Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Filmleri » The Sweet Hereafter – Başka Bir Dünya

The Sweet Hereafter – Başka Bir Dünya

Başka Bir Dünya, gerçek bir olaya dayanan trajik bir hikayenin sinemaya aktarılmış versiyonu ve önemli bir hukuk filmidir. Tarihler 21 Eylül 1989’u gösterdiğinde ABD’nin Texas eyaletinde bir kasabada freni patlayan bir kamyon okul otobüsüne çarpmış ve 21 çocuk hayatını kaybetmiş, 14 yaşındaki Nichole Burnell kazadan felçli olarak kurtulmuştur.

Bu korkunç kazadan sonra Stephens adında bir Avukat çıkagelmiş ve çocuklarının acısına boğulan aileleri temsilen kazanın sorumlularını aramak ve büyük bir tazminat kazanmak için kolları sıvamıştır. Avukat Stephens, çocuklarını kaybeden ailelere hukukun çözümlerini önermektedir. Kendisi de bir baba olan avukat, kazazede ailelerle konuşarak onları dava açmaya teşvik etmektedir.

Olay, sinemaya aktarılmadan önce 1991 yılında Russell Banks’ın yazdığı bir kitapta hikayeleştirilmiştir.

Kitapta, kazanın meydana gelme biçimi kısmen değiştirilmiş, yoldan çıkan okul otobüsünün donmuş bir göle savrulup battığı şeklinde kurgulanmıştır. Filmin yönetmeni Atom Egoyan, kitaptaki kurguya büyük oranda bağlı kalmıştır.

Film, dünya sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri olan Atom Egoyan tarafından Kanada’da çekilmiştir. Dolores, sahip olduğu okul otobüsü ile fakir çocukları okula götüren bir kadındır. Ağır sonuçları olan bir kazaya karışan bu iyi niyetli kadın, bütün çocukların buzlar altında donarak ölmesine sebep olmuştur. Dolores ağır bir suç ve vicdanıyla baş başadır. İzleyici, yaşanan olayları farklı karakterlerdeki dört kişinin bakış açılarıyla takip etmektedir.

The Sweet Hereafter – Başka Bir Dünya – Fragman 

Süresi
97 Dakika
Yapım Yılı
 1997
Film Dili
 İngilizce
Ülke
Kanada
Tür
Dram
Yönetmen
Atom Egoyan
Oyuncular
Sarah Polley, Ian Holm, Arsinee Khanjian, Gabrielle Rose, Alberta Watson, Bruce Greenwood

Hukukun olayları çözmek ve yaşamı anlamlandırmakta yeterli olup olmadığı çocuklarının yaşamını yitiren aileler nezdinde sorgulanmaktadır. Yaşamın görünmeyen ve acımasız yönleri izleyicinin karşısına dava ile ortaya çıkmakta, davaya bakan avukat da dahil olmak üzere baba figürleri incelenmektedir.

Yönetmen, kaza ile ortaya çıkan trajediyi kullanarak bireylerin özel alanına girmekte, büyük bir trajedinin öncesi ile sonrasını, pişmanlıkları, acıları, hüzünleri ve hesaplaşmaları ustalıkla ekrana yansıtmakta, insanların iç dünyalarını ortaya çıkarmaktadır. Aileyi sorgularken taşra hayatını, insan psikolojisini ve babaların çocukları ile olan  ilişkilerini incelemektedir. Film, Fareli Köyün Kavalcısı hikayesini de kullanarak, büyüklerin günahlarının bedelini ödeyen çocukları resmetmekte, bir hukuk filmi olmanın ötesinde çocuklar üzerinden büyüklere ders vermekte, yaşamda karşılaşılan trajedileri hukuk yoluyla çözmenin zorluklarına izleyicinin dikkatini çekmektedir.

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et