Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » René Coty

René Coty

Fransız hukukçu ve siyasetçi René Coty, 20 Mart 1882 tarihinde doğdu.  (Ölümü: 22 Kasım 1962)

Caen Üniversitesinde felsefe ve hukuk öğrenimi gördü ve 1902 yılında mezun oldu. Denizcilik ve Ticaret Hukuku alanında uzman bir avukat olarak çalışmaya başladı. 1905’te  arkadaşlarıyla birlikte kitaplarla ilgilenen ve bir edebiyat topluluğu olan Cercle Vallonges’i kurdu.

1910’da haksız yere grevci olmayan bir işçiyi öldürmeye teşvik etmekle suçlanan sendikacı Jules Durand’ı savundu.

Radikal Sosyalist Parti üyesi olarak siyasete girdi ve 1907’de ilçe meclis üyeliğine seçildi. Ertesi yıl, Cumhuriyetçi Sol grubunun bir üyesi olarak etkin bir rol üstlendi.

Birinci Dünya Savaşı başladığında gönüllü olarak orduya katıldı ve 129. Piyade Alayı’na katıldı.

1923’te Temsilciler Meclisi’ne seçildi. Mecliste Sol Cumhuriyetçilerin yanında yer aldı ve özellikle ticari gemicilik ve hükûmet reformu konularıyla ilgilenerek demokratik ittifaka destek verdi.

1930 yılında içişleri bakanlığı müsteşarı olarak görev yaptı ve  İçişlerinden Sorumlu Devlet Müsteşarı olarak görev yaptı. Robert Schumann’ın kurduğu hükûmette İmar ve Kentleşme Bakanı olarak görev yaptı.

1944’ten 1946’ya kadar Dördüncü Cumhuriyet’in Kurucu Ulusal Meclis üyesi olarak çalıştı, 1945’ten itibaren Cumhurbaşkanı seçilinceye kadar Senato Başkan Yardımcılığı yaptı. 1948’de Cumhuriyet Konseyi üyeliğine seçildi

1953 yılında 13. tur oylama sonunda 6 Ocak 1954’te Vincent Auriol’ten boşalan cumhurbaşkanlığı makamına seçildi ve Fransa’nın hukukçu cumhurbaşkanları arasına adını yazdırdı.  8 Ocak 1959’da yerini Beşinci Cumhuriyet’in ilk cumhurbaşkanı olan de Charles de Gaulle’ye bıraktı.

Bunu okudunuz mu?

25 Ocak – Hukuk Takvimi

25 Ocak – Hukuk Takvimi 1579 Fransa, İspanya, Büyük Britanya, Savoya Dükalığı ve Hollanda arasında …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin