Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Fakülteleri » Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Fakülte, 20 Temmuz 1982 tarihinde, 41 sayılı Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile kurulmuştur. Fakülte, 1983-1984 Eğitim ve öğretim yılında öğretime başlamıştır. Konya merkezde küçük bir binada başlayan öğretim faaliyeti daha sonra kampüs yerleşkesinde devam etmiştir. 2002 yılından bu yana da ki binasında öğretimini sürdürmektedir.

Fakültenin kurucu dekanı Prof.Dr.Burhan GÜRDOĞAN `dır. Fakültede Kamu Hukuku ve Özel Hukuk olmak üzere iki bölüm bulunmaktadır. Fakülte, 2011-2012 Eğitim ve Öğretim yılı sonunda 7705 mezun vermiştir.

Mevcut dekan PROF.DR. MUSTAFA AVCI‘dır.

Kurum, misyon olarak, yasal mevzuat çerçevesinde, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetinin temel değerlerine bağlı, yüksek adalet duygusuna sahip, hukuk kültürüne katkı sağlayacak yeni nesiller yetiştirmeyi hedeflemektedir. Hukukun ve hukukun üstünlüğü ile insan haklarına saygıyı kendine şiar edinen hukukçular yetiştirmek hedeflenmektedir. 

Fakülte, T.C. Adalet Bakanlığının açtığı Hakimlik ve Savcılık sınavlarında mezunlarının başarılı olduğunu ifade etmektedir. Fakülte mezunları 2011 yılında yapılan sınavlarda ikinci sırada yer almıştır. 2012 yılında yapılan sınavda sınavı kazanan 500 adayın 76 sı Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.

2010 yılında TÜSİAD ın düzenlemiş olduğu geleneksel En İyi Genç Hukukçu Ödülü Vergi Hukuku alanında Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3.sınıf öğrencisi İsmet YURTERİ’ye verilmiştir. 

Her yıl Çağa Hukuk Vakfı tarafından düzenlenen yarışmada Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Ümit Süleyman ÜSTÜN Nasıl Vergi Denetimi ve Vergi Yasası adlı çalışması ile Çağa Hukuk birincilik ödülünü almıştır.

Fakülte kütüphanesinde yaklaşık 15.000 kitap ve 42 süreli yayın bulunmaktadır.

 

Bunu okudunuz mu?

Yiğit Okur

Avukat, yazar Yiğit Okur 30 Ağustos 1934 tarihinde, Emine Hanım ile hukukçu Hasan Tahsin Bey’in …