Ana Sayfa » Hukukbook » İbrahim Hamdi Yasaman
Prof. Dr. İbrahim Hamdi Yasaman

İbrahim Hamdi Yasaman

Prof. Dr. İbrahim Hamdi Yasaman 02 Ocak 1947 tarihinde İstanbul’da doğmuş, 1968 yılında Galatasaray Lisesinden ve 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Yasaman’ın tam adı az bilinmesine karşın İbrahim Hamdi Yasaman’dır.

Yasaman, 1973 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Kürsüsüne asistan olarak atanarak akademik kariyerine başlamıştır. “İsviçre ve Fransız Hukuklarında Yatırım Fonları ve Türk Hukukunda Uygulanma İmkanları” başlıklı tezi ile doktorasını tamamlayarak hukuk doktoru olmuş, 1982 yılında yardımcı doçent olarak göreve atanmıştır.

Anonim Ortaklıkların Birleşmesi” başlıklı tezi ile 1985 yılında doçent ve “Menkul Kıymetler Borsası Hukuku” tezi ile 1992 yılında profesör unvanını kazanmış, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 26 yıl akademisyen olarak görev yapmıştır.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki bilimsel çalışmalarının ardından 1998 yılında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne geçerek Ticaret Hukuku Anabilim Dalı Başkanı olarak görev almış, 2004-2005 yılları arasında bu fakültede dekanlık görevini yürütmüştür.

Okan Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.

İbrahim Hamdi Yasaman
Prof. Dr. İbrahim Hamdi Yasaman ve Sivil Toplum

Yasaman, Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu Üyeliği ve Galatasaray Voleybol Takımında oyunculuk yapmış, AIG Pay Satışı ve Goldman Sachs Yapılandırma Komisyonu Üyeliği görevlerini üstlenmiştir. 2014 yılında Galatasaray Spor Kulübü yönetim kuruluna seçilmiş ve kulübün ikinci başkanlığını yürütmüştür.

Yasaman Hukuk Bürosu’nun kurucusu Mahmut Ekrem Yasaman, 1909 tarihinde doğmuş, 1931 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş, 24 yıl hakimlik yaptıktan sonra, emekliliğini takiben 1956 yılından 1981’de vefatına kadar İstanbul Barosuna bağlı olarak avukatlık mesleğini icra etmiştir.

Yasaman’ın babası Mahmut Ekrem Yasaman, Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine yaptığı ziyaret sırasında orada bulunan öğrenciler arasındadır.

Eserleri

Prof. Dr. İbrahim Hamdi Yasaman, şirketler hukuku, ticari işletme hukuku, kıymetli evrak hukuku, sermaye piyasası hukuku, banka hukuku ve fikri ve sınaî mülkiyet hukuku alanında birçok eser yayımlamış, bildiriler sunmuş, bilirkişi raporları ve hukuki mütalaalar hazırlamış, makaleler yazmıştır.

TİCARİ İŞLETME HUKUKU, İSVİÇRE BORÇLAR KANUNU’NUN İKTİBASININ 80. YILINDA İSVİÇRE BORÇLAR HUKUKU’NUN TÜRK TİCARET HUKUKU’NA ETKİLERİ, ŞİRKETLER HUKUKU ve SERMAYE PİYASASI HUKUKU ile ilgili Makaleler, Mütalaalar, Bilirkişi Raporları II, ŞİRKETLER HUKUKU ve SERMAYE PİYASASI HUKUKU ile ilgili Makaleler, Mütalaalar, Bilirkişi Raporları I, ANONİM ORTAKLIKLARIN BİRLEŞMESİ, ŞİRKETLER HUKUKU ve SERMAYE PİYASASI HUKUKU ile ilgili Makaleler, Mütalaalar, Bilirkişi Raporları II, BANKA HUKUKU ile ilgili Makaleler, Mütalaalar, Bilirkişi Raporları II, ŞİRKETLER HUKUKU ve SERMAYE PİYASASI HUKUKU ile ilgili Makaleler, Mütalaalar, Bilirkişi Raporları I, BANKA HUKUKU ile ilgili Makaleler, Mütalaalar, Bilirkişi Raporları I, MENKUL KIYMETLER BORSASI HUKUKU, İSVİÇRE ve FRANSIZ HUKUKUNDA YATIRIM FONLARI ve TÜRK HUKUKUNDA UYGULANMA İMKÂNLARIMARKA HUKUKU 556 Sayılı KHK Şerhi I – II , MARKA HUKUKU ile ilgili Makaleler, Hukuki Mütalaalar, Bilirkişi Raporları IV, MARKA HUKUKU ile ilgili Makaleler, Hukuki Mütalaalar, Bilirkişi Raporları III,  MARKA HUKUKU ile ilgili Makaleler, Hukuki Mütalaalar, Bilirkişi Raporları II, MARKA HUKUKU ile ilgili Makaleler, Hukuki Mütalaalar, Bilirkişi Raporları I, FİKRİ VE SINAÎ MÜLKİYET HUKUKU – Fikir ve Sanat Eserleri, Endüstriyel Tasarımlar, Patentler ile ilgili Makaleler, Hukuki Mütalaalar, Bilirkişi Raporları II ve FİKRİ VE SINAÎ MÜLKİYET HUKUKU– Fikir ve Sanat Eserleri, Endüstriyel Tasarımlar, Patentler ile ilgili Makaleler, Hukuki Mütalaalar, Bilirkişi Raporları isimli yayınlanmış eserleri bulunmaktadır.

 

Bunu okudunuz mu?

Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı

Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı, 5 Kasım 1992 tarihinde Strazburg’da imzaya açılmış ve şartın …