Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » İrfan Baştuğ
İrfan Baştuğ

İrfan Baştuğ

Prof. Dr. İrfan Baştuğ, Emine Düriye Hanımefendi ile M. Hamdi BAŞTUĞ’un oğlu olarak 05.10.1930 tarihinde Bursa’da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Bursa’da yapmış, 1949 yılında Bursa Erkek Lisesi’ni bitirerek aynı yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydolmuştur. Baştuğ, 1954-Haziran ayında fakülteyi bitirip dövizli özel öğrenci olarak Almanya’ya doktora tahsiline gitmiş, Goethe Enstitüsü’nde dilbilgisi kursuna katılmıştır.

Prof. Dr. İrfan Baştuğ, Münih/Almanya’da Ludwig Maximillian Üniversitesi’nden doktora derecesi ile mezun olmuştur. Prof. Dr. Alfred Hueck’in doktora seminerlerini tamamlamış, “Kollektif Şirketin Tasfiyesi” adlı doktora tezinin kabulü ile gerekli sınavları da vererek 1960 yılı mayıs ayında Türkiye’ye dönmüştür.  Baştuğ, 1960 yılı haziran ayında başladığı askerlik görevini Milli Savunma Bakanlığı İlmi İştişare (ARGE) Başkanlığı’nda tamamlamış ve 1962 yılında terhis olmuştur.

Başbuğ, 1961 yılında İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde Prof. Şükrü E. Postacıoğlu’nun yanında Kara Ticaret Hukuku kürsüsüne asistan olarak çalışmaya başlamış,1965 yılında hukuk doçenti olmuştur.

 Baştuğ’un doçentlik tezi “Limited Şirkette Ortağın Çıkması ve Çıkarılması”dır. Eser, İzmir İTİA Yayınları tarafından 1973 yılında basılmıştır. Takdim ve tezi “Türk Ticaret Hukukunda Limited Şirket”tir.

 

Akademik Kariyeri

Prof. Dr. İrfan Baştuğ, akademinin Mayıs 1969’de Ege Üniversitesine İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi olarak bağlanması üzerine bu üniversiteye intikal etmiştir. Baştuğ, 1973 yılında profesörlüğe yükseltilmiştir.

İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesinin üç yeni fakülteye bölünerek 01.03.1978 tarihinde kapanması ile kurulan Hukuk Fakültesi kadrosunda Prof. Dr. İrfan Baştuğ, 18.04.1978’de Senato üyeliğine ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir.

28.04.1981 tarihinde Dekan Yardımcısı seçilen Prof. Dr. İrfan Baştuğ, 20.07.1982 tarihinde yürürlüğe giren 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 18. maddesi hükmü ile Ege Üniversitesi Hukuk Fakültesinin Dokuz Eylül Üniversitesine bağlanması üzerine bu yeni üniversiteye intikal etmiştir.

Baştuğ, uzun yıllar boyunca Özel Hukuk Bölüm Başkanlığı görevini yürütmüş, “Şirketler Hukuku ve Borçlar Hukuku”, “Özel Borç İlişkileri” dersleri vermiştir.

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Ticaret Hukuku öğretim üyesi iken yaş haddinden emekli olan Baştuğ, 4 kitap yazmış ve hukuk alanında birçok makale yazarak bilimsel dergilerde yayınlamıştır.

Evli ve bir çocuk babası olan Prof. Dr. İrfan Baştuğ, Temmuz 2004 tarihinde vefat etmiştir.

İrfan Baştuğ’a Armağan

Prof. Dr. İrfan Baştuğ yaklaşık 40 yıl süren eğitim hayatı boyunca yüzlerce hukuk öğrencisi yetiştirmiş, yetiştirdiği öğretim üyeleri tarafından minnet ve şükran duygularını yansıtan Prof. Dr. İrfan Baştuğ’a Armağan eseri ile unutulmaz kılınmıştır. Prof. Dr. Ahmet Türk, Prof. Dr. İrfan Baştuğ’a Armağan isimli eserde makalesi bulunan bilim insanlarındandır.

 

Bunu okudunuz mu?

Navanethem(Navi) Pillay

Navanethem(Navi) Pillay, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği yapmış olan Güney Afrikalı kadın hukukçudur. Güney Afrika vatandaşı …