Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Sahir Erman
Prof. Dr. Sahir Erman

Sahir Erman

Prof. Dr. Sahir Erman, 12 Eylül 1918 tarihinde İstanbul’un Şişli ilçesine bağlı Osmanbey’de doğmuştur. Annesinin adı Memduha, Babasının adı Sabri Bekir’dir.

Prof. Dr. Sahir Erman
Eğitim Hayatı ve Akademik Kariyeri

Erman, ilk öğrenimini İtalyan İlkokulu ve Şişli Terakki’de, ortaokulun bir kısmını İstanbul İtalyan Lisesi’nde ve bir kısmını da İtalya’da Milano Lisesi’nde tamamlamıştır.

1937 yılında İtalyan Ticaret Kısmı’ndan üstün derece ile Maturita Scientifica almış, 1938 yılında Olgunluk Diploması’na hak kazanmış, yüksek tahsiline İtalya’da Como Endüstri Yüksek Okulu Tekstil Mühendisliği Bölümünde başlamıştır. Bu okulda bir sömestr okuduktan sonra Milano Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne yazılmış ve bu üniversitede tahsiline devam etmiştir.

Erman, ikinci dünya savaşının çıkması üzerine İtalya’dan İstanbul’a dönmüş ve eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde devam etmiş, fakülteyi 1942 yılında tamamlayarak  mezun olmuştur.

1942 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku kürsüsüne asistan olarak girmiş ve Enise ERMAN ile evlenmiş, 1948 yılında Sahtekarlık Cürümleri konulu tezini vererek İstanbul Hukuk Fakültesi Özel Hukuk dalından Hukuk Doktorası Diplomasına, 1949’da ise Umumi Hakaret ve Sövme Cürümleri konulu tezi ile doçentlik unvanına hak kazanmıştır.

1952 yılında Roma Hukuk Fakültesi’nde inceleme ve araştırma yapmak üzere İtalya’da 1 yıl kalmış, verdiği dersler İtalya’da kitap halinde yayınlanmıştır. Erman, 1953 yılında Cenevre’de toplanan Birleşmiş Milletler İhtisas Komisyonu’na Türk Delegesi olarak katılmış, 1960 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi’nde Ceza ve Ceza Usul Hukuku Profesörü unvanını kazanmıştır. Aynı yıl İtalya’da Palermo Hukuk Fakültesi Muhabir Profesörü olmuştur.

Armağan Kitabı
Sivil Toplum Çalışmaları, Ödülleri ve Eserleri 
Askeri Ceza Hukuku

Erman, 1961 yılında Askeri Ceza ve Harp Hukuku Milletlerarası Derneği (International Society for Military Law and tah Law of War) Yönetim Kurulu Üyesi seçilmiş ve 1966 yılına kadar bu görevine devam edip bu derneğin kongrelerine katılmıştır. Bu görevi sırasında Türkiyenin raporlarını ve çoğu zaman da kongre genel raporlarını hazırlamıştır.

1962 yılında İtalya Cumhurbaşkanlığı tarafından, İtalyan kültürüne katkılarından ötürü Cavaliere Ufficiale Nişanı’na layık görülmüştür. Yine, 1969 yılında Cavaliere Commendatore Nişanı kendisine verilmiştir.

1970 yılında merkezi Roma’da bulunan Hukuki Etütler Milletlerarası Derneği Üyesi olmuş, 1979 yılında Strazburg’da Avrupa Konseyi’nde Ekonomik Suçlar konusunda Milletlerarası Uzman seçilmiş ve 1980 yılında Roma’da Birleşmiş Milletler Teşkilatı tarafından toplanan Ekonomik Suçlar Avrupa Haftası’na milletlerarası uzman sıfatıyla davet edilmiştir.

1985 yılında 8.2.1996 tarihindeki vefatına kadar; İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Yüksek Lisans öğretim üyeliği görevini yapmıştır. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer ile birlikte yazmış oldukları Ceza Hukuku eserleri başyapıt olarak birçok hukuk fakültesinde ders kitabı olarak okutulmuştur.

Sahir Erman, hukukçu ve akademisyen Ragıp Barış Erman’ın babasıdır.

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et