Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Filmleri » The Firm(Şirket)

The Firm(Şirket)

The Firm(Şirket) : 1993-ABD

Tür                       : Dram, Gerilim, Aksiyon

Süre                     : 154 Dakika

Yönetmen            : Sydney Pollack

Senaryo               : Robert Towne, David Rayfiel, David Rabe

Yapımcı                : Sydney Pollack, John Davis

Oyuncular     : Tom Cruise, Jeanne Tripplehorn, Gene Hackman, Hal Holbrook, Terry Kinney, Wilford Brimley, Ed Harris, Holly Hunter, David Strathairn, Gary Busey, Steven Hill, Tobin Bell, Barbara Garrick, Jerry Hardin, Paul Calderon

John Grisham’ın çok satan romanından uyarlanış olan ve Sydney Pollack imzasıyla sineaya kazandırılan The Firm(Şirket), bir yandan sistem eleştirisi yaparken bir yandan da değişik yönleriyle Şeytanın Avukatı, Rosemary’in Bebeği, ve Stepford Kadınları gibi sinema yapımlarını anımsatmaktadır.

The Firm(Şirket), son yılların en büyük film yıldızlarından olan Tom Cruise ile son dönemin en çok satan yazarlarından biri olan ve 30 dan fazla kitabı olan John Grisham‘ı bir araya getirmiştir.

Mütevazi bir aileden gelen çalışkan Mitch McDeere, Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden başarıyla mezun olmuş çiçeği burnunda başarılı bir  avukattır. New York ve Chicago’dan büyük hukuk firmaları onu kapmak için peşine düşmüştür ama Memphis’deki küçük bir hukuk şirketi Mitch’e diğerlerinden çok daha iyi şartlarla iş teklifinde bulunmuştur. İş için Menphis’e taşınan Mitch ve karısı Abby için hayat bir anda çok iyi gitmeye başlamış, son model bir araba ve yeni bir eve kavuşmuşlardır. Ancak her güzel şeyin bir bedeli vardır ve Mitch bunu keşfetmek üzeredir. Lüks bir ev ve son model Mercedes’le, yüksek primlerle masal gibi bir kariyer başlangıcı, şirketin aile kavramına bakış açısı ve Mitch’in neredeyse tüm gün mesai yapmak zorunda kalmasıyla kabusa dönmüş, Mitch şirketi araştırmaya başlamış, detaylara girdikçe büyük bir belanın içinde olduğunu, yaşadığı hayatın artık kendisine ait olmadığını fark etmiştir.

The Firm(Şirket) büyük ümitlerle başlayıp gerilimli bir işe ve hüsrana dönüşen genç bir avukatın kariyerindeki akıl oyunlarının ve hukuk sistemi içindeki hukuksuzlukların anlatıldığı nitelikli bir hukuk filmidir.

Filmin akışı için bazı eleştirmenler “sıkı bir başlangıç, can sıkıcı bir sonuç” şeklinde değerlendirmeler yapmışlardır.

Filmin esin kaynağı olan The Firm Kitabının takdimi şu şekildedir: 

Mitchell McDeere bulunduğu yere varmak için çok çalışmıştı. Bütün büyük firmalar tarafından istenen ve akılda Wall Street olan genç avukat herkesi şaşırtarak Memphis’ da çok özel ve çok zengin bir avukatlık şirketi olan Bendini, Lambert ve Locke Şirketine girer. Mitch ile karısı Abby Tennessee’ ye yerleşip yeni yaşamlarına başlarlar. Genç tirler, mutludurlar ve hızla yükselme yolundadırlar. Ya da kendileri öyle sanırlar.

Çok geçmeden Mitch bir tehlike konusu alır: şirketin iki ortağı Cayman adası açıklarında dalarken kuşkulu bir biçimde ölmüşlerdir. Birden kuşkuları gerçekleşir. Bir lokantada yalnız başına yemek yerken gelen Tarrance adında biri FBI’ dan olduğunu, şirketin güvenlik bölümünün Mitch’ in evine ve arabasına dinleme aletleri yerleştirildiğini ve tehlikede olduğunu söyler. FBI daha sonra Mitch’ le yeniden bağlantı kuracaktır.

Mitch Tarrance ile diğer buluşmalarında şirketin birkaç gerçek müşterisi olmasına karşın kesinlikle bir hukuk şirketi olmadığını öğrenir. Ne olduklarını ve ne yaptıklarını öğrenince dehşete kapılır. Tarrance FBI’ ın içerde bir muhbir aradığını söyler. İşbirliğine yanaşmazsa FBI tarafından bir gün mahkemeye sevkedilecektir, işbirliği yaptığı takdirde şirket kendisini öldürecektir. Bir çıkış yolu yoktur. Yoksa var mıdır? İnsanı son sayfasına kadar bırakmayan romanlardan biri.

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et