Ana Sayfa » Hukuk Filmleri » Soraya’yı Taşlamak – The Stoning of Soraya M.
Soraya’yı Taşlamak (The Stoning of Soraya M.), Türk sinemasındaki “Vurun Kahpeye” filmine benzetilmektedir.

Soraya’yı Taşlamak – The Stoning of Soraya M.

Soraya’yı Taşlamak(The Stoning of Soraya M.), 2008 Amerikan yapımı farsça bir filmdir. Film, İran asıllı Fransız gazeteci Freidoune Sahebjam’ın 1990 tarihli La Femme Lapidee isimli romanından uyarlanmıştır. İranlı oyuncuların oynadığı filmin yönetmenliğini Cyrus Nowrasteh üstlenmiştir.

Film, idam türlerinden olan ve ağır işkencelerle uygulanan recm cezasını irdelemektedir.

Soraya’yı Taşlamak(The Stoning of Soraya M.) – Künye
Yönetmen Cyrus Nowrasteh
Senaryo Cyrus Nowrasteh , Betsy Giffen Nowrasteh , Freidoune Sahebjam
Yapımcı John Shepherd , Todd Burns , Diane Hendricks , Stephen A. Marinaccio II ,Thomas J. Papa , Tracy K. Price , David Segel
Müzik John Debney
Görüntü Yönetmeni Joel Ransom
Vizyona Giriş Tarihi 14 Mayıs 2010
Süre 116 dk
Tür Dram, Polisiye
Özellikler Renkli
Ülke ABD
Etiketler İran, RecmDaha Fazlası
Internet Sitesi http://www.sorayayitaslamak.co
m

Soraya'yı Taşlamak

“Olmayın riyakârlık edenlerden. Bir yanda yüksek sesle Kuran’ı dillendirirken, Öte yanda ahlaksızlığını sakladığını zannedenlerden.” Hafız-ı Şirazi

Gerçek bir hikayeye dayanan filmde, kocası tarafından iftiraya uğradığı için haksız bir şekilde recm edilme cezasına çarptırılan bir kadının hikayesi anlatılmaktadır. Filmin İran karşıtı bir propaganda olduğu yönünde eleştiriler yapılmış, bunun aksini düşünenler hikayenin gerçekliğini ileri sürmüşlerdir.

Film, karakterlerin aşırı uçlarda tasvir edilmesi yönünden eleştirilmiştir. Yönetmenin, recm cezasının çağ dışı, insan haklarına aykırı ve vahşi bir ceza oluşuna vurgu yapmak istemesi, şeriat yönetimi altındaki ülkelerde kadınların hakkını savunurken ekstrem örnekleri kullanmayı kaçınılmaz kılmıştır. Filmin özellikle insanı sarsan ve derinden yaralayan recm sahnesi insanlık dışı bu uygulamayı gerçeği gibi anlatabilme becerisini gösteriyor.


Soraya’yı Taşlamak filmi gözyaşları ile boğazınızda bir düğüm arasında bir etki bırakıyor. Ancak çok daha üzücü olan ve üzerinde düşünmemiz gereken, böylesi bir vahşetin reva görüldüğü dünyada “recm” cezasına çarptırılan kadınların gerçekten var oluşu. Şeriat uygulamasından bağımsız yalnızca toplumsal baskı ve kitlesel tepki düzeyinde ele alındığında film, Türk sinemasındaki “Vurun Kahpeye” filmine benzetilmektedir.

Bunu okudunuz mu?

Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı

Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı, 5 Kasım 1992 tarihinde Strazburg’da imzaya açılmış ve şartın …