Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Uğur Alacakaptan

Uğur Alacakaptan

Prof. Dr. Uğur Alacakaptan, 1934 yılında Aydın’ın Nazilli ilçesinde doğmuş, 1955 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuş ve aynı fakültede yaptığı doktorasını 1958 yılında tamamlayarak hukuk doktoru unvanını kazanmıştır. Türkiye Ceza Hukuku’nun hümanist doktrini savunan ekolünün önde gelen akademik simalarındandır. Prof. Dr. Çetin Özek’in ilkokul arkadaşıdır.

Prof. Dr. Uğur Alacakaptan

Alacakaptan, 1958-1960 yılları arasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine asistan olarak atanmış, doçentlik çalışmalarını yürütmek üzere 2 yıla yakın bir süre İtalya’nın Roma ve Perigua şehirlerinde kalmış, 1960 yılında doçent olmuş, 1967 yılına kadar doçent olarak görev yapmıştır.

1965 yılında Fakülte Profesörler Kurulu tarafından İngiltere’ye gönderilmiş, 1967 yılında profesörlük unvanını kazanarak Türkiye’nin en genç ceza hukuku profesörü unvanını kazanmıştır. Profesör Alacakaptan, Türkiye Ceza Hukuku camiasında hümanist doktrini savunan akademisyenlerden olmuştur.

Ceza ve Ceza Usulü Hukuku Kürsüsünde öğretim üyesi olarak görev yapmaya devam etmiştir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 1968-70 yıllarında dekanlık görevini yürütmüş, 1968-71 yılları arasında TRT Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almış; Ankara Polis Enstitüsü Yüksek Kısmı Öğretim Üyeliği, Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyeliği yapmış, 1974 yılında Ankara Üniversitesindeki görevinden ayrılarak aktif siyasete atılmıştır.

18 Aralık 1977’de Ankara Barosu Genel Kurulunda  Av.Faruk EREM başkanlığındaki yönetim kuruluna seçilmiştir.

28 Mart 1997 tarihinde kurulan Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesinin kurucu dekanlığını üstlendi ve 1999 yılına kadar dekan olarak görev yaptı.

Bilgi Üniversitesinin kurucuları arasında yer alan Alacakaptan, 1999 yılının Kasım ayında sağlık nedeniyle Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki dekanlık görevinden ayrıldı ve öğretim üyeliğine devam etti.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı ve aynı üniversitenin Mütevelli Heyeti Üyeliği yaptı.

Uluslararası Ceza Hukuku Derneği ve Türk Hukuk Kurumu’nda ye olarak yer aldı, çeşitli kurullarında görev yaptı.

Türk Ceza Hukuku Derneği ve Avukatlar Vakfı  kurucu üyesidir.

Prof. Dr. Uğur Alacakaptan’ın Siyasi Yaşamı

Alacakaptan, TBMM üyeliği yapmış, 1974-76 yıllarında Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi olarak görev almış, 1975-980 yılları arasında Ankara Senatörü olarak temsil edilmiştir. Bülent Ecevit liderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisinde 1977-1979 yılları arasında Genel Sekreter Yardımcısı olarak siyasal faaliyet yürütmüştür. TBMM üyeliği döneminde Kuzey Atlantik Asamblesi Türk Grubu Başkanlığı ve Avrupa Konseyi Parlamento Asamblesi Türk Grubu Üyeliğini deruhte etmiştir.

Askeri darbe dönemlerinde çeşitli soruşturma ve kovuşturmalara uğramış, hakkında yapılan siyasi yargılamalar sırasında daha sonra bombalı suikast sonucunda öldürülen Yazar Uğur Mumcu ile birlikte yargılandı. 18 Aralık 1972’de Alacakaptan 6 yıl 3 ay, hukukçu ve gazeteci Uğur Mumcu ise 5 yıl 10 ay hapse mahkûm oldu ve Ankara Mamak cezaevinde altlı üstlü ranzalarda ve aynı hücrede yattılar. Halk Kurtuluş Ordusu sanıklarıyla aynı cezaevini paylaştılar. Cezaevinde, Deniz Gezmiş ve iki arkadaşının asılmadan önce tutuldukları hücrede kalmıştır. Hapishane günlerinde, İsmet İnönü ile mektuplaşma yoluyla yazışmaları bulunmaktadır.

Uzun akademik yaşamı boyunca binlerce öğrenci yetiştiren ve adına makale yarışmaları da düzenlenen Alacakaptan 2010 yılında yapılan bir röportajda kendisini Türkiye’deki ceza hukukçularının en kıdemlisi olarak tanımlamıştır. Akademisyenliğinin yanında serbest avukat olarak çalışmış, birçok ünlü ismin avukatlığını üstlenmiştir.

2004-2019 yıllarında yayınlanan Güncel Hukuk Dergisi‘nin danışma kurulunda yer almıştır.

22 Ocak 2022 günü 88 yaşında iken yaşamını yitirmiş,  25 Ocak 2022 Salı günü Zincirlikuyu Camii’nde öğle namazını müteakip düzenlenen törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilecektir.

Eserleri

Alacakaptan, 1975 yılında “Suçun Unsurları”, 1968 yılında “İşlenemez Suç”, 1961 yılında “Sarhoşluk Halinde İşlenen Suçlarda Cezai Mesuliyet” ve 1958 yılında “İngiliz Ceza Hukukunda Suç ve Cezaların Kanuniliği Prensibi” isimli eserleri kaleme almıştır.

Suçun Unsurları – Uğur Alacakaptan

 

Uğur Alacakaptan-İşlenemez Suç

Ulusal ve uluslararası dergilerde birçok makale yayınlamıştır. “Kişi Dokunulmazlığı–Kişi Güvenliği”, “Temyiz Mahkemesi Başsavcılığının Ceza Genel Kuruluna Yaptığı İtiraz Hükmün Kesinleşmesine Mani Olur mu?”, “Delil Yasakları”, “23 Nisan 1999 Tarihine Kadar İşlenen Suçlardan Dolayı Şartla Salıvermeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanuna Genel Bir Bakış”, “Devletin Güvenliğini İlgilendiren Suçlar”, “Hileli İflas Suçunun İşlenme Zamanı ve Anılan Suçta Zamanaşımının Başlangıcı”, “Genel Olarak ve Bazı Suçlar Bakımından Cürüm İşlemek İçin Örgüt (Teşekkül) Meydana Getirme Suçu”, “Çıkar Amaçlı Suç Örgütü Kurma Suçu” ve “Öteki Ceza Hukuku” bu makalelerden bazılarıdır.

Uğur Alacakaptan

Ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılarda yüzlerce bildiri sunmuştur. “1929’dan Bugüne Ceza Muhakemesi Yasası Güncel Sorunlar”, “Savunma Hakkının Gelişimi ve CMUK Değişikliği”, “Fikir ve Düşünce Özgürlüğü ve Tehlike Suçları, Çağdaş Batı Hukukunda Bu Konudaki Düşünce ve Uygulamalar”, “Yeni Ceza Kanunu ve Ceza Mahkemeleri Kanunu” ve “Yargı Reformu” bunlardan bazılarıdır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından 2008 yılında basılan Uğur Alacakaptan’a Armağan isimli eser bulunmaktadır.

Uğur Alacakaptan: “Adalet Bakanı olmakla hukukçu olunmaz”

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et