Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Sacit Kayasu
Sacit Kayasu

Sacit Kayasu

Sacit Kayasu, 21 Ekim 1952 tarihinde Denizli’ye bağlı Babadağ’da doğmuş, 1958 yılında ailesi ile Babadağ’dan Denizli’ye taşınmış, ilkokulu 1958-1963 yıllarında Denizli Katip Çelebi İlkokulunda okumuş, 1969 yılında Denizli Lisesini bitirmiştir. Kayasu, lise yıllarında önce duvar gazetesi ve arkasından da Meş’ale isimli okul gazetesini çıkarmıştır.

Sacit Kayasu, 1970 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ni kazanarak yüksek öğrenimine başlamış, 1975 yılında fakülteden mezun olarak avukatlık stajına başlamış,1977 yılında askerliğini tamamladıktan sonra avukatlık stajını tamamlayarak aynı yıl avukatlığa başlamış, 1988 yılının Ağustos ayına kadar Denizli’de avukatlık yapmıştır. Sacit Kayasu, avukatlık yaptığı yıllarda mahalli gazetelerde hukuki konularda makaleler yazmıştır.

Kayasu, Bir süre sonra Hakimlik ve Savcılık mesleğine geçmek istemiş, 4 Ağustos 1988 tarihinde fiilen savcılığa başlamıştır. 12 yıl avukatlık yaptıktan sonra savcı olmuştur. Kayasu’nun ilk görev yeri Çamlıhemşin olmuş, daha sonra sırasıyla Oğuzeli, Iğdır, Adıyaman, Ödemiş ve Adana’da görev yapmıştır.

Kenan Evren Hakkında İddianame Düzenlemesi ve Meslekten İhracı 

Cumhuriyet Savcısı Sacit Kayasu, Ödemiş Savcılığı görevini yapmaktayken işkence edilerek öldürülen bir erkeğe ait cesedin Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’a ait olduğunu iddia etmiştir. Soruşturma sürmekteyken Adalet Bakanlığı tarafından Adana’ya atanmıştır.

Cumhuriyet Savcısı Sacit Kayasu, 28 Mart 2000 tarihinde, Adana Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapmaktayken, 1980 darbesini gerçekleştiren Kenan Evren hakkında darbe yapmak ve anayasal suç işlemekten ötürü iddianame düzenlemiştir. Bu  olayın ardından, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Kayasu’nun evine davet ettiği gazetecilere açıklama yaptığı ve iddianame suretlerini dağıttığı gerekçesiyle yargılanmasına izin vermiştir.

HSYK, Kayasu’ya 30 Mart 2000 tarihinde kınama cezası vermiş; önce açığa alınmış ve arkasından da meslekten ihraç edilmek üzereyken emeklilik hakkını elde etmiş olduğu için emekliliğini talep etmiş ve emekli olmuştur.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Kayasu’nun düzenlediği iddianameyi işleme koymamış ve Anayasanın Geçici 15. maddesi uyarınca işlem yapılmasına gerek olmadığına karar vermiştir.

Kayasu hakkında, görevi kötüye kullanmak ve askeri kuvvetleri tahkir ve tezyif iddialarıyla mahkumiyet kararı verilmiş, bu ceza ertelenmiştir. Verilen karar Yargıtay 9. Ceza Dairesi ve Yargıtay Ceza Daireleri Genel Kurulu tarafından onanmıştır. 20 Nisan 2000’da savcılık görevinden uzaklaştırılan Kayasu, HSYK kararıyla 27 Şubat 2003 tarihinde meslekten ihraç edilmiştir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Vermiş Olduğu İhlal kararı

Sacit Kayasu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurmuş, mahkeme 13 Kasım 2008 tarihinde Sacit Kayasu’nun “ifade özgürlüğünü kısıtladığı” için Türkiye Cumhuriyeti’ni 41 bin EURO tazminat ödemeye mahkam etmiştir.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi‘nin (AİHS) 13. ve 10. maddelerine aykırı davranıldığı iddiasıyla yapılan başvuruyu karara bağlayan AİHM, Kayasu Kararını oybirliğiyle vermiştir.

Hukuk Ansiklopedisi ekibinden Avukat Sıla Doğan ve Savcı Sacit Kayasu bir sertifika töreninde

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde kazandığı dava sonrası avukatlık yapmak isteyen Kayasu’nun baro levhasına yazılma talebi İstanbul Barosu tarafından reddedilmiş; Barolar Birliğine yapılan itiraz sonucunda İstanbul Barosuna kayıt olmuştur.

Eski Cumhuriyet Savcısı Sacit Kayasu, Kasım 2014’te İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir.

12 Eylül darbesini yaptıkları için Kenan Evren ve kuvvet komutanlarının yargılanması istemiyle iddianame düzenleyen, ancak bu nedenle meslekten atılan eski Cumhuriyet Savcısı Sacit Kayasu, iddianamenin ayrıntılarını anlatırken, “Mahkeme katibi bile iddianameyi kayda girmemek için direndi. Ama hâlâ iddialıyım, Evren hakkında dava açılabilir, yargılanabilir” dedi.

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et