Yeni

Reis Bey

Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek tarafından yazılmış, tiyatro eseri olarak sahnelenmiş ve 2 Mart 1990 tarihinde sinema eseri olarak sahneye konulmuştur. Hukuk Filmleri kategorisinde Türk yapımı bir başyapıt olarak sinema tarihine geçmiştir. Başrolde Haluk Kurtoğlu rol almıştır.

Reis Bey, görevinde hiç taviz vermeyen, kanunlara son derece bağlı ve kararlarında acımasız bir yargıçtır.. Sanıkların suçlu olduğuna kanaat getirirse, onları idam sehpasına göndermekten çekinmeyen kahramanımızın hayatı bir katil zanlısıyla ilgili dava sonucunda değişecektir.

Tüm deliller, mahkemeye gelen zanlının suçlu olduğunu göstermektedir ve Reis Bey, onu hiç çekinmeden idama  mahkum ettirecektir. Sanık, her ne kadar suçsuz olduğunu iddia etse de, ‘Merhamet’ diye yalvarsa da Reis Bey, kararını verecek ve sanık şüpheden yararlanamadan idam edilecektir.

Annesini öldürmekle suçlanan ve ilk başta tüm delillerin bu suçlamayı doğruladığı olayda, sanık, suçu işlemediğini ısrarla söylemesine ve yargıçtan sürekli ”merhamet” istemesine idamdan kurtulamayacaktır.

İdamdan sonra sanığın suçsuz olduğu anlaşılmış, gerçek suçlu ortaya çıkmış, suçunu itiraf etmiştir. Asıl suçlunun başka biri olduğu anlaşıldıktan sonra hakimin yaşadığı ruhsal değişim bambaşka bir hal almıştır. Bu sırada görevi bırakan Reis Bey, bütün yaşam felsefesini değiştirmiş, artık hayatını merhamet duygusunun yaygınlaşmasına adamıştır. Belalı insanların bulunduğu bir kahvede insanlara merhameti anlatmakta, kötülük saçan insanlara iyiliği hatırlatma görevi üstlenmektedir.

Herkes, bu eski yargıca büyük bir saygı göstermektedir. Bir gün, bir polis baskını sırasında kahvehanede bulunanlardan bir kişi polise yakalanmamak için yanındaki uyuşturucuyu emekli kahramanımızın cebine saklamış ve eski ceberut hakim suç üstü yakalanmıştır.

Reis Bey, yıllarca hakim koltuğunda tüm haşmetiyle oturduğu ve etrafa korku saldığı mahkeme salonunda, bir iftira sonucu artık sanık olarak yer alacaktır.

Vizyon Tarihi :02 Mart 1990
Yapımı            :1988 – Türkiye
Tür                  :Dram ,  Politik
Süre                :80 Dak.
Yönetmen      :Mesut Uçakan
Oyuncular      :Sümer Tilmaç ,  Bülent Polat ,  Nihat Nikerel ,  Ümit Acar , Murat Soydan
Senaryo        :Mesut Uçakan
Yapımcı        :Ali Moroğlu

 

Bunu okudunuz mu?

22 Eylül – Hukuk Takvimi

22 Eylül – Hukuk Takvimi  1950 22 Eylül 1952 tarihinde de Yargıtay Birinci Başkanlığına atanmıştır. …