Ana Sayfa » Hukukbook » Mustafa Ruhan Erdem

Mustafa Ruhan Erdem

Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem, 22 Nisan 1966 Trabzon/Tonya’da doğmuştur. İlk öğrenimini Sivas Karamehmetli Köyü İlkokulunda, ortaokulu Sivas Atatürk Ortaokulunda, liseyi Sivas Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde okumuş, 1983 yılında kazandığı Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1987 yılında tamamlamıştır.

Mustafa Ruhan ERDEM
Akademik Kariyeri

Prof. Dr. Mustafa Ruhan ERDEM, 1988 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Usul Hukuku Anabilim Dalı’na araştırma görevlisi olarak atanmış, Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde devam ettiği yüksek lisansını “Türk Hukukunda Karşılıksız Yararlanma Suçları” konulu tezle yüksek lisansımı 1991 yılında bitirmiştir. Erdem, Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 1992 yılında doktora ders aşamasını tamamladıktan sonra 1995 yılında Prof. Dr. Durmuş Tezcan, Prof. Dr. Bahri Öztürk ve Prof. Dr. Zeki Hafızoğulları’nın bulunduğu jüri tarafından oy birliği ile doktora yeterlilik aşamasını tamamlamıştır.

Prof. Dr. Mustafa Ruhan ERDEM, Ağustos 1993’te Alman Akademik Değişim Kurumu (DAAD) tarafından sağlanan bursla 10 ay süre ile Augsburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Prof. Dr. Joachim Herrmann nezdinde doktora tezi ile ilgili araştırma yapmış, 1996 yılında Avusturya Akademik Değişim Kurumu (ÖAD) tarafından sağlanan bursla Viyana Ceza Hukuku ve Kriminoloji Enstitüsü’nde Prof. Dr. Winfried Platzgummer nezdinde doktora tezi ile ilgili araştırmalarıma devam etmiştir. 1997 yılında Prof. Dr. Durmuş Tezcan, Prof. Dr. Bahri Öztürk ve Prof. Dr. Mehmet Emin Artuk’un bulunduğu jüri tarafından oy birliği ile başarılı bulunan “Ceza Muhakemesinde Organize Suçlulukla Mücadelede Gizli Soruşturma Tedbirleri” konulu doktora tezi ile doktor ünvanı almıştır.

Erdem,1997 yılında Yardımcı Doçentlik kadrosuna atanmış, Haziran 2001’de kısa dönem askerlik görevimi tamamlamıştır. Erdem, 2001-2002 tarihleri arasında Adalet Meslek Yüksekokulu müdür yardımcılığı görevini yürütmüş, 2003-2004 yılları arasında Alexander von Humboldt Vakfı tarafından sağlanan bursla 14 ay süre ile Giessen Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Prof. Walter Gropp nezdinde doçentlik tezi ile ilgili araştırmalar yapmıştır.

Mstafa Ruhan Erdem
İdari Görevleri

Prof. Dr. Mustafa Ruhan ERDEM, 2004-2005 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi yönetim kurulu üyeliği yapmış ve 2005 tarihi itibariyle tekrar yönetim kurulu üyeliğine atanmıştır. Erdem, Kasım 2004’te atandığı Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekan yardımcılığı görevini 2006 yılına kadar yürütmüştür.

Erdem, 17.05.2005 tarihinde Prof. Dr. Durmuş Tezcan, Prof. Dr. Bahri Öztürk, Prof. Dr. Timur Demirbaş, Prof. Dr. M. Emin Artuk ve Prof. Dr. Füsun Sokullu Akıncı’dan oluşan jürinin kararı ile doçentlik unvanını kazanmış ve “Ceza ve Ceza Usul Hukuku Doçenti” olmuştur.

Prof. Dr. Mustafa Ruhan ERDEM, 09.01.2006 tarihi itibariyle DEÜ Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Usul Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı’na atanmıştır. Erdem, 2010 yılında Yaşar Üniversitesi’nde Profesörlüğe atanmıştır. Halen Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi de öğretim üyesi olarak tam zamanlı çalışmaktadır.

Bunu okudunuz mu?

İklim Değişikliği Tehdidine Karşı İstanbul Manifestosu

İklim Değişikliği Tehdidine Karşı İstanbul Manifestosu; “Gezegen Elden gidiyor, buna razı olamayız” başlığı altında, ev …