Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Huriye Kubilay
Huriye Kubilay

Huriye Kubilay

Prof.Dr.Huriye Kubilay 21.10.1955 İzmir’de doğmuş, ilk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladıktan sonra 1972 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nden 1976 yılı Haziran döneminde mezun olmuştur.

Prof.Dr.Huriye Kubilay, İzmir Barosunda avukatlık stajını tamamlayarak avukat unvanını almış, 1978 yılında, Ege Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin kurucu kadrosunda asistan olarak akademik yaşamına başlamış, 1985 yılında, Prof.Dr. Ünal Tekinalp danışmanlığında hazırladığı “Hisse Senetleriyle Değiştirilebilir Tahviller” konulu tezini başarıyla savunmuş; İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından kendisine “Ticaret Hukuku Doktoru” unvanı verilmiştir.

Akademik Kariyeri

Prof.Dr.Huriye Kubilay, 1986 yılında Yardımcı Doçent, 1992 yılında Doçent ve 2001 yılında Profesör unvanını almıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde otuziki yıl, Ticaret Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı, Deniz Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı, Dokuz Eylül Üniversitesi Senato üyeliği, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcılığı, Hukuk Fakültesi Dekan Vekilliği, Dekan Yardımcılığı, Fakülte Kurulu üyeliği, Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini yapmıştır.

Prof.Dr.Huriye Kubilay, 2011 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne Dekan olarak atanmış olup halen bu görevini sürdürmektedir.

Kubilay, 6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu Hazırlık Komisyonu üyesi olarak görev yapmış, yeni Türk Ticaret Kanunu’nun tanıtımı amacıyla Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, Ege Bölgesi ticaret odalarında ve İzmir Ticaret Odası’nda ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde pek çok konferans vermiştir.

Sigortacılık Tahkim Komisyonu sigorta hakemi olarak görev yapan Prof.Dr.Huriye Kubilay, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB),İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası ve İzmir Ticaret Odası asıl hakem listesinde yer almaktadır.

Prof.Dr.Huriye Kubilay, Hazine Müsteşarlığı, Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) eğitmeni ve Dokuz Eylül Üniversitesi Aile Araştırma ve Uygulama Merkezi (ALAUM)Danışma Kurulu üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

Bunu okudunuz mu?

25 Ocak – Hukuk Takvimi

25 Ocak – Hukuk Takvimi 1579 Fransa, İspanya, Büyük Britanya, Savoya Dükalığı ve Hollanda arasında …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin