Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Bertil Emrah Oder
Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bertil Emrah Oder

Bertil Emrah Oder

Prof. Dr. Bertil Emrah Oder, 8 Ocak 1968 tarihinde doğmuş, İzmir Özel Türk Kolejini bitirerek İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanmıştır.

Uygulamalı Anayasa Hukuku Bertil Emrah Oder/Korkut Kanadoğlu

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini üstün başarı ile bitiren Oder; Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsünde “The Direct Effect of Community Law as Interpreted and Applied by the European Court of Justice” isimli tezi ile yüksek lisans derecesi elde etmiştir. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku ve Avrupa Birliği doktora programında doktora dersleri ve doktora yeterlilik sınavını başarı ile vermiş olmasına karşın Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden gelen kabul ile doktora öğrenimi Almanya’da “Der spezifische Gegenstand des geistigen Eigentums im Europäischen Gemeinschaftsrecht” isimli tezi ile tamamlamış, kamu hukuku ve özel hukuk doktoru unvanını “mükemmel başarı” derecesi ile kazanmıştır. 2005 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde doçent olmuştur.

İdari ve Akademik Kariyeri

Oder, 1992-2007 yıllarında İstanbul Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesinde çalışmış, Yeditepe Üniversitesi ve Silahlı Kuvvetler Akademisi’nde Çevre Hukuku, Basın Hukuku, İnsan Hakları Hukuku, Avrupa Hukuku, Uluslararası İlişkiler, Kadın Hakları, Anayasa Hukuku dersleri vermiş, Zürih, Köln ve Kaliforniya (UCLA) üniversitelerindeki uluslararası programlarda araştırmacı ve davetli öğretim üyesi olarak bulunmuştur. 2001-2003 yıllarında Galatasaray Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu üyeliği yapmış, 2007 yılından itibaren Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğretim üyeliği görevine atanmıştır.

2007-2009 yıllarında Koç Üniversitesi Avrupa Hukuku Araştırma ve Uygulama Merkezinde müdür yardımcılığı, Koç Üniversitesi Yayınları Yayın Kurulu üyeliği, Etik Kurul üyeliği, 2007-2010 yıllarında Fakülte Yönetim Kurulu üyeliği ve Senato üyeliği, 2010-2011 yıllarında dekan yardımcılığı,  2011 yılından itibaren ise Hukuk Fakültesi dekanlığı görevini yürütmeye başlamıştır.

Sivil Toplum Çalışmaları

2012 yılında Henry Morris Uluslararası ve Karşılaştırmalı Hukuk Öğretim Üyesi (Chicago Kent College of Law) seçilmiş; Birleşmiş Milletler (“UN Women”) ve Parlamentolar Arası Birlik (IPU) kadın-erkek eşitliğini pekiştirme Türkiye programında ve kapasite geliştirme projesinde uluslararası akademik danışman olarak görev yapmıştır.

Oder, International Association of Constitutional Law (IACL), International Association of Legislation (IAL), International Association of Public Law (ICON-S), Law & Society Association (LSA), European Society of International Law (ESIL), Anayasa Hukuku Araştırmaları Derneği (Anayasa-Der), Türk-Alman Kamu Hukukçuları Platformu,  Constitution Builders Network, Kamu Hukukçuları Platformu, Global İlişkiler Forumu (GIF) ve Uluslararası Hukuk Derneği (ILI) üyesidir ve birçok ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşta yönetici olarak görev almıştır.

Eserleri

Prof. Dr. Bertil Emrah Oder, karşılaştırmalı anayasa hukuku, anayasa yargısı, parlamento hukuku, Avrupa kamu hukuku, toplumsal cinsiyet eşitliği ve insan hakları alanında ulusal ve uluslararası çok sayıda yayının sahibidir. AB’de Anayasa ve Anayasacılık [Constitution and Constitutionalism in the EU], Anayasa Yargısında Yorum Yöntemleri [Methodology of Interpretation in Constitutional Adjudication], Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları [Gender Studies in Turkey],  Uygulamalı Anayasa Hukuku [Applied Constitutional Law], Anayasa Hukuku Araştırmalarında Genç Yaklaşımlar ve Korkut Kanadoğlu ile birlikte  yazdığı Aktif Öğrenme için Anayasa Hukuku Pratik Çalışmaları isimli kitapları bulunmaktadır.

Ünal Tekinalp ile birlikte, Topluluk Hukukunun Temel Doktrinleri, Avrupa Birliği Hukuku, Avrupa Topluluğunda Temel Hak Koruması, Avrupa Topluluğunda Sosyal Güvenlik, Hakkın Özgül Konusu Ölçütü, Avrupa Bütünleşmesinin Temel Hak Boyutu isimli çalışmaları bulunmaktadır.

İngilizce ve Almanca bilmekte olan Bertil Emrah Oder, Cumhuriyet Gazetesi yazarı da olan Gazeteci Yazar Hikmet Çetinkaya‘nın kızıdır ve Avukat Dr. Burak Oder ile evlidir.

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et