Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Süreyya Turan

Süreyya Turan

Hukukçu-Avukat ve Arabulucu Süreyya Turan 1964 yılında Trabzon ilinde doğmuştur. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Avukatlık yaşamına İstanbul Barosu’na kayıt yaptırarak başlayan Turan, 5 yıl Prof. Dr. Selahattin Sulhi Tekinay ile birlikte çalıştı. 1992 yılından itibaren Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünde kariyerine devam etmiş, İstanbul ve Marmara Bölgesinden sorumlu Hukuk Müşaviri olarak görev yaparak emekli olmuş, emeklilikten sonra serbest avukatlığa başlamıştır.

Turan, İstanbul Barosu Kültür Sanat Komisyonu ve Kamu Avukatları Komisyonunda görev yapmıştır. 2006-2010 döneminde Baro Meclisi Divan Üyeliği, 2010-2012 döneminde Baro Meclisi Başkan Vekilliği görevinde bulunmuştur. İki dönem Türkiye Barolar Birliği delegeliği yapmıştır. Staj Eğitim Merkezinde, Uygulamada Avukat Bölümünde avukatların görevleri sebebiyle işledikleri suçlar konusunda ve sanal yargılama konusunda uygulamalı eğitimler vermiştir.

Süreyya Turan, Avrupa Konseyi ve Türkiye Barolar Birliği’nin ortak olarak yürüttükleri Türk Avukatların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi konularında Aşamalı Eğitimleri Projesinde eğitimci avukat olarak görev almış ve bu kapsamda İzmir, Trabzon ve İstanbul’da avukatlara eğitim vermiştir. Verdiği seminerlerle ilgili sunumlar Türkiye Barolar Birliği’nin sitesinde yayınlanmaktadır.

Sivil Toplum Çalışmaları

Süreyya Turan, Bakırköy Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeliği, Sağlık Kurulu Başkanlığı ve Kent Konseyi Kadın Meclisi 2.Başkanlığı yapmış, 2012-2014 ve 2014-2016 dönemlerinde İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürütmüştür. Turan, 2012-2014 yıllarında İnsan Hakları Merkezi, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Komisyonu, Kurum ve Kamu Avukatları Kurulu Koordinatörlüğü görevinde bulunmuştur.

Turan, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği’nde, Yönetim Kurulu Üyesi, Genel Sekreter, Denetleme Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı olarak uzun yılar çalışmış, 2016 yılı itibariyle derneğin başkanlığına seçilmiştir. Birçok Sivil Toplum kuruluşunda kadın ve çocuk haklarının anlatılması için çalışmalar yapan Turan, Sivil Toplum çalışmalarına katılarak sosyal sorumluluk görevlerini yerine getirmiş, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği faaliyet konuları kapsamında seminer çalışmalarına katılarak eğitimler vermiştir.

İnsan Hakları ile  Kadınlar ve Çocukların Haklarının anlatılması konusunda toplantılar düzenlemiş ve bu toplantılarda konuşmacı olarak yer almıştır. Çalışmaları nedeniyle Rotary Meslekte Üstün Hizmet Ödülü ve Gümüşhane’nin Başarılı Kadını Ödüllerini almıştır. Türk Hukukçu Kadınlar Derneği adına düzenlenen Çalıştay ve Panel sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilmekte ve yasama çalışmalarına katkı sunulmaktadır.

Süreyya Turan’ın yapmış olduğu bir röportajda Türk Hukukçu Kadınlar Derneği  eski başkanı Aydeniz Alisbah Tuskan ile birlikte

2014 Yılında Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde düzenlenen Kadın Hakları Paneline ilişkin haber

 

Bunu okudunuz mu?

Kadınların Çalışmasını Kocalarının İznine Bağlayan Hükmün İptali

Kadınların Çalışmasını Kocalarının İznine Bağlayan Hükmün İptali, Hatice Albayrak’ın İzmir 4. Sulh Hukuk Mahkemesinde açmış …