku Kürsüsüne asistan olarak tayin olmuştur.  Öztürk, 1984 yılında yardımcı doçent olarak İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ne girmiştir.

Öztürk, 1983 yılında, Heidelberg Hukuk Fakültesinde hazırladığı “ Suç Muhakemesi Hukukunda Gaiplik” konulu tezi ile doktora unvanını kazanmıştır.

Öztürk, 1989 yılında Freiburg Max-Planck- Enstitüsünde yazdığı Kovuşturma Mecburiyeti (Hazırlık Soruşturması) konulu tezi ile doçent olmuş, 1994 yılında da, Uygulamalı Ceza Muhakemesi Hukuku başlıklı eseri ile profesör olmuştur.

Bahri Öztürk, Mayıs 1993- 25 Aralık 1995 tarihleri arasında DEÜ Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcılığı, 25 Aralık 1995- Haziran 1997 tarihleri arasında ise DEÜ Hukuk Fakültesi Adalet Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü yapmıştır.

1994 de Viyana Hukuk Fakültesinde misafir öğretim üyesi olarak çalışan Öztürk, 1996’da Avrupa Organize Suçlulukla Mücadele Grubu Üyesi olan ve aynı yıl Leipzig- Trier- İzmir ve Giessen Hukuk Fakültelerinin Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalları arasında sürekli ve somut bir işbirliğinin oluşturulmasına öncülük etmiş, 2002, 2003 ve 2004 yılında Giessen Justus Lİebig Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

Prof. Dr. Bahri Öztürk, çocuk suçluluğu konusunda oluşturulan Avrupa Birliği projesinde İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ni temsil etmiş, İKÜ, Leipzig ve Giessen Hukuk Fakülteleri arasında Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku alanında genç ceza hukukçularını ve insan hakları hukukçularını destekleme programını kurmuştur.

Yeni Türk Ceza Kanunlarının hazırlanmasında katkı yapan Öztürk, İstanbul Kültür Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü müdürü olarak 2006 yılına kadar üç yıl süreyle çalışmış ve İKÜ Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku öğretim üyeliği yapmıştır.

Öztürk’ün çok sayıda yayını ve bilimsel çalışması bulunmaktadır.

Bahri Öztürk’ün Yayınlanmış Eserleri 

Ceza Muhakemesi HukundaKoruma Tedbirleri

Ceza Hukuku ve Güvenlik Tedbirleri Hukuku

Ana HatlarıylaCeza Muhakemesi Hukuku

Nazari ve Uygulamalı Ceza Muhakemesi Hukuku Ders Kitabı

UygulamalıCeza Hukuku ve Güvenlik Tedbirleri Hukuku

Bahri-Ozturk-3.-Yilinda-Yeni-Ceza-Adaleti-Sistem

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et