Ana Sayfa » Hukuk Filmleri » The Dancer Upstairs – Yukarıdaki Dansçı

The Dancer Upstairs – Yukarıdaki Dansçı

The Dancer Upstairs(Yukarıdaki Dansçı), hukukçu, felsefe profesörü ve Peru Aydınlık Yol Devrimci Hareketi Lideri Abimael Guzmán‘ın(Manuel Rubén Abimael Guzmán Reynoso) yaşamından kesitler sunmaktadır.

The Dancer Upstairs- Yukarıdaki Dansçı
The Dancer Upstairs- Yukarıdaki Dansçı

Filmin başrollerini Javier Bardem, Juan Diego Botto ve Laura Morante’nin oynadığı yapımcılığını ve yönetmenliğini John Malkovich’in yaptığı Abimael Guzmán’ın yakalanma hikayesini anlatan 2002 İspanyol-Amerikan suç gerilim filmidir.

Hikaye  Perulu  Maoist gerilla örgütü Shining Path’den esinlenmiştir. Başkan Gonzalo takma adıyla tanınan  lideri Abimael Guzmán’dır. Film, senaryoyu da yazan Nicholas Shakespeare’in 1995 tarihli The Dancer Upstairs adlı romanından uyarlanmıştır. Yönetmeni John Malkovich olan filmde Javier Bardem, Juan Diego Botto ve Laura Morante oynamıştır.

Malkovich’in sinemada yönetmen olarak ilk adımını oluşturan iddialı yapım adı verilmeyen bir Latin Amerikan ülkesindeki kötü olayları anlatmaktadır. Taşrada düşük kademeli devlet memurları öldürülmekte, başkentte ise sokak lambalarından üzerlerine sloganlar sıvanmış ölü köpekler sallanmaktadır. Ortaya “Ezequiel” diye bir isim çıkmıştır; devrim yapmaya ant içmiş, fanatik taraftarlarının bir Tanrı gibi taptığı gizemli bir lider herkesin dilindedir. Telaşa kapılan ordu, saldırılara karşı aynı şiddette karşılık vermeyi kararlaştırınca ortalık panik havasına bürünmüştür. Operasyon görevi, eskiden avukatlık da yapmış olan polis müfettişi Augustin Rejas’a verilecektir.

Mazlum kitleleri isimsiz Latin Amerika ülkelerindeki faşist hükümete karşı, yürüttüğü vahşi devrime katılmaya teşvik eden hayalperest bir anarşist olan Ezequiel’in izini süren Rejas’in görevi, olayın boyutlarını araştırmak ve gizemli liderin bir efsane mi, yoksa devlete yönelik ciddi bir tehdit mi olduğunu araştırmaktır. Rejas, Ezequiel’in ayak izlerini sürmeye başlayacak ve olayı çözmede tek yol gösterici işaret kızının bale öğretmeni Yolanda olacaktır.

Bunu okudunuz mu?

Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı

Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı, 5 Kasım 1992 tarihinde Strazburg’da imzaya açılmış ve şartın …