Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Sabih Arkan
Prof. Dr. Sabih Arkan

Sabih Arkan

Prof. Dr. Sabih Arkan,1948 yılında Ankara’da doğmuş,ilk, orta ve lise öğrenimini T.E.D. Ankara Kolejinde tamamlamıştır. Sabih Arkan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1969 yılında mezun olmuş, 1970 yılında aynı fakültede Ticaret Hukuku Asistanlığına başlamış, 1975 yılında doktorasını tamamlayarak“Hukuk Doktoru” unvanını kazanmıştır.

Avukat Sabih Arkan

Arkan, 1976–1978 ve 1985, 1990 yıllarında Almanya’da Hamburg Üniversitesi’nde ve Max Planck Enstitüsü’nde akademik çalışmalar yapmış, bilimsel araştırma ve faaliyetlerde bulunmuş, 1981 yılında doçent olmuş, 1988 yılında da profesörlüğe yükseltilmiş; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku kürsüsündeki Anabilim Dalı Başkanlığı ve öğretim üyeliği görevini 2012 yılında emekliye ayrılana kadar yürütmüştür.  Arkan, ayrıca 2002-2006 döneminde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Özel Hukuk Bölüm Başkanlığını yürütmüştür. İngilizce ve Almanca bilmekte, ticaret profesörü olarak verdiği derslerde öğrencileri tarafından en karmaşık konuları en basit şekilde anlatan bir hukukçu olarak tanımlanmaktadır.

Sabih Arkan, Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak akademik çalışmalarını sürdürmekte, aynı zamanda Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürütmektedir. Arkan, İngilizce ve Almanca bilmekte olup 1999 yılında kurulan Kuntalp Arkan Pekgüçlü Ortak Avukatlık Bürosunun ortaklarındandır. Arkan, Ankara Barosuna bağlı avukattır.

Prof. Dr. Arkan’ın, şirketler hukuku, taşımacılık hukuku, elektronik fon transferleri, marka ve bankacılık işlemleri gibi ticaret hukukuna ilişkin konularda kitap ve makaleleri bulunmaktadır. Akademik çalışmalarının yanında hakemlik ve danışmanlık faaliyetleri yürüten Arkan, T.Vakıflar Bankası A.Ş.’de hukuk müşavirliği (1986- 2003) ve yönetim kurulu üyeliği (1999- 2003) görevlerinde bulunmuştur. Arkan 1997 ile 2000 yılları arasında Fikri ve Sınai Haklar Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanlığını yürütmüştür. 

Prof. Dr. Sabih Arkan; Ziya Akıncı, Cemile Demir Gökyayla, Atilla Altop ve Candan Yasan ile birlikte 2014 yılında çıkarılan İstanbul Tahkim Merkezi Kanunu ile kurulan İstanbul Tahkim Merkezi Milli Divan Üyeliği görevine getirilmiştir.

Ticari İşletme Hukuku- Sabih Arkan

Prof. Dr. Sabih Arkan tarafından kaleme alınan Ticari İşletme Hukuku isimli eser, hukuk fakültelerindeki temel derslerden birisi olan “Ticari İşletme Hukuku” isimli derse göre hazırlanmıştır. Kitap, bugüne kadar birlerce kişi tarafından ders kitabı olarak kullanılmış temel bir ders kitabıdır. Kitap, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi yanında Türkiye’de birçok hukuk fakültesinde ders kitabı olarak okutulmaktadır.

Kitabın Konuları 

Ticari işletme

Ticari İşler ve Tabi Oldukları Hükümler

Ticari Yargı

Tacir ve Tacir Olmanın Hükümleri

Tacir Yardımcıları

Ticaret Sicili

Ticaret Ünvanı ve İşletme Adı

Marka

Haksız Rekabet

Ticari Defterler

Cari Hesap

Demiryoluyla Yapılan Uluslararası Eşya Taşımaları – Doç. Dr. Sabih Arkan
Demiryoluyla Yapılan Uluslararası Eşya Taşımaları Konu Başlıkları

Demiryolu Taşımacılığının uluslararası Planda Düzenlenmesi

1980 CIM’e Tabi Tartışmalar ve Bu Tartışmalara Uygulanacak Hükümler

Taşıma Sözleşmesinin Yapılması, Özellikleri ve İspatıyla İlgili Hususlar

Gönderen ya da Gönderilenin Borçları ve Sorumluluğu

Demiryollarının Borçları ve Sorumluluğu

Zarardan Sorumlu Tutulan Demiryolu Tarafından Ödenecek Tazminat

Tazminat Talebinin Dava Yoluyla İleri Sürülmesine İlişkin Hususlar

Hak Sahibine Tazminat Ödeyen Demiryollarının, Diğerlerine Rücuu

Zaman Aşımı İle İlgili Sorunlar

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et