Ana Sayfa » Etiket Arşivler: Adalet Bakanları

Etiket Arşivler: Adalet Bakanları

Cevdet Menteş

Cevdet Menteş 13 Eylül 1972 ile 13.07.1980 tarihleri arasında yargıtay Başkanlığı yapmıştır. Eski Yargıtay Başkanı ve Adalet Bakanı Cevdet Menteş, 1915 yılında Bitlis’te doğmuştur. İstanbul Erkek Lisesi’ni 1934 senesinde bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girmiş ve 1937 yılında mezun olmuştur. Cevdet Menteş, hakimlik ve savcılık yaşamına 1 Kasım 1938 tarihinde başlamış; sırasıyla; Torbalı, Salihli ve Aydın Cumhuriyet Savcılıkları ile İzmir Asliye Ceza Hâkimliği görevlerinde bulunmuştur. Menteş, 28 Şubat 1958 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilmiştir. 1960’ta Yassıada mahkemesi Yüksek Soruşturma Kurulu üyeliği yürütmüştür. Yedinci Ceza Dairesi Başkanlığı görevini 27 Ekim 1967’den 13 Eylül 1972’ye kadar sürdürmüştür. 13 Eylül 1972 tarihinde Yargıtay Birinci …

Devamını oku »

Abdulhamit Gül

Abdulhamit Gül, 65. Hükümet’te 19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Bekir Bozdağ’dan boşalan Adalet Bakanlığı görevine getirilmiştir. Temmuz 2018 tarihinde açıklanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Kabinesi’nde Adalet Bakanlığı görevine devam etmiştir. Gül, 12 Mart 1977 tarihinde Gaziantep’in Nizip ilçesinde doğmuştur. Baba adı Cemil, anne adı Saliha’dır. Evli ve üç çocuk babasıdır. İlköğrenimini Cumhuriyet İlkokulu’nda tamamlamış, Nizip İmam Hatip Lisesi’nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukatlık yapmıştır. Lise yıllarından itibaren çeşitli sivil toplum örgütlerinin farklı kademelerinde görev almıştır. Ankara’da serbest avukatlık yapmıştır. Yayın dünyasında çalışmaları da bulunan Gül’ün siyasi, güncel ve edebî konularda pek çok makale ve …

Devamını oku »

Ahmet Kahraman

Ahmet Kahraman, 10.03.2011-06.07.2011 tarihleri arasında, seçim döneminde adalet bakanı olarak görev yapmıştır. 1980 yılında Lice Hâkim yardımcısı olarak göreve başlamış, sırasıyla Kelkit Hâkim yardımcısı, Gümüşhane Cumhuriyet Savcı yardımcısı, Batman Cumhuriyet Savcısı ve Mustafakemalpaşa hâkimi olarak görev yaptıktan sonra, 1990 yılında Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü ve Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünde Tetkik Hâkimi, Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcılığı, 2000 yılında Ankara Hâkimliği, 12.02-18.07.2008 tarihleri arasında Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Ahmet Kahraman, 2008 tarihinde Adalet Bakanlığı Müsteşarı olmuş, 29 Aralık 2013 tarihinde yaşamını yitirmiştir.

Devamını oku »

Hikmet Sami Türk

Prof. Dr. Hikmet Sami TÜRK 28.05.1999-05.08.2002 tarihleri arasında Adalet Bakanı olarak görev yapmıştır. 1935 yılında Trabzon’un Of İlçesinde doğmuş, 1950’de Bafra Ortaokulu’nu, 1954’te İstanbul’da Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirmiştir. Türk, 1964’te Almanya’da Köln Hukuk Fakültesi’nde hukuk doktoru unvanını kazanmış, 1968-1995 yıllarında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuk Anabilim Dalında profesör olarak çalışmış, 1995’te Ankara Üniversitesi Senatosu üyeliğine seçilmiştir. 2001-2011 yıllarında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Anayasa Hukuku ve Ticaret Hukuku dersleri vermiştir. Prof. Dr. Hikmet Sami TÜRK’ün Politik Yaşamı Prof. Dr. Hikmet Sami TÜRK, 24 Aralık 1995 ve 18 Nisan 1999 milletvekili genel seçimlerinde DSP adayı olarak Trabzon milletvekilliğine seçilmiş, 55. Hükümette Temmuz 1997-Aralık …

Devamını oku »

Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetlerinde Görev Yapmış Adalet Bakanları

Türkiye Cumhuriyeti Hükumetlerinde Görev Yapmış Adalet Bakanlarının çoğunluğu hukuk fakültesi mezunudur ve kariyerlerini hukuk alanında yapmışlardır. Abdülhamit Gül, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur ve serbest avukatlık yapmıştır. 19 Temmuz 2017 tarihinde Adalet Bakanı olmuştur.  Bekir BOZDAĞ 25.11.2015-19.07.2017 tarihleri arasında görev yapmıştır.  Kenan İPEK 07.06.2015-25.11.2015 tarihleri arasında görev yapmıştır.  Bekir BOZDAĞ 26.12.2013-07.03.2015  tarihleri arasında görev yapmıştır.  Sadullah ERGİN 06.07.2011-26.12.2013  tarihleri arasında görev yapmıştır.  Ahmet KAHRAMAN 10.03.2011-06.07.2011 tarihleri arasında görev yapmıştır.     Sadullah ERGİN 01.05.2009-10.03.2011  tarihleri arasında görev yapmıştır.  Mehmet Ali ŞAHİN 29.08.2007-01.05.2009  tarihleri arasında görev yapmıştır.  Fahri KASIRGA 08.05.2007-29.08.2007  tarihleri arasında görev yapmıştır.  Cemil ÇİÇEK 18.11.2002-08.05.2007  tarihleri arasında görev yapmıştır.  Prof. Dr. Aysel ÇELİKEL05.08.2002-18.11.2002  tarihleri arasında görev yapmıştır.  Prof. Dr. Hikmet Sami TÜRK 28.05.1999-05.08.2002  …

Devamını oku »